2011 Liepos 05

Viešbučiai mausto ir klientus, ir politikus

veidas.lt

 

Pažadais dešimtadaliu sumažinti kainas ir įdarbinti tūkstantį naujų darbuotojų viešbučiai išsimušė mažesnį PVM tarifą, tačiau toliau dideliu kainų apetitu baido turistus.

Net Lietuvos viešbučiai su SPA, kuriems galioja nulinis PVM tarifas, taip išsikėlę kainas, kad mūsiškės turizmo agentūros turistus siunčia į Jūrmalą. Europos krepšinio čempionatui kai kurių viešbučių kambariai pabrango net 200–300 proc. Ar tai reiškia, kad viešbučiai, vieninteliai išsireikalavę lengvatinio PVM tarifo sugrąžinimą, pūtė politikams miglą? “Veidas” tikrina faktus, kaip tesimi pažadai.

Kelionių organizatoriai: “Kad neatpigo, tai tikrai”
Kiek kainuoja apsigyventi Vilniuje esančiame trijų žvaigždučių viešbutyje? Kad sužinotum atsakymą, atrodytų, bereiktų internetu porai naktų užsisakyti kambarį. Deja, pastangos bevaisės – vietų centre esančiuose viešbutukuose nėra. Keista, nes, pagal oficialią statistiką, viešbučių užimtumas net pakilimo metais tesiekė 45 proc., užpernai – vos 34, pernai – 3 proc. daugiau. Žinoma, sezono metu šis rodiklis didesnis, bet, Viešbučių ir restoranų asociacijos duomenimis, pernai birželį Vilniuje jis siekė per 60 proc.
Kad iš eksperimento nepadarytume skubotų išvadų, tikslinamės klausdami Vilniaus turizmo informacijos centro Lankytojų aptarnavimo skyriaus vadovės Danguolės Kamarauskaitės. Bet ji tik patvirtina: “Ieškojau dviem žmonėms dviem naktims viešbutuko, tai teko ilgai paplušėti, kol radau, ir už prieinamą kainą – 200 Lt už naktį. Viešbučiai užimti, nors oficiali statistika to nerodo. Tuose oficialiuose duomenyse, manau, paslėpta tam tikra dalelė neoficialumo.”
Turizmo agentūros “Lithuanian Holidays” direktorė Nijolė Pakalnienė taip pat patvirtino, kad sezono metu, nuo gegužės iki spalio, būna, kad tenka skambinti per visą miestą ir ieškoti vietų viešbučiuose, nes jie pilni.
Dar mažiau aiškumo dėl mūsų viešbučių kainų. Aišku viena, kad oficialiai skelbiamą kainą moka tik pavieniai svečiai. Pasak Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės, kiekvienas viešbutis turi mažiausiai po dešimt kainų – korporatyviniams klientams, turizmo agentūroms ir kt., bet kokios jos – konfidenciali informacija.
D.Kamarauskaitės skaičiavimu, sostinės trijų žvaigždučių viešbutyje nuolaida nuo oficialiai skelbiamos kainos siekia 20–50 proc. Dabar dvivietis kambarys nakčiai, įskaitant pusryčius, penkių žvaigždučių viešbutyje prasideda: jei mažas viešbučio užimtumas – nuo 272 Lt, jei didelis – nuo 360 Lt, keturių žvaigždučių – nuo 210 Lt, trijų – 150–239 Lt, dviejų – 145–155 Lt, vienos – nuo 120 Lt.
O kokią įtaką kainoms padarė PVM pokyčiai? Paklausinėjus turizmo organizatorių, neatsirado nė vieno, kuris būtų pasakęs, kad šiemet kainos kritusios, nors PVM sumažėjo 12 proc. Daugelis tvirtino, kad jos panašios kaip pernai ir gal net didesnės. “Turime sutartines kainas, tad PVM pokyčiai įtakos joms praktiškai neturėjo”, – sako “Lithuanian Holidays” vadovė N.Pakalnienė.

Kainos smarkiai nesikeitė ir 2009 m., PVM padidėjus nuo 5 iki 21 proc. “Tada padidėjusį mokestį prisiėmė kompensuoti patys viešbučiai, mažindami darbuotojų, nedarydami investicijų”, – aiškina E.Šiškauskienė.
Tačiau jei viešbučiai nebrango pakėlus PVM, vadinasi, viešbučių verslą vienijančios asociacijos vadovė, siekdama jį vėl sumažinti, pažadėjo dešimtadaliu numušti kainas, kurios buvo dar esant 5 proc. PVM. Maža to, atrodo, kad ji pažadėjo tai, ko negalėjo tesėti, nes asociacija negali reguliuoti kainų. Juolab Konkurencijos taryba pernai lapkričio pabaigoje pradėjo tyrimą, įtardama viešbučius dėl jų tariantis, bet, žinoma, ne sumažinimo kryptimi.

Viešbučių verslo atstovai: “Ne PVM, o rinka diktuoja kainą”
“Vienu skaičiuku kainodaros negali apibrėžti. Beveik visi viešbučiai taiko “plaukiojančių” kainų metodiką, todėl kambarių kainą sudaro daugelis rodiklių: viešbučio užimtumas, sezonas, pernai metų patirtis, viešbučių poreikis mieste, konkurentų kainos ir t.t., taip pat ir PVM. Jei be PVM visi kiti kainai įtaką darantys veiksniai liks nepakitę, tuomet ji neišvengiamai dėl PVM mažės maždaug 5–10 proc.”, – sausį paklaustas, ar sumažėjęs PVM tirpdo viešbučių kainas, aiškino “Naručio” viešbučio direktorius Augustinas Barauskas.
Žodžiu, kainodara tokia sudėtinga, o kainos – konfidencialios, kad jų nemažinimą kritus PVM tarifui galima pridengti daugybe kitų komponentų. Štai 2009 m., nepaisant 16 proc. padidėjusio PVM, kainos sumenko 4,8 proc. Tačiau nors Viešbučių ir restoranų asociacija tikina, kad jų narių viešbučiuose kainos mažėja, Finansų ministerija, remdamasi Statistikos departamento duomenimis, skelbia, jog šiemet, nepaisant 12 proc. sumažėjusio PVM, sausį jos kilo 3,2, vasarį – 3,3, kovą – 3,9 proc. Sumažintas PVM tarifas nepaskatino ir žadėtų investicijų į šią veiklą: palyginti su 2010 m. I ketv., jos sumažėjo 21 proc.
O kad kainas viešbučiuose labiausiai lemia kartais nepamatuotas apetitas, įrodo turizmo agentūrų tinklo “West Express” duomenys. Keturių žvaigždučių viešbutis su SPA Jūrmaloje ne sezono metu pigesnis nei analogiškas Palangoje 33 proc., sezono metu – 20 proc., penkių žvaigždučių – atitinkamai 19 ir 29 proc., nors PVM tokiems viešbučiams yra nulinis. “West Express” produktų vadovė Rūta Kėrienė pastebi, kad pakėlus PVM daug viešbučių kurortuose įsirengė SPA, taip įgydami teisę į nulinį PVM, tačiau kainos tik didėjo.

Politikai: “Jei lengvatos naudą suvalgo viešbučiai – jos neliks”
Taigi bent jau kol kas susidaro įspūdis, kad viešbučiai apgavo ir klientus, ir politikus. O juk lengvata suteikta metams, tad rudenį Seimas priims sprendimą, ar ją pratęsti. Viešbučių ir restoranų asociacijos prognozėmis, PVM sumažinimas turėjo suaktyvinti sektorių, pagausinti darbuotojų ir į biudžetą sunešti apie 7 mln. Lt daugiau mokesčių. Finansų ministerija skaičiavo priešingai – kad biudžetas neteks apie 16 mln. Lt. Pirmąjį ketvirtį viešbučių PVM balansas sumažėjo 2,3 mln. Lt.
“Jei statistika rodys, kad naudą suvalgo viešbučiai, sprendimai mūsų rankose”, – sako Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Socialdemokratai palaikė prašymą mažinti PVM šiai sričiai, nes daugelyje Europos šalių, taip pat ir kaimyninėse Latvijoje bei Estijoje, viešbučiai traktuojami kaip eksporto prekė ir jiems taikomas lengvatinis tarifas. Viešbučių ir restoranų asociacijos duomenimis, tik apie 20 proc. viešbučių klientų – Lietuvos gyventojai, tad, pasak asociacijos vadovės E.Šiškauskienės, 80 proc. turėtų būti taikomas nulinis tarifas, koks taikomas iš Lietuvos eksportuojamoms prekėms.
“Kai siūloma viešbučiams sumažinti kainas, vadinasi, siūloma, kad jie kuo mažiau pritrauktų pinigų ir kuo mažiau sumokėtų valstybei mokesčių, – štai ko prašoma”, – šiandien jau visai kitaip šneka toji pati E.Šiškauskienė, asmeniškai žadėjusi, kad jei mažės PVM, mažės ir viešbučių kainos. “Kainas diktuoja rinka, o ne viešbutis, Vyriausybė ar dar kažkas. PVM lengvata mums tik davė šansą vėl tapti rinkos dalyviu ir konkuruoti”, – šiandien aiškina ji.
Tačiau kai gobšumas nugali ekonominę logiką, tai kerta bumerangu ir patiems viešbučiams, ir turizmo plėtrai Lietuvoje, ir šalies įvaizdžiui. Vilniaus turizmo informacijos centro Lankytojų aptarnavimo skyriaus vadovė D.Kamarauskaitė pasakojo, kaip turistų grupelei iš Skandinavijos ieškojo viešbučio Europos krepšinio čempionato dienomis. Bet net su Turizmo centro turimomis nuolaidomis viešbučių kainos buvo keliskart didesnės, nei turtingos šalies turistai norėjo mokėti.
“Kai kurie viešbučiai kainas čempionato dienomis pakėlė net 100–200 proc. Kadangi sutartys su viešbučiais pakankamai griežtos, nenorėdami rizikuoti jau atsisakome dalies išankstinių apmokėjimų ir užsakymų, nes kol kas susidomėjimas čempionatu menkesnis, nei prognozuota”, – sako Robertas Rukaitis, oficialios “EuroBasket 2011″ turizmo agentūros “Saitas Group” valdybos pirmininkas.
“Sakėme, kad PVM sumažinimas neduos kainų sumažinimo, ir mūsų komitetas su Vyriausybe tam nepritarė. Tačiau Seimo dauguma balsavo už”, – apgailestauja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas.

Kaip Viešbučių ir restoranų asociacijai pavyko tiek daug politikų patraukti savo pusėn? E.Šiškauskienė neslepia, kad ėjo ir kalbėjosi su visomis partijomis, nors oficialiai asociacija nėra užsiregistravusi lobiste. Pirminis pataisos siūlytojas buvo socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius. Beje, socialdemokratai, konservatoriai – dažni viešbučių klientai, čia rengiantys vakarėlius rinkimų proga ar konferencijas, nors turi pakankamai erdvias partijų būstines. O kaip čia neprisiminsi dabar jau užgesusios išskirtinės socialdemokratų meilės “Crowne Plaza” viešbučiui.
Žinoma, už lengvatą balsavę politikai visiškai teisūs: konkuruoti su kaimynais galime tik turėdami panašaus dydžio mokesčius ir jų lengvatas. Tačiau mokesčių politika valstybė parodo savo prioritetus. Lietuvoje PVM lengvatas išsaugojo šildymas, knygos ir neperiodiniai leidiniai, kompensuojamieji vaistai. Lengvatą, tegu kiek mažesnę, nei turėjo, atgavo viešbučiai. Bet atmesti siūlymai sumažinti PVM visuomeniniam transportui, periodiniams leidiniams, mėsai, žuviai, gyvenamųjų namų statybai ir renovacijai, nors tokių lengvatų yra kitose ES šalyse. Tad mūsų valstybės prioritetas akivaizdus – tai tikrai ne visiems gyventojams aktualios maisto kainos ar nepriklausoma nuo rusų magnatų pinigų žiniasklaida.

Įkirta
Keturių žvaigždučių viešbutis su SPA Jūrmaloje ne sezono metu pigesnis nei analogiškas Palangoje 33 proc., sezono metu – 20 proc.

box
Apgyvendinimo įstaigų rodiklių pokyčiai (palyginti su praėjusiais metais, proc.)
Apgyvendinimo kainos    Viešbučių pajamos be PVM    Viešbučių darbuotojų skaičius
+14,6    +7,4    +7,5
–4,8    –28,8    –12,3
+0,7    +5,1    –4,6
+3,5    +26,7    +2,4
PVM
5 proc.    21 proc.    21 proc.    9 proc.
2008 m.    2009 m.    2010 m.    2011 m. I ketv.
Šaltinis: Statistikos departamentas, Finansų ministerija

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...