2014 Rugsėjo 03

Amerika per Fergusono prizmę

veidas.lt

„Kažkas blogai su Amerika“, – savo reportažą apie įvykius Fergusone, Sent Luiso priemiestyje (Misūrio valstija), pradėjo žinomas JAV žurnaistas Charlie leDuffas.

Ką jis turėjo omeny, iš pradžių užsieniečiui, ypač atvykusiam iš Lietuvos, sunku suprasti. Juk Jungtinės Amerikos Valstijos jau antras šimtmetis mums – svajonių šalis, į kurią veržiasi vis nauja karta lietuvių. O ir visa Fergusono istorija iš pirmo žvilgsnio atrodo labai paprasta ir aiški.

Rugpjūčio 9 d. nelabai geru elgesiu iki tol pasižymėjęs aštuoniolikmetis Michaelas Brownas su draugu išėjo pasivaikščioti po savo gimtąjį Fergusoną. Užsuko į parduotuvę, pasiėmė, ką norėjo, ir nesumokėję išėjo. Parduotuvės savininkas dar bandė juos sustabdyti, bet kai 130 kg sveriantis ir daugiau nei 1,9 m ūgio Michaelas pagriebė jį už marškinių, beliko tik bėgti ir skambinti į policiją.

Patruliuojantis pareigūnas Darenas Wilsonas netrukus netoliese pastebėjo du jaunuolius. Kas įvyko tuomet, kiekvienas liudininkas pasakoja vis kitaip. Tačiau oficiali versija – įvyko konfliktas tarp policininko ir aštuoniolikmečio, kurio metu gerokai stipresnis vaikinas apstumdė pareigūną. Rezultatas – šešios kulkos M.Browno kūne, dvi iš jų galvoje – mirtinos.

Su policininkais ginčytis pavojinga gyvybei

Lyg ir viskas aišku: su amerikiečių policininkais nejuokaujama, o tuo labiau nesimušama. Jie – tai ne lietuviški „farai“, kurie žodžiais, o blogiausiu atveju kovos veiksmais bando susitarti net ir su nuo kelių savaičių gėrimo pakvaišusiu piliečiu, kuris grasina peiliu ar kirviu.

„Pagrindinė taisyklė – būtina paklusti pareigūnų reikalavimams, o vėliau galima skųstis, jei manote, kad pareigūnai su jumis elgėsi netinkamai. Yra atskiros institucijos, tiriančios tokius atvejus, ir niekas nėra neliečiamas“, – taip instruktavo užsienio studentus Stewardas Adamsas iš Arizonos valstijos universiteto Policijos nusikaltimų prevencijos skyriaus.

Tad, atrodytų, viskas aišku – M.Brownas pasipriešino, sukėlė gresmę pareigūnui ir buvo nukautas. Tai tikrai ne pirmas toks atvejis JAV ir tikriausiai ne paskutinis. Štai visai neseniai išplatintas įrašas, kaip praėjusią savaitę Sent Luise vyras su peiliu artėdamas prie policininkų nepakluso jų reikalavimui sustoti. Pabaiga – daug šūvių, ir vyras krito negyvas.

Kitas atvejis – rugpjūčio 14 d. Finikse 50-metė moteris buvo nušauta policininkų, nes grasino jiems plaktuku. Ir visai nesvarbu, kad vėliau išaiškėjo, jog moteris sirgo šizofrenija.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 332014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-33-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Simas Simas rašo:

    Na, kažkas tikrai negerai, jei į žmogų (tegul ir apsivogusį, tačiau beginklį) suvaromos 6 kulkos, iš kurių 2 – į galvą. Kitas dalykas dėl minimo pareigūnų įgaliojimų viršijimo “tyrimo” – kiek man teko stebėti diskusijas internete, pagrindinė pačių amerikiečių keliama problema ta, kad policininkų nusikaltimus/”įgaliojimų viršijimus” tiria tai pačiai policijai priklausantis “liustacijos” padalinys, gaunasi kad policininkai patys yra savo pačių bylų tyrėjai. O tada jau gaunasi kad varnas varnui akies nekerta…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...