2010 Spalio 05

Teisėsauga

Ar E.Kusaitė patyrė smurtą?

veidas.lt

Generalinė prokuratūra privalės pradėti ikiteisminį tyrimą dėl terorizmu įtariamos Eglės Kusaitės patirto smurto tuomet, kai ji buvo suimta.

Taip antradienį nusprendė Vilniaus apygardos teismas (VAT), išnagrinėjęs įtariamosios skundą dėl galimai prieš ją panaudoto fizinio ir psichologinio smurto.

Mergina skundė Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo nutartį, kuria atmestas jos skundas dėl liepos mėnesį priimto Generalinės prokuratūros nutarimo nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl neva prieš ją naudoto fizinio ir psichologinio smurto.

VAT padarė išvadą, kad nėra tinkamai išanalizuota, kokie galimai asmenys buvo apsilankę pas E.Kusaitę, kuomet ji buvo sulaikyta praėjusių metų spalio 24-ąją. Be to, nėra tikslių duomenų dėl jos atgabenimo į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinę.

Teismas taip pat padarė išvadą, kad nebuvo tinkamai išanalizuota E.Kusaitės skundo dalis dėl galimo fizinio ir psichologinio smurto panaudojimo tuo metu. Nors, prokurorų teigimu, dokumentai parodė, kad jokių sužalojimų ant merginos kūno nebuvo aptikta, pati įtariamoji sakė, kad ant jos kūno smurto žymių ir nebuvo, tačiau ji vistiek jį patyrė. VAT nuomone, tai irgi turi būti tiriama.

Kalbėdamas apie balandžio 7-osios įvykius, VAT tvirtino, kad objektyvių duomenų, jog smurtas merginos atžvilgiu galėjo būti naudojamas, nerasta, todėl šioje vietoje ikiteisminį tyrimą pradėti nėra pagrindo.

Ši VAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

“Kaip matote, teismas išnagrinėjo skundą ir patenkino dalinai, vadinasi procesas grįžta į pradinę stadiją ir bus priimti atitinkami sprendimai”, – po posėdžio sakė Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Jasaitis.

E.Kusaitės advokatė Ingrida Botyrienė žurnalistams komentuoti nutarties nebuvo linkusi, teigdama, kad privalo su ja susipažinti nuodugniai.

Po rugsėjo pabaigoje vykusio VAT posėdžio 21-erių mergina žurnalistams sakė, kad ją suimtą Lietuvos ir Rusijos pareigūnai mušė kelis kartus. E.Kusaitė taip pat tvirtino, kad jai į veną leista psichotropinių vaistų.

Prokuratūra merginos kaltinimus neigė.

“Pirmasis sumušimas buvo areštinėje (pernai spalio pabaigoje – BNS), vėliau – kai rusai atvažiavo. Pirma apklausa buvo su Justu Lauciumi Generalinėje prokuratūroje, o kitą dieną, nežinau kurią, buvau išvežta į nežinomą baltą pastatą”, – žurnalistams po VAT posėdžio tuomet pasakojo E.Kusaitė.

“Manau, kad galėjo būti taip, kad (tas pastatas – BNS) priklausė galbūt Valstybės saugumo departamentui (VSD). Aš nedarau prielaidų, tiesiog man taip atrodė, kad gal priklausė VSD. Aš ten buvau patalpinta į “boksiką”, vadinamą laikino sulaikymo vietą. Įėjo trys rusai ir pradėjo reikalauti, kad liudyčiau prieš Magmadovus. Kai aš atsisakiau tai daryti, pasipylė keiksmai, smūgiai, ir spardė, ir daužė, ir trankė į žemę paėmę už plaukų”, – teigė mergina.

Jos teigimu, ji buvo trijų Rusijos pareigūnų sumušta ir jų grasinimų apklausų metu sulaukė balandžio pradžioje. Jie, anot E.Kusaitės, neprisistatė.

Mergina ir anksčiau yra tvirtinusi, kad per apklausas prieš ją naudotas fizinis smurtas, psichologinis spaudimas, psichotropinės medžiagos. Dėl to esą ir keitėsi jos parodymai. Ji sakė, kad pareigūnai grasino, jog jai neprisipažinus nukentės jos draugai Apti Magmadovas ir Aišat Magmadova, kurie dabar yra sulaikyti Maskvoje.

E.Kusaitės skundą dėl smurto tyręs Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius teigė įrodymų, pagrindžiančių merginos teiginius, neradęs.

E.Kusaitė yra įtariama tuo, kad rengėsi susisprogdinti Rusijos karinėje bazėje. Mergina Lietuvoje sulaikyta pernai spalį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Anonimas Anonimas rašo:

    Viena jau aišku,-kad terorizmu čia net nekvepia,nes terorizmu kaltinamo asmens joks teismas nepaleistų į laisvę.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...