2010 Liepos 23

JAV

JAV padėtis jau blogesnė nei Graikijos

veidas.lt

"Veido" archyvas

A.Schwarzneggeriui vaidinti filmuose sekėsi geriau nei vairuoti Kalifornijos valstiją ir jos finansus

Kalifornija – metiniu bendruoju vidaus produktu Rusijai prilygstanti JAV valstija. Nedarbas čia siekia 12,4 proc. ir yra 2,7 proc. didesnis nei bendras JAV vidurkis. Be to, Kalifornijos valstijos valdžia dabar suka galvas, kaip užlopyti 19 mlrd. dolerių biudžeto skylę, nes centrinė valdžia šiai valstijai, tituluojamai labiausiai nukentėjusia nuo krizės, pinigų daugiau nebeduos.

Kaip ir Mičiganui. Nedarbas čia dar didesnis ir siekia 13,6 proc. O valstijos biudžeto deficitas siekia 1,58 mlrd. dolerių.
Nevadoje padėtis lygiai taip pat kritiška. Čia fiksuojamas rekordinis 14 proc. nedarbas, o biudžeto deficitas siekia apie 7 mlrd. dolerių.

Nebesuduria galo su galu

Panašus vaizdas šiuo metu ir daugelyje kitų JAV valstijų – Ilinojuje, Arizonoje, Naujajame Džersyje, Niujorke bei kitur.

Nors bendras JAV BVP tarsi auga tris ketvirčius iš eilės, tai iš tiesų niekaip neatsispindi atskirų valstijų finansiniuose rodikliuose. Pasirodo, šiuo metu net 46 valstijose biudžeto deficitas ir toliau didėja. Vašingtone įsikūrusio Ekonominių tyrimų instituto duomenimis, bendras valstijų biudžeto deficitas siekia jau 112 mlrd. dolerių.

Kaip teigia “Nelson A.Rockefeller” instituto analitikai, pirmą kartą nuo 1962-ųjų atlyginimai ir pajamos iš mokesčių visose JAV mažėja penkis ketvirčius iš eilės.

“Taigi Valstijoms, kaip ir Graikijai ar Ispanijai, teks mažinti išlaidas ir didinti mokesčius”, – aiškina Ekonominių tyrimų centro Vašingtone direktorius Deanas Bakeris.

“Jokios kitos išeities nebėra. Valstijų laukia tai, ką galima pavadinti rimta chirurgine operacija taikant bendrąją nejautrą”, – pritaria respublikonė Meg Whitman ir pabrėžia, kad Graikijoje, priešingai nei JAV, padėtis pradeda gerėti. Pavyzdžiui, per pirmąjį šių metų pusmetį Graikijos biudžeto deficitas sumažėjo perpus ir besiekia 8,1 proc. BVP.

Taupys gyventojų sąskaita

Blogiausia žinia Valstijoms – kad visai baigia išsekti JAV ekonomikai gelbėti skirtos lėšos (787 mlrd. dol.). Vadinasi, pagalbos iš Vašingtono tikėtis nebeverta, ir vienintelė išeitis – drastiškai taupyti.

Kaip planuojama, daugelyje valstijų lėšos bus taupomos socialinių išmokų, švietimo, sveikatos apsaugos sąskaita. Be to, valstijų gubernatoriai svarsto ir galimybes mažinti pensijas, nebestatyti naujų senelių namų, uždaryti dalį vaikų darželių, atleisti iš darbo tūkstančius pedagogų.

Pavyzdžiui, penkiolikai Mičigano valstijoje veikiančių universitetų gresia bankrotas, o valstija neišgali niekuo jiems padėti – kitais metais valstijos biudžetas ir taip bus apkarpytas daugiausiai JAV, apie 20 proc.

Kalifornija maždaug 19 mlrd. dolerių vis dar tikisi pasiskolinti vertybinių popierių biržoje, mat ji yra viena iš dviejų žemiausią skolinimosi reitingą turinčių JAV valstijų, tad iš kitur gauti paskolą nebeturi šansų.

Nors greičiausiai nepavyks ir biržoje, tad kitas žingsnis – atidėti socialinės gerovės programą 1,3 mln. skurstančių šios valstijos šeimų. Negana to, Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris žada visai nebeskirti finansavimo mokykloms, o tai būtų pirmas toks atvejis valstijos istorijoje, kai pradinį išsilavinimą teikiančios įstaigos turės išsilaikyti pačios.

Kad sutaupytų milijonus, gyventojus skriausti pasirengęs ir Mičigano gubernatorius Jimas Gibbonsas. Jis iš švietimo programoms skirtų lėšų šiemet jau nubraukė milijardą – Mičigane panaikintos visos dienos darželių grupės, atleista keli tūkstančiai mokytojų, o kitiems apkarpyti atlyginimai.

Dėl tokių drastiškų žingsnių daugelyje valstijų jau imta kalbėti ne tiek apie ekonominę, kiek ir apie socialinę krizę. Finansų analitikas Menlo Parkas neabejoja, kad tai reiškia, jog padėtis JAV yra ne ką geresnė, o gal ir blogesnė nei Graikijoje: pinigų niekas neskolina, o jų verkiant trūksta.

“Nesuvokiama, kaip tokia pat kaip Graikijos padėtis galėjo ištikti tokias valstijas, kaip Kalifornija? Valstija, kurioje įsikūręs Silicio slėnis ir kurios žemės ūkio apyvarta per metus siekia 27 mlrd. dolerių”, – neatsistebi Los Andžele įsikūrusios bendrovės “Windward Capital Management Co” vadovas Bobas Nicholsas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    “Nesuvokiama, kaip tokia pat kaip Graikijos padėtis galėjo ištikti tokias valstijas, kaip Kalifornija? Valstija, kurioje įsikūręs Silicio slėnis ir kurios žemės ūkio apyvarta per metus siekia 27 mlrd. dolerių”, – neatsistebi Los Andžele įsikūrusios bendrovės “Windward Capital Management Co” vadovas Bobas Nicholsas.”

    Nesuvokiama? Na, man tai suvokiama. Visų pirma, nereikėjo Arnoldo sodinti prie Kalifornijos valstijos vairo. Koks iš jo politikas, juoba, gubernatorius. Jis gi aktorius, kultūristas. Duodu galvą nukirsti, kad jis nebaigė politikos mokyklos (eng. politics), tad, kaip jis gali tvarkytis su pačia valstija? O gi niekaip.

    Visų antra, man atrodo Kalifornijoje klesti korupcija – plaunami pinigai, papirkinėjami valdžios atstovai, mokamos “algos vokeliuose” (kaip ir pas mus), švaistomos lėšos. Todėl ir nereikia stebėtis.

    Na, vat, atsakiau į pono Bobo Nikolso nusistebėjimą.

    P.S. Pone Nikolsai, nuvyk į Lietuvėlę, ne to dar pamatysi :D

  2. nerijus nerijus rašo:

    o lietuvoje atlyginimai yra 800 litu i menesi


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...