2011 Sausio 22

Neramumai Albanijoje

Albanijoje protestuotojams penktadienį susirėmus su policija, žuvo trys žmonės

veidas.lt

Tarptautinės organizacijos penktadienį ragino laikytis rimties Albanijoje, kur per demonstrantų ir saugumo pajėgų susirėmimus, kilusius per antivyriausybinius protestus Tiranoje, žuvo trys ir buvo sužeista dar dešimtys žmonių.

Trys žmonės į sostinės kariškių ligoninę buvo atvežti su mirtinomis šautinėmis žaizdomis, telefonu sakė ligoninės priimamojo vadovas.

Kol kas neaišku, kas nušovė tuos demonstrantus, bet Albanijos premjeras Sali Berisha (Salis Beriša) sakė, kad jie buvo nušauti iš tokių ginklų, kokių policija ir armija nenaudoja. Premjeras dėl smurto kaltino protesto organizatorius.

Policija žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičiaus dar nepatvirtino, bet šaltiniai ligoninėje pranešė apie 55 sužeistuosius, kurių 25 yra policijos pareigūnai, o 30 – civiliai asmenys.

Pirmą kartą nuo politinės krizės pradžios po ginčijamų 2009 metų visuotinių rinkimų opozicijos protestai baigėsi smurto protrūkiu.

Po kelių valandų policijai pavyko išvaikyti tūkstančius protestuotojų, susirinkusių sostinės centre socialistų opozicijos kvietimu.

Socialistai, kuriems vadovauja Tiranos meras Edi Rama (Edis Rama), ragino demonstrantus spausti ministrų kabinetą atsistatydinti ir kaltino vyriausybę dėl korupcijos ir rinkimų rezultatų klastojimo.

Toks raginimas buvo paskelbtas po to, kai praėjusią savaitę atsistatydino vicepremjeras Iliras Meta, kuris yra atsidūręs vienos korupcijos schemos centre.

Demonstrantai į saugumo pajėgų narius svaidė akmenis ir kitokius daiktus, o pajėgos atsakė ašarinėmis dujomis ir vandens patranka. Protestuotojai, kurių kai kurie bandė prasiveržti pro policijos užtvaras, padegė kelis policijos automobilius ir mikroautobusus.

Albanijos prezidentas Bamiras Topi (Bamiras Topis) paragino laikytis rimties, o “visas politines figūras” ragino “skubiai grįžti prie dialogo ir prisiimti atsakomybę politiniam stabilumui išsaugoti”.

“Albanijai reikia užsigydyti savo žaizdas, o ne atverti naujas”, – sakoma B.Topi pareiškime.

E.Rama taip pat stengėsi sklaidyti įtampą, bet tvirtino, kad susirėmimus išprovokavo policija.

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton) ir ES plėtros komisaras Štefanas Fuele (Štefanas Fiulė) bendrame pareiškime sako: “Demonstracijos yra žodžio laisvės instrumentai ir taikūs piliečių sambūriai. Smerkiame tai, kad šiandienos renginys virto smurtu. Skubiai kreipiamės į visas politines jėgas ragindami (laikytis) rimties ir susilaikyti nuo provokacijų”.

Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO) taip pat pasmerkė kraujo praliejimą Albanijoje.

“Teisė demonstruoti neatsiejama nuo atsakomybės tai daryti taikiai”, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, šiuo metu pirmininkaujantis ESBO.

“Dialogas ir bendradarbiavimas galėtų padėti išspręsti problemas, su kuriomis susiduria Albanija. Smurtas ir provokuojantys pareiškimai tik apsunkina padėtį”, – pranešime spaudai teigė A.Ažubalis.

Europos Tarybos generalinis sekretorius Thorbjornas Jagland’as (Torbjornas Jaglanas) taip pat paragino nutraukti smurtą Albanijoje.

Albanija po pastarųjų rinkimų atsidūrė politinėje aklavietėje. Opozicija, kontroliuojanti 75 balsus parlamente iš 140, atsisako pripažinti rinkimų rezultatus, blokuoja įstatymų leidybos veiklą ir reformas parlamente.

Opozicija kaltina vyriausybę nesugebėjus įtikinti Europos Sąjungą, jog Albanijai jau gali būti suteiktas ES kandidatės statusas.

Briuselis suteikė Albanijai paprastesnį vizų režimą, bet atmetė jos prašymą pripažinti šalį ES kandidate. Briuselis paragino Tiraną ryžtingiau kovoti su korupcija bei reiškia susirūpinimą dėl politinės krizės.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...