2011 Birželio 06

Vyriausybė siūlo dėl R.Pakso keisti Konstituciją

veidas.lt

BFL

Vyriausybė perduoda Seimui teisininkų siūlymus, kaip įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl pašalintojo prezidento Rolando Pakso.

Premjero Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaryta teisininkų darbo grupė siūlo įgyvendinant EŽTT sprendimą, jog neleisdama iki gyvos galvos būti renkamam į parlamentą Lietuva pažeidė R. Pakso teises, keisti Lietuvos Konstituciją.

“Pritarėme teisininkų išvadoms ir siunčiame jas į Seimą. Siūloma keisti Konstituciją”, – po Vyriausybės pasitarimo pirmadienį žurnalistams sakė premjeras Andrius Kubilius.

Anot jo, Konstitucijos pataisas galintys inicijuoti Seimo nariai turi apsispręsti dėl tolesnių veiksmų – Vyriausybė nesiūlo konkretaus būdo Konstitucijai keisti, pateikia visas tris teisininkų parengtas alternatyvas.

Pasak teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, galimas bet kuris variantas.

Pirmosios alternatyvos atveju siūloma keisti Konstitucijos 56 straipsnį, papildant jį punktu, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų už priesaikos sulaužymą arba šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, Seimo nario pareigas galėtų eiti tik po dešimties metų.

Darbo grupės manymu, tai – minimali ribojimo trukmė, įstatymų leidėjas gali nustatyti ir ilgesnę.

R. Paksas iš posto pašalintas 2004 metais, taigi priėmus tokią pataisą jis galėtų dalyvauti tik 2016 metais vyksiančiuose Seimo rinkimuose.

Pagal antrąją alternatyvą, siūloma kartu keisti ir 78 Konstitucijos straipsnį, nurodant, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų už priesaikos sulaužymą arba šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, negali būti renkamas prezidentu ar eiti jo pareigų.

Trečiąja alternatyva siūloma keisti 74 Konstitucijos straipsnį, jame numatant, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš pareigų už priesaikos sulaužymą arba šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, negali eiti prezidento, Konstitucinio Teismo pirmininko ir teisėjo, Aukščiausiojo Teismo pirmininko ir teisėjo, Apeliacinio teismo pirmininko ir teisėjo pareigų arba visų pareigų, kurių užėmimas susijęs su konstitucinės priesaikos davimu.

Taip pat pagal šią alternatyvą, apkaltos būdų postų netekę asmenys gali būti renkami Seimo nariais ne anksčiau nei po dešimties metų.

Strasbūre įsikūręs tarptautinis teismas sausio pradžioje paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, uždrausdama R. Paksui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą. EŽTT pareiškė, kad įstatyme įtvirtintas nuolatinis ir neatšaukiamas draudimas yra neproporcingas.

R. Paksas prezidento posto neteko 2004 metų balandį, kai Konstitucinis Teismas pripažino, jog jis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Premjero sudarytos darbo grupės pasiūlymus pats R. Paksas sukritikavo – jo teigimu, reikia panaikinti po Konstitucinio Teismo nutarimo priimtus rinkimų įstatymų pakeitimus ir patį nutarimą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...