2017 Balandžio 28

G.Vilkevičius: „Kamieninės ląstelės – laukiančio medicininio perversmo dalis“

veidas.lt

Apie alternatyvų ir dar gana naują gydymo metodą, kai pasitelkiamos kamieninės ląstelės, Lietuvos visuomenė žino gana mažai, bet susipažinusi maloniai nustemba, mat tai įžiebia jau užgesusias viltis.

Kristina KANIŠAUSKAITĖ-ŠALTMERĖ

„Kai sulaukiame paciento su užakusiomis kraujagyslėmis ar kritiniu kraujotakos nepakankamumu, turime būdą, kaip jam pagelbėti“, – operacinės kasdienybe dalijasi „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro kraujagyslių chirurgas med. dr. doc. Gintaris Vilkevičius.

– Jau ne vienus metus viešai diskutuojama apie kamieninių ir regeneracinių ląstelių naudą žmogaus organizmui. Ar mūsų visuomenė pasirengusi priimti modernius pokyčius?

– Pasitelkę kamieninių ir regeneracinių ląstelių mišinį gydyti galime kur kas daugiau nei iki tol. Tačiau visuomenė apie tai mažai informuota: dalis žmonių nė nežino, kokiems tikslams būtų galima taikyti kamienines ląsteles. Apie tai, kad tai inovatyvi priemonė, leidžianti gydyti daugelį ligų, spręsti sudėtingas problemas, kai kurie pacientai vis dar nėra girdėję. Į mūsų kliniką žmonės įprastai kreipiasi, kai tradicinės medicinos metodai būna neefektyvūs arba kyla grėsmė netekti galūnės. Kalbu apie kritinę galūnių išemiją (gangreninius audinių pokyčius ir opas), cukrinio diabeto ir veninės patologijos sukeltas žaizdas.

– Kuo unikali naujoji gydymo metodika, o svarbiausia – ar prieinama kiekvienam norinčiajam, kuriam ji būtina?

– Mūsų metodas unikalus tuo, kad paciento gydymui siūlo ne atskiras ląsteles, bet jų mišinį. Štai kamieninių ląstelių jame gali būti vos 2 ar 3 proc., o pagrindą sudaro regeneracinės ląstelės. Taigi pacientui suleidus mišinio aplink pažeistą vietą, toje srityje pagerėja kraujotaka, paskatinamas gijimas. Kai kurie pacientai jau po dviejų mėnesių džiaugiasi visišku žaizdų užgijimu. Paciento riebalų paėmimas ir apdorojimas, kamieninių ląstelių mišinio gavimas ir įšvirkštimas į audinius kainuoja apie 2 tūkst. eurų. Didžioji dalis šios sumos tenka techninėms priemonėms, t.y. medicininiams įrenginiams ir brangiai aparatūrai.

– Kiek laiko įprastai trunka naujoji procedūra ir kieno kamieninės ląstelės jai pasitelkiamos?

– Gydymui kamieninėmis ląstelėmis naudojame to paties paciento ląsteles, kurias išskiriame iš riebalinio audinio, nes tai to paties žmogaus ląstelės, organizmas jį pažįsta, nėra atmetimo reakcijos. Didžiausias pliusas, kad visa procedūra atliekama vienoje patalpoje, tai saugu, sterilu ir patikima. Pacientui klinikoje įprastai prireikia praleisti kelias valandas. Jam taikoma vietinė nejautra, po procedūros pasilikti gydymo įstaigoje nebūtina. Taigi gydymas apytiksliai trunka apie 5–6 val.

– Kokiuose organuose yra kamieninių ląstelių?

– Jų yra įvairiuose žmogaus organuose (kraujyje, kaulų čiulpuose, žarnyne, riebaluose, odoje ir t.t.). Pačiomis kamieniškiausiomis vadinamos embriono ląstelės, bet jų mes naudoti negalime, tai draudžia įstatymai, taigi savo praktikoje dirbame tik su somatinėmis (suaugusiųjų kamieninėmis ląstelėmis).

– Galėtumėte iliustruoti pavyzdžiu, kokios ligos gydomos kamieninėmis ląstelėmis?

– Geriausiai žinomas kamieninių ląstelių panaudojimo pavyzdys būtų kaulų čiulpų transplantacija (ji naudojama kraujo ligoms gydyti). Mūsų klinikoje kamieninėms ląstelėms išskirti naudojame riebalinį audinį. Jos sugeba diferencijuotis į įvairias kitas ląsteles, todėl vadinamos multipotentinėmis ląstelėmis. Riebalų audinio ląsteles galima panaudoti ir plastinės chirurgijos srityje (tada, kai įprastai reikalingi užpildai, kai reikia atnaujinti odą), ir sergant sąnarių ligomis, ir randų, nudegimų gydymui. Kaip matote, panaudojimo galimybių išties gana daug.

– Papasakokite plačiau, kaip jums pavyksta išskirti minėtų ląstelių mišinį?

– Nuo praėjusių metų kovo klinikoje pasitelkiame amerikiečių gamybos aparatą –„Cytori“, kuris leidžia pagaminti kamienines ląsteles iš riebalinio audinio toje pačioje operacinėje. Iš paciento paėmus riebalinio audinio, šis dedamas į specialų aparatą, ir po pusantros valandos jau turime regeneracinių ir kamieninių ląstelių mišinį, kurį galime naudoti gydymo tikslams.

– Kaip vertinate mokslininkų prognozes? Ar jie nepervertina gydymo kamieninėmis ląstelėmis? O gal išties stovime prie ilgai laukto perversmo slenksčio?

– Tai išties labai naujas ir inovatyvus gydymo metodas, jau artimiausiu metu žadantis perversmą medicinos srityje, kai kalbama apie organų atauginimą. Kadangi medicinos mokslas vystosi labai sparčiai, manau, jau netrukus sulauksime inovatyvių dalykų.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...