2011 Balandžio 08

Benzinas su raide E

Biobenzinas tuština kišenę

veidas.lt

"Veido" archyvas

Degalinėse galima įsipilti benzino su raide E, kuris yra gerokai pigesnis už įprastus degalus. Tačiau džiaugtis neskubėkite: pasirodo, šio biobenzino variklis sunaudoja daugiau, todėl jis tik tuština jūsų kišenę.

Krachas. Taip vienu žodžiu galima apibūdinti tai, kas paskutiniu metu dedasi degalinėse. Juk populiariausio 95 markės benzino kaina kovo 4 d. buvo perkopusi 4,60 Lt ribą. Tokių brangių degalų Lietuvoje dar nebuvo. Nenuostabu, kad kiekvienas vairuotojas gelbėjasi kaip išmano. Vieni pila kontrabandinį benziną, kiti automobilį pastatė “ant kaladžių” ir juo važiuoja tik bėdos prispirti, o treti bando taupyti pildami biobenziną.

Tarkime, vienoje sostinės “Lukoil” degalinių kovo 4-ąją 95 markės benzinas kainavo 4,60, o 98E15, arba biobenzinas, – tik 4,47 Lt. Skirtumas siekia 0,13 Lt. Jei jūsų automobilio bakas talpina 50 litrų, tai užpildžius jį pigesniais degalais pavyktų sutaupyti 6,5 Lt. Jei per metus tenka užpildyti dešimt sklidinų bakų, jūsų piniginė pastorės dar daugiau – net 65 Lt. O jei 20, 30 ar 50 sklidinų bakų… Neskubėkite skaičiuoti, kiek pavyktų sutaupyti. Mes jums turime blogų žinių.

Biobenzino sunaudojama 5 proc. daugiau

Mūsų kolegos vokiečiai atliko testą ir palygino 95 markės benzino (jis Vokietijoje vadinamas “Super”) ir biobenzino (“Super E10″) sąnaudas. Tam į pagalbą buvo pasitelktas VW Golf 1.4 TSI modelis su 122 AG benzininiu varikliu.

Važiuojant mieste ir užmiestyje, kur greitis ne daugiau kaip 100 km/h, VW Golf vidutiniškai sunaudojo 6,3 l įprasto benzino. Tą patį testą atlikus su biobenzinu, degalų sąnaudos išaugo 0,3 l. Vadinai, VW Golf vidutiniškai sunaudoja 5 proc. daugiau biobenzino nei įprastų degalų.

Paverskime šiuos skaičius pinigais. Įveikdama 100 km atstumą su 95 markės benzinu, VW Golf sudegins benzino už 28,98 Lt. O štai tą patį atstumą sukorus biobenzinu kišenė palengvėtų 29,50 Lt. Jei per metus nuvažiuojate 15 tūkst. km, tai įprastam benzinui teks išleisti 4347 Lt, o biobenzinui – 4425 Lt. Skirtumas nėra didelis – 78 Lt, tačiau tai parodo, kad pigūs degalai dėl didesnių jų sąnaudų vis dėlto atsieina brangiau.

Derėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad Vokietijoje parduodamas “Super E10″ turi tik 10 proc. etanolio. Lietuvoje parduodami 98E15 degalai turi daugiau etanolio – 15 proc. Vadinasi, degalų sąnaudos įsipylus tokio biobenzino gali dar labiau padidėti. Akivaizdu, kad apie jokį pinigų taupymą negali būti nė kalbos. Geriau pasijusti pavyks nebent tik tuo momentu, kai įsipylę degalų eisite už juos atsiskaityti – iš karto juk mokėsite tikrai mažiau. Deja, norint tikrai sutaupyti, tai ne išeitis.

Ar benzinas vis dar benzinas?

Lietuvoje (kaip ir visoje ES) parduodamas 95 markės benzinas nėra grynas. Jį sudaro 95 proc. minėto oktaninio skaičiaus benzino ir 5 proc. etanolio. Tokių standartų privalu laikytis įgyvendinant Europos Sąjungos direktyvas. 98 markės benzinas gali būti tiek su etanoliu, tiek be jo. Šiuo atveju pati degalinė sprendžia, kaip elgtis. Pavyzdžiui, “Statoil” teigia, kad jų tinklo parduodamas “98 Ultima” benzinas neturi nei lašo etanolio. “Lukoil” tinklo siūlomas 98E15 benzinas savo sudėtyje turi net 15 proc. etanolio. Į dyzeliną, vadovaujantis tomis pačiomis ES direktyvomis, privalu įmaišyti 5–7 proc. rapsų metilo esterio (RME).

Kas maišoma į degalus

Etanolis arba etilo spiritas – tai skaidrus, bespalvis skystis, kuris įvairiomis proporcijomis maišomas su benzinu. Iš pradžių jis buvo gaminamas tik iš žemės ūkio produktų: grūdinių kultūrų, bulvių, burokų bei melasos. Šiuo metu, be žemės ūkio produkcijos, etanolio gamybai naudojama mediena, celiuliozės turinčios medžiagos, taip pat gamtinės dujos, kuriose esama etileno. Lietuvoje etanolis dažniausiai gaminamas iš kvietrugių.

Rapsų metilo esteris (RME) pilamas į dyzeliną. Jis gaminamas iš aliejaus (rapsų, saulėgrąžų ir kt.) ar gyvulinių taukų. Idėja naudoti aliejų degalų gamybai nėra nauja – ji kilo dar 1895 m., kai Rudolfas Dieselis sukūrė dyzelinį variklį. 1900 m. demonstruodamas savo išradimą Paryžiaus parodoje R.Dieselis naudojo žemės riešutų aliejų. Lietuvoje RME dažniausiai gaminami iš rapsų sėklų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...