2012 Gruodžio 17

Verslininkui Dariui Mockui nesiseka tapti verslo aristokratu

veidas.lt


Kodėl sėkmingą verslą sukūrusiam “MG Baltic” prezidentui Dariui Mockui nepavyksta susikurti nepriekaištingo verslininko reputacijos.

Kai išaiškėjo, kad alkoholio pramonės, žiniasklaidos, nekilnojamojo turto ir statybų imperiją valdantis „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus – aistringas teniso žaidėjas, teniso pamokomis ūmai susidomėjo nemažai šalies verslininkų ir visuomenės veikėjų. Ne vienas jų miklinti kojas teniso korte nusprendė tik norėdamas prisigretinti prie stambaus šalies verslininko.
Tad ne veltui D.Mockus kasmet atsiduria “Veido” sudarytame įtakingiausių Lietuvos žmonių sąraše, o šiemet tarp didžiausią įtaką turinčių verslininkų užėmė antrą vietą. D.Mockų šiemet lenkia tik Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis. Tačiau R.Dargis įtakingiausias dėl einamų visuomeninių pareigų, o kuo pasireiškia D.Mockaus, nevadovaujančio jokiai verslo organizacijai, įtaka?
„D.Mockus yra vienos iš didelių verslo grupių pagrindinis akcininkas ir vadovas, o kadangi turi įtakingų žiniasklaidos priemonių, kaip LNK televizija, per jas galėtų būti daroma įtaka visuomenės nuomonei, jei būtų reikalinga. Politikai yra jautrūs tam, ką ir kaip perteikia žiniasklaida, todėl ir politikams per tai gali būti daroma įtaka. Be to, „MG Baltic“ yra verslo grupė, aktyviai palaikanti ryšius su politikais ir per tai įgyjanti įtakos“, – dėsto Seimo narys konservatorius Jurgis Razma.
Iš tiesų D.Mockaus nepavadinsi verslininku, kuris nuo politikos laikosi atokiai. Rinkimų naktį jis su artimiausia palyda, nešini „Trejomis devyneriomis“, apsilanko pagrindinių partijų būstinėse, tad politikai jau įpratę kitą rytą po rinkimų vienas kitam kumščioti į pašonę: „Kiek „devynkių“ vakar išgėrei su Mockumi?“
Palaikyti ryšius su politikais D.Mockus apsisprendęs ne tik dėl savo verslo dydžio, bet ir pobūdžio. Alkoholio pramonė itin jautri politikų sprendimams – akcizų didinimas, alkoholio reklamos draudimas, prekybos ribojimas tiesiogiai veikia ir koncerno įmonių „Mineraliniai vandenys“ bei „Stumbras“ rezultatus. „Alkoholio gamyba, žiniasklaida labai aktyviai reguliuojama politikų įvairiai keičiamais įstatymais, tad besirūpinantis savo interesais verslininkas turi nežiopsoti, įrodinėti savo tiesą. Nebūtinai tiesiogiai – kad ir per atstovus“, – apibendrina J.Razma.

Kas D.Mockų sieja su V.Uspaskichu?

Šiemet po pirmojo Seimo rinkimų turo per visą žiniasklaidą nuvilnijo besišypsančio D.Mockaus, keliančio taures su už sukčiavimą teisiamu Darbo partijos vedliu Viktoru Uspaskichu, nuotraukos. O kai netrukus po šio užfiksuoto momento V.Upaskichas jau sėdėjo LNK televizijos rodomoje šokių laidos komisijoje, klausimų kilo dar daugiau.
Vėliau savo tiesas LNK laidose aiškino jau ne tik šis susikompromitavęs politikas, bet ir kiti „prisidirbę“ darbiečiai. Laidoje „Nuo… iki“ balsų pirkimu rinkimuose įtariami ir iš Seimo pašalinti Pinskai graudenosi dėl tokios „neteisybės“, žadėdami gintis Strasbūre, mielai rodė žurnalistams savo namus, atskleidė pašaukimą būti politikais ir draugiškai atsisveikino su laidos vedėja, taip ir nesulaukę nė vieno aštresnio klausimo.
Ar iki tol konservatorių rėmėju laikytas D.Mockus perėjo į V.Uspaskicho stovyklą? Verslininkas „Veidui“ tvirtino rinkimų naktį aplankęs penkių partijų būstines, tačiau žurnalistai jį nufotografavę Darbo partijos būstinėje. „Mes žinome, kad keičiasi valdžia, tad mes norime prognozuoti, kaip ta valdžia elgsis ir kokia bus ekonominė politika“, – kodėl lankėsi pas V.Uspaskichą, komentavo D.Mockus.
Verslininkas kartu neigė rėmęs konservatorių partiją: „Jei pažiūrėti į konservatorių ekonominę politiką ir santykį su verslu, tai jis yra joks. Nebeprasminga apie tai kalbėti, nes nė vieno kito premjero neturėjome, kuris apskritai neturėtų santykio su verslu. Pati ekonominė politika buvo tokia, kad valdžia sau, verslas sau“.
Tačiau oficiali statistika pono Mockaus žodžių nepagrindžia – netgi priešingai, byloja visai ką kita. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, 2011 metais “MG Baltic” koncernui priklausančios įmonės „Tromina“ ir „MG Baltic Media“ Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją parėmė 80 tūkst. Lt, valdančiojoje koalicijoje buvusią „Liberalų ir centro sąjungą“ – 40 tūkst. Lt, o opozicijoje buvusi socialdemokratų partija iš koncerno įmonių gavo jau kur kas mažiau – 35 tūkst. Lt.
Beje, dar viena šios dėlionės detalė – „MG Baltic“ koncernui priklausančio portalo „Alfa“ vyriausiasis redaktorius Virgis Valentinavičius nuėjo dirbti buvusio premjero Andriaus Kubiliaus patarėju.
Politikos peripetijų žinovai aiškina, kad D.Mockus palaiko tas politines jėgas, kurios yra valdžioje, tad rinkoje uoslę gerai ištreniravęs verslininkas ją panaudoja bandydamas nuspėti ir politinius vėjus. Tiesa, šįkart D.Mockus greičiausiai bus apsigavęs. Naujoje valdančiojoje koalicijoje, tikėtina, visi ir būtų šokę pagal V.Uspaskicho muziką, tačiau nenumatė, kad sukčiavimu įtariamos partijos vedlį taip aršiai užblokuos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
D.Mockaus verslo sąsajos su politikais išlenda jau seniai, o V.Valentinavičius – ne vienintelis buvęs koncerno darbuotojas, nuėjęs dirbti vienam iš trijų aukščiausių šalies pareigūnų. Kai vyko „Stumbro“ privatizavimas, tuometinis „MG Baltic“ korporatyvinių reikalų direktorius Valdas Sutkus įsidarbino visuomeniniu prezidento Rolando Pakso konsultantu. O kai iš privatizavimo konkurso esą dėl nepatikimumo buvo pašalintas didžiausią sumą konkurse pasiūlęs investuotojas – „Latvijos balzams“ ir „Stumbras“ atiteko antruoju numeriu konkurse likusiam „MG Baltic“, V.Sutkus iš R.Pakso patarėjų komandos pasitraukė. Tuometiniai konkurso dalyviai su „Veidui“ dalijosi įtarimais, kad esą privatizacija buvo neskaidri. Tiesa, į teismus niekas nesikreipė, jokie patikrinimai nepradėti, tačiau abejonių viešojoje erdvėje liko iki šiol.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-51-2012m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. aus Memel aus Memel rašo:

  „…tad politikai jau įpratę kitą rytą po rinkimų vienas kitam kumščioti į pašonę: „Kiek „devynkių“ vakar išgėrei su Mockumi?“
  ———————————————–
  Manau išryškėjus jo draugystės faktui su Uspaskichu ,reiktu džiaugtis ,kad po abi akis iš ryto devynakių nėra.

 2. Irklas Irklas rašo:

  Uspaskas- šešėlinis Litvos vadas.jo aplinka teigia, kad socdemų partkomai- ir gal kitų partijų- šnipų lizdai. Parašykite apie tuos ” veteranus”.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...