2011 Sausio 18

Rinkimai

Vilnietė pasirašė net už 75 kandidatus

veidas.lt

Pirmą kartą į kovą dėl savivaldybių tarybų mandatų stoję nepartiniai kandidatai šiandien, sausio 17-ąją, pademonstruos, kaip sekėsi įveikti pirmą rinkimų barjerą – surinkti reikiamą skaičių balsų. Jų, atsižvelgiant į savivaldybės dydį, pretendentams reikėjo nuo 100 mažesnėse savivaldybėse iki 680 Kaune ar 880 Vilniuje. Kai kam ši užduotis buvo įveikiama per dieną, o šeši ar septyni ketinusieji dalyvauti rinkimuose jau pirmomis parašų rinkimo dienomis informavo savivaldybių rinkimų komisijas jų visai nerinksią.

“Rinkimų apylinkėse parašai tikrinami. Dalis jų pripažįstami kaip netinkami. Kartais pasirašo nepilnamečiai, kitur pateikti ne visi duomenys, buvo, kad pasirašė ne tos savivaldybės rinkėjai. Būta nusiskundimų, kad rinkėjus pasirašyti spaudžia jų darbovietėse”, – dažniausius pažeidimus vardija Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Pirmą kartą rinkėjai turi galimybę už pretendentą pasirašyti ir internetu. Kaip pasakoja ne partijų pretendentai į kandidatus, ir internete neužtenka vien masiškai pasiųsti žinutės su prašymu pasirašyti – reikia dirbti su rinkėjais asmeniškai per socialinius tinklalapius. Tik pradėjus rinkti parašus iš pradžių aktyvesni buvo didžiųjų miestų rinkėjai, bet pamažu įsisiūbavo ir mažesniųjų. Tarp pasirašiusiųjų – įvairių amžiaus grupių atstovai. Vyriausia – pernai spalį šimtmetį atšventusi kaunietė Julija Lukinienė.

Jokia paslaptis, kad dalis savarankiškais vadinamų pretendentų į kandidatus iš tikrųjų yra įvairių judėjimų nariai ir parašus renka organizuotai. Už juos ir parašai dažnai renkami organizuotai. Štai per šimtą piliečių pasirašė už daugiau nei dvidešimt pretendentų. Daugiausiai, net 75 kartus, pasirašė viena vilnietė.

Vieni kitų norą rungtis dėl mandatų paremia net būsimi varžovai. Štai vilnietis Jonas Gavelis pasirašė už keliolika būsimų konkurentų. “Tai tikrai nebuvo mainai – parašas už parašą. Pasirašiau ir už kelių judėjimų remiamus žmones, ir už visai savarankiškus pretendentus”, – tikina J.Gavelis.

“Ir per prezidento, ir per Seimo rinkimus įstatymai leidžia pasirašyti už kiek nori kandidatų. Juk žmogus neįsipareigoja, kad už jį balsuos, tik pasirašo, kad šis žmogus gal vertas kandidatuoti”, – aiškina VRK pirmininkas Z.Vaigauskas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...