2017 Birželio 02

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės – raktas į mūsų sveikatą

veidas.lt

Saulė VALENTINAITĖ

„Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės yra unikalios, nes turi savybę tapti bet kurio tipo ląstelėmis su jos specifine funkciją. Dėl šios išskirtinės kamieninių ląstelių savybės atsiranda naujos galimybės daugelio ligų gydymui. Dėl šios priežasties itin svarbu, kad gimus kūdikiui mama nuspręstų užšaldyti šias ląsteles, taip investuodama į vaiko, o gal ir visos šeimos, sveikatą“, – patirtimi dalijasi iš Londone vykusios konferencijos, apie naujausias kamieninių ląstelių panaudojimo galimybes, grįžusi „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro kamieninių ląstelių banko koordinatorė Kristina Mateikienė.

Kristina, kuo gyvena pasaulio farmacininkai ir mokslininkai? Į ką nukreiptos jų akys?

– Jie labai daug vilčių ir pastangų deda į kamieninių ląstelių gausinimą. Kiek ląstelių reikia terapijai įprastai matuojama pagal individo svorį, o kiek jų bus surinkta, priklauso nuo virkštelės ilgio. Ši problema sprendžiama pasauliniu mastu, kuriamos įvairios technologijos. Mūsų kamieninių ląstelių tyrimų centras taip pat dalyvauja pažangių technologijų pagausinimo kūrime, neabejoju, kad ateityje galėsime šią paslaugą pasiūlyti savo pacientams. Tai labai pažangu, bet ne mažiau sudėtinga: būtina speciali įranga.

– Ką laimėtų pacientai atsiradus šiai gydymo galimybei?

– Užšaldytos virkštelės kraujo kamienines ląsteles būtų galimybė pagausinti. Taip dalis jų būtų panaudota ligoniui, o dalis liktų kitam šeimos nariui. Pagausinimas leistų panaudoti jas kelioms terapijos ir prisidėtų prie itin sunkių sveikatos būklių pagerinimo. Jau šiandien jos keičia autizmu, cerebriniu paralyžiumi ir I tipo diabetu sergančių likimus. Kamieninės ląstelės – viena iš galimybių pasveikti nuo šių ligų. Kitų alternatyvių ir pažangių gydymo metodų šiandien tiesiog nėra.

– Jau vieneri metai, kaip „Northway“ klinika suteikia galimybę užšaldyti iš kūdikio virkštelės kraujo išskirtas kamienines ląsteles. Ar viliojasi lietuviai šia galimybe?

– Tėvai kartais dvejoja klausdami, o kas, jei tų ląstelių taip ir nepanaudos? Tuomet lyginame jų indėlį su gyvybės draudimu. Prieš šiam žingsniui pasiryždami taip pat svarstome, o gal neprireiks? Duok Dieve, bet jei ištiktų liūdnas scenarijus, būsime apsidraudę, neteks skriausti šeimos. Vien žinojimas, kad, jei ir susirgsime, galėsime pagyti, leidžia jaustis ramiau. Kamieninės ląstelės yra tarsi raktas į mūsų sveikatą. Tendencijas šioje srityje stebime daugiau nei dvidešimtmetį, taigi, matome, kaip užšaldytos ląstelės grąžina sveikatą sunkiai sergantiems vaikams, jei ne jos, tokios galimybės nebūtų.

– Kiek metų kamieninės ląstelės saugomos jūsų banke? Ar šis terminas, jūsų vertinimu, pakankamas?

– Mūsų banke ląstelės saugomos 20 metų, bet tai nereiškia, kad vėliau jos lyg susitarusios miršta. Atminkite, kad mokslas kamieninių ląstelių srityje vystomas dar ne taip seniai. Mokslininkų ištirta, kad tiek metų jos išlieka gyvybingos, tai geriausios jų panaudojimo ir saugojimo galimybės. Bet mokslas gali plėsti šias ribas.

– Koks likimas užšaldytas ląsteles ištiktų jų taip ir nepanaudojus?

– Gavus tėvų sutikimą jos būtų arba sunaikinamos arba paaukotos mokslui. Žmonės virkštelės kraujo kamienines ląsteles Lietuvoje vis dar labai mistifikuoja, tačiau jų panaudojimo galimybės panašios, kaip ir kaulų čiulpų ląstelių, tik šiuo atveju galimybės platesnės (su kur kas mažesne organizmo atmetimo reakcija). Būtent dėl to jos vadinamos vaistu nuo daugiau nei šimto ligų ir tampa vis plačiau naudojamos.

– Kuo kamieninės ląstelės naudingos žmogaus organizmui?

– Jos ypatingos tuo, kad gali virsti kito tipo organizmo ląstele, sukurdamos naują augantį ir besivystantį audinį. Kamieninės ląstelės yra lyg „statybiniai blokai“, kurie skatina gijimą ir ląstelių bei audinių atsinaujinimą. Jos yra visų ląstelių pirmtakės, turi unikalią savybę virsti kito tipo ląstelėmis su jų specifine funkcija, nuolat atsinaujinti ir daugintis. Šių savybių pagalba atsiranda galimybės gydyti įvairias ligas.

– Kaip vyksta šių ląstelių surinkimo procesas? Jūsų klinikos atstovai vyksta į moterų gimdyklas?

– Ląstelių surinkimas vyksta gimus vaikeliui. Tačiau tai jokios įtakos nei gimdyvės, nei vaiko sveikatai neturi. Gimdymo metu, nukirpus virkštelę surenkamas kraujas, kuris vežamas į laboratoriją, ten apdirbamas ir užšaldomas iki 186 laipsnių temperatūros. Jį surenka gimdymo namų personalas, mūsų klinika tame etape nedalyvauja. Gavę pranešimą, kad ląstelės surinktos, laboratorijoje jas apdorojame, tiriame, išsaugome. Žinoma, prieš tai mama parašo sutikimą.

Kiek kainuoja tokia procedūra?

– Kamieninių ląstelių paėmimas, išskyrimas ir užšaldymas kainuoja apie 2000–2500 eurų.

– Ar yra skirtumas tarp jūsų, Šveicarijos ar Vokietijos ląstelių bankų?

– Užšaldant ir saugant virkštelės kraujo kamienines ląsteles pasitelkiame pačią moderniausią ir tarptautinius standartus atitinkančią įrangą (Sepax2), kuri išsaugo 99 proc. ląstelių gyvybingumo. Tokia pačia įranga naudojasi ir pasaulio lyderiai, dirbantys šioje srityje. ■

 

Vis plačiau medicinoje naudojamos virkštelės kraujo kamieninės ląstelės vadinamos vaistu nuo daugiau nei šimto ligų.

 

Nuotraukoje:

Kristina MATEIKIENĖ

„Northway“ medicinos ir chirurgijos centro kamieninių ląstelių banko koordinatorė

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...