2011 Gegužės 27

B. Obama susitiks su D. Grybauskaite

veidas.lt

BFL

JAV prezidentas B. Obama vakar dalyvavo Didžiojo aštuoneto susitikime, o šiandien vyks į Varšuvą, kur susitiks ir su D. Grybauskaite.

„Lietuvos žinios“ rašo: „Po praėjusio aštuonių įtakingiausių pasaulio valstybių vadovų susitikimo Kanadoje Prancūzija pranašavo, kad gegužės 26-27 dienomis pagrindinė diskusijų tema Dovilio kurorte bus interneto revoliucija. Tačiau taip neatsitiko. Netikėtai pasaulį sudrebino revoliucijos Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje bei avarija Japonijos Fukušimos atominėje jėgainėje. Todėl Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy nutarė, kad Didžiojo aštuoneto nariai daugiausia dėmesio turi skirti „arabų pavasariui“, t. y. Tunise ir Egipte nuverstiems autokratiniams režimams aptarti, taip pat nuspręsti, ką daryti dėl NATO palaikomų Libijos sukilėlių, kurie kaunasi su diktatoriaus Muammaro Gaddafi pajėgomis, bei kaip apsaugoti Sirijos protestuotojus nuo vyriausybės represijų.

Šiandien Dovilyje turėtų būti pristatyta ir partnerystės sutartis su Tunisu bei Egiptu. „Demokratiškai išrinktos vyriausybės turi pasakyti mums, ko jos nori“, – pabrėžė vienas Eliziejaus rūmų pareigūnas, įžvelgiantis palankią galimybę atgaivinti įstrigusį Viduržemio sąjungos projektą, apie kurį N.Sarkozy iškilmingai paskelbė 2008 metais. Savo ruožtu Vokietijos kanclerė Angela Merkel pagalbą sukilusioms arabų šalims pavadino „Didžiojo aštuoneto pareiga“. Nuošalyje neliko ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton bei Iždo sekretorius Timothy Geithneris. Savo laiške jie parašė: „Esame labai suinteresuoti, kad permainos Egipte ir Tunise taptų pavyzdžiu visam regionui, kitaip atsiradusi galimybė bus prarasta.“

Dienraštis primena, kad „Tęsdamas kelionę po Europą šiandien JAV prezidentas iš Prancūzijos atskris dviejų dienų vizito į Lenkiją. Varšuvoje B. Obama susitiks su kitų Vidurio ir Rytų Europos valstybių vadovais, tarp jų ir D. Grybauskaite. Prieš metus Lietuvos prezidentė atsisakė tai padaryti Prahoje, kur taip pat vyko Rytų ir Vidurio Europos vadovų susitikimas su JAV lyderiu. Tuomet D. Grybauskaitė aiškino nenorinti jame dalyvauti, nes JAV ir Rusijos nusiginklavimo derybos neatitinka Europos ir Baltijos šalių regiono interesų. Ši kartą ji tikisi konstruktyvaus bendravimo.“

„Lietuvos žinios“ rašo: „Nors Vakarų žiniasklaida nesidomi susitikimu Varšuvoje, B.Obamos vizitas pirmiausia turi išsklaidyti abejones, kad Vašingtonas nepakankamai dėmesio skiria Rytų ir Vidurio Europai. Kaip rašo Lenkijos spauda, Jungtinių Valstijų lyderio vizitas svarbus „politiškai, ekonomiškai ir simboliškai“, nes rodo JAV dėmesį Vidurio Europai, o prezidentas neabejotinai siekia palaikyti gerus santykius su Amerikos sąjungininkais, priklausančiais Europos Sąjungai, ir stengiasi užsitikrinti tolesnę jų paramą Afganistane. Be to, B. Obama mąsto apie būsimus rinkimus – juk išeiviai iš Lenkijos ir kitų Vidurio Europos šalių sudaro ne tokią jau mažą jų dalį.“

„Lietuvos rytas“ skelbia, kad B. Obamos laukia lenkų protestai ir prašymai. Kaip teigia dienraštis, „Varšuvos merija pranešė, kad penktadienį ir šeštadienį mieste viešint JAV prezidentui vyks net 14 demonstracijų ir piketų.

Sostinės merė Hanna Gronkiewicz-Waltz pareiškė, jog pagal įstatymą ji negali uždrausti jokios demonstracijos, jeigu pareiškimas buvo pateiktas laiku.

Didžiausią demonstraciją, kurioje dalyvaus apie dešimt tūkstančių žmonių, planuoja surengti marihuanos legalizavimo šalininkai. Ši demonstracija, kaip ir dar kelios, buvo suplanuota seniai. Jos neturi nieko bendra su B. Obamos vizitu.

Tuo tarpu radikalios kairiosios, pacifistinės ir anarchistinės organizacijos savo piketus suplanavo norėdamos pareikšti nepritarimą JAV vykdomai politikai.

Anarchistai paskelbė, kad protestuotojui, kuris „parodys asmeninę priešpriešą B. Obamai”, padovanos naujus batus arba dėžę ekologiškų kiaušinių. Užuomina – nedviprasmiška: protestuotojai netiesiogiai raginami mėtyti į JAV prezidentą įvairius daiktus.

Tiesa, radikalūs protestuotojai tikriausiai neturės nė mažiausios galimybės įvykdyti savo grasinimų. Mat B. Obama Varšuvos gatvėmis pravažiuos tik automobiliu – su gyventojais jis nebendraus ir viešosiose erdvėse kalbų nesakys.”

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...