2012 Liepos 28

XXI amžiuje auksą pakeis volframas

veidas.lt


Volframas – pereinamasis kietas metalas, užimantis 74 poziciją periodinėje Mendelejevo lentelėje. Plačiai naudojamas gamyboje, nuo šarvų tankams iki vestuvinių žiedų. Ir jo atsargos sparčiai senka, tad nekeista, jog šiuo metalu susidomėjo vienas žymiausių pasaulio investuotojų Vorenas Bafetas (Warren Buffett), prieš tai atsisakęs investicijų į auksą.

Auganti volframo paklausa paaiškina, kodėl IMC International Metalworking, kuri yra dalis Bafeto imperijos, pavadinimu Berkshire Hathaway (NYSE: BRK. A, NYSE: BRK. B), neseniai investavo 80 mln. į volframo gavybos projektą Pietų Korėjoje. Šiuo sandoriu Bafetas tapo 25 % kažkada buvusios stambiausios pasaulyje volframo kasyklos savininku. IMC taip pat pažadėjo išpirkti 90 % -100 % išgauto metalo iš Woulfe Mining Corp.(TXSV: WOF) kompanijos, kuriai ir priklauso Šandong (Shandong) šachta, rašo Masterforex-V Akademija.

Kaip ir tikėtasi, po pakartotinio atidarymo 2013 metais, Šandong šachta išgaus iki pusės pasaulinių volframo gavybos apimčių (neįskaitant Kinijos gavybos apimčių), o tai sudaro nuo 7 % iki 10 % pasaulinės gavybos apimties.

Volframas – svarbus gamtinis išteklius šiuolaikiniame pasaulyje

Daugeliui žmonių volframas asocijuojasi su paprastos lemputės kaitinimo siūlu. Tačiau volframas yra plačiai naudojamas daugelyje pramonės šakų. Tai vienas kiečiausių elementų planetoje. Jis gali atlaikyti aukštas temperatūras, yra atsparus korozijai ir ugniai. Štai kodėl jis naudojamas diskinių pjūklų, gręžimo įrenginių grąžtų ir raketų variklių antgalių gamyboje. O šiuolaikiniame aukštų technologijų pasaulyje volframas turi dar didesnę paklausą.

Volframas yra nepakeičiamas elektrodų saulės baterijoms ir atominių elektrinių įrangos gamyboje. Jis taip pat naudojamas planšetinių kompiuterių ir išmaniųjų telefonų, kurie tampa nepaprastai populiarūs visame pasaulyje, jutiklinių ekranų gamyboje.

Tiesą sakant, jau daugelį metų pasaulinė volframo paklausa kasmet didėja 6 %. Siekiant patenkinti šio metalo paklausą pasaulyje, kasybos bendrovės turi padidinti metines gavybos apimtis nuo 68 000 tonų 2011 metais iki 96 000 tonų 2016 m.

Kinija sulaiko pasiūlą volframo rinkoje

Pasaulinėje volframo rinkoje stebimas didelis deficitas. Faktas, kad daugiau nei 80 % šio vertingo metalo pasaulio atsargų yra Kinijoje. Ne taip seniai Kinijos vyriausybė apribojo retųjų žemės metalų eksportą, įvesdama dideles kvotas užsienio pirkėjams. Iš tiesų, Kinija, kuri yra pagrindinė volframo tiekėja, ketina išnaudoti beveik visas šio metalo atsargas vidaus poreikiams.

Esant tokioms aplinkybėms visas likęs pasaulis yra priverstas ieškoti naujų volframo telkinių už Kinijos ribų. Reikėtų pažymėti, kad naujos šachtos paleidimo procesas užtrunka iki trejų metų, jau nekalbant apie tai, kad volframo gavyba yra ypatingai daug darbo reikalaujantis procesas.

Be Kinijos ir Rusijos pasaulyje yra tik 5 šachtos, kurios šiuo metu užtikrina didžiąją dalį pasaulinės volframo pasiūlos.

JAV ir Europos specialistai priskiria volframą prie strategiškai svarbių metalų, kurio atsargos pasiekė kritinę ribą ir kurias reikia skubiai papildyti.

Tuo tarpu volframo kaina per trejus metus už metrinę toną išaugo beveik 2.5 karto.

Daugelis pramonės šakų išlieka priklausomos nuo šio metalo, esant ribotoms jo importo galimybėms. Jos tikisi, kad kasybos kompanijos didins volframo gavybą, kaip galima greičiau, kad užkirstų kelią nekontroliuojamam šio metalo kainų augimui.

technologijos.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...