2011 Gegužės 20

B. Obama arabų šalims pažadėjo JAV paramą

veidas.lt

Scanpix

JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama), sakydamas kalbą apie savo politiką arabų šalyse, pažadėjo Vašingtono paramą regiono valstybėms. Didžiausias JAV prioritetas yra reformų ir demokratinių permainų skatinimas, pabrėžė jis.

“Arabų pavasario” revoliucijas B. Obama pavadino istorine galimybe Jungtinėms Valstijoms. “Mes turime šansą parodyti, kad Amerika gatvės pardavėjo Tunise orumą vertina labiau nei brutalią diktatoriaus valdžią”, – kalbėjo jis ketvirtadienį Vašingtone.

Prezidentas nubrėžė paraleles tarp arabų sukilimų ir JAV gimimo kovoje prieš britų viešpatavimą. Todėl Amerika esą privalo stoti arabų tautų pusėn.

B. Obama savo kalboje užsiminė apie atskirus krizių židinius regione. Libijai jis prognozavo Muamaro el Kadafio (Muammar el Gaddafi) eros pabaigą. Sirijos prezidentą Bašarą el Asadą (Bashar el Assad) B. Obama ragino arba pradėti šalies perėjimą prie demokratijos, arba atiduoti valdžią.

Iš Jemeno prezidento Ali Abdulos Saleho (Ali Abdullah Saleh) JAV lyderis reikalavo įgyvendinti savo pažadą trauktis iš pareigų. O vyriausybė Bahreine, anot jo, turėtų sukurti sąlygas dialogui su opozicija.

Egiptui ir Tunisui, kur liaudis nuvertė valdžią, B. Obama pažadėjo paramą. Egiptui, pavyzdžiui, bus atleista iki milijardo dolerių skolų.

Kalbėdamas apie Artimųjų Rytų konfliktą, prezidentas pažymėjo, kad taikos tarp Izraelio ir palestiniečių paieškos yra skubesnės nei kada nors anksčiau. Padėtis esą yra nepatenkinama, o tarptautinė bendrija pavargusi nuo besitęsiančio sąstingio.

Konkrečiai B. Obama ragino greitai pradėti naujus pokalbius, kuriuose pirmiausiai būtų tariamasi dėl pagrindinių ginčytinų klausimų – sienos tarp Izraelio ir Palestinos ribų bei saugumo reikalų.

Pirmą kartą B. Obama parėmė palestiniečių reikalavimą turėti savo valstybę tose ribose, kurios buvo prieš šešių dienų karą 1967-aisiais. Izraelis, pabrėžė ji, privalo suprasti, kad taikios valstybės pagrindas negali būti “nuolatinė okupacija”.

Kartu jis įspėjo palestiniečių vadovybę dėl vienašališko savo valstybės paskelbimo, padedant Jungtinėms Tautoms.

Palestiniečių vadovybė iš karto po B. Obamos kalbos sukvietė skubų posėdį.

Izraelis savo ruožtu atmetė B. Obamos reikalavimą dėl 1967 metų sienų ribų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...