2010 Gegužės 04

Antanas Mockus

Kolumbijai vadovaus lietuvis?

veidas.lt

"Veido" archyvas

“Mockus – tai švietimas”, “Mockus švariame lape nupieš naują šalies istoriją” – taip A.Mockus apibūdinamas reklaminiuose plakatuose

Naujausios sociologinės apklausos rodo: jei rinkimai vyktų šiandien, buvęs Kolumbijos sostinės Bogotos meras Antanas Mockus taptų Kolumbijos prezidentu. Ir kartu pirmuoju lietuvių kilmės prezidentu užsienyje.

A.Mockus nėra politikas. Jis nepriklauso jokiai Kolumbijos politinei partijai, neturi aiškios rinkimų programos ir nėra nei kairysis, nei dešinysis.

Vienintelė jo aiški pozicija – žaliosios idėjos, kurias lietuvių kilmės A.Mockus propaguoja kaip Žaliųjų judėjimo (“Partido Verde”) lyderis. Bet ir šioje srityje jis nesiekia nei kokio ypatingo reguliavimo, nei turi revoliucinių idėjų.
“Tiesiog viskas turi plaukti iš žmonių širdžių, o aš pamėginsiu į jas tai sudėti”, – žada idealistiškai nusiteikęs A.Mockus. Jis rengiasi paimti švarų lapą ir pradėti rašyti naują Kolumbijos istoriją. Tokios Kolumbijos, kurios žmonės esą bus išsilavinę, intelektualūs ir apsiskaitę.

Tokių jo žodžių rinkėjai dažnai nesuvokia, bet vis labiau žavisi, mat yra pavargę nuo pragmatiškų, korumpuotų ir savanaudžių politikų, todėl keisti ir jausmingi A.Mockaus filosofavimai, kaip rašo laikraštis “El Pais”, – jiems tarsi gaivaus oro gurkšnis.

Jis vadinamas filosofu, intelektualu, šviesuoliu. Ir kartu ekscentriku, maištautoju bei išsišokėliu. Viena vertus, jo reputacija nepriekaištinga – jis vadinamas žmogumi, niekada neėmusiu kyšių ir nesiekusiu pralobti. Kita vertus, kolumbiečiams, ypač Bogotos, kurios meras buvo net dvi kadencijas, gyventojams jis pažįstamas kaip buvęs valstybinio universiteto rektorius, postą praradęs tuomet, kai įtūžusią studentų minią užčiaupė nusismaukdamas prieš juos kelnes. Dar jis žinomas kaip Betmeno kostiumą vilkėjęs superherojus, užsimojęs įveikti neįveikiamą priešą – grafitus ant Bogotos pastatų sienų.

Beje, A.Mockus prisimenamas ir dėl žaismingų akcijų. Pavyzdžiui, kai nepaklusnius motociklininkus gatvėse auklėjo besišypsantys mimų teatro aktoriai, o pats A.Mockus, agituodamas taupyti vandenį, pliuškenosi miesto fontane.

Nesuklysime pasakę, kad tai vienas garsiausių visų laikų Bogotos vadovų. Kad ir kokius neįprastus metodus jis rinkosi, A.Mockui iš tiesų sekėsi tramdyti nusikalstamumą ir pamažu diegti žaliąsias idėjas sostinės gyventojams. Ir už šiuos nuopelnus jis neretai lyginamas su buvusiu Pietų Afrikos Respublikos prezidentu Nelsonu Mandela ar Indijos tautinio išsivadavimo lyderiu Mohandu Gandhi, o dabar A.Mockus vis dažniau vadinamas Lotynų Amerikos Baracku Obama.

Stulbinamas populiarumas

A.Mockaus paralelės su dabartiniu JAV vadovu brėžiamos neatsitiktinai. A.Mockaus, kaip ir B.Obamos, populiarumas tiesiog stulbinamai kyla – tokio staigaus gerbėjų gretų gausėjimo nebuvo matęs nė vienas ligšiolinis Kolumbijos kandidatas į prezidentus.

Pernai pavasarį, kai A.Mockus ėmė rengtis rinkimų kovai, savo sėkme netikėjo net jis pats. Apklausos tuomet bylojo, kad nors Bogotoje už A.Mockų būtų balsavę per 50 proc. rinkėjų (t.y. apie 3 mln. žmonių), visoje Kolumbijoje už A.Mockų būtų balsavę vos 2 proc. rinkėjų.

Tokie skaičiai laikėsi beveik visus metus – favoritu laikytas buvęs gynybos ministras, dabartinio šalies prezidento Alvaro Uribe šalininkas Juanas Manuelis Santosas, o A.Mockus reitingų lentelėse tenkinosi trečia, kartais ketvirta ar penkta pozicija.

Bet staiga viskas pasikeitė. Šių metų balandžio pradžioje tyrimų bendrovės “Ipsos-Napoleon Franco” atlikta apklausa atskleidė stulbinamą faktą: A.Mockus tapo stipriausiu J.M.Santoso konkurentu, mat už jį per pirmąjį rinkimų turą pareiškė balsuosiantys 20 proc. kolumbiečių. Ir šie skaičiai didėja su kiekviena diena. Regis, vos per kelias savaites A.Mockus tapo charizmatiškiausiu lyderiu.

Pažvelgęs į socialinį tinklą “Facebook”, nori nenori prisimeni B.Obamos rinkimų kampaniją, kuri visa jėga driokstelėjo būtent internete. A.Mockaus gerbėjų gretos “Facebook” tinkle balandį didėjo maždaug po 10 tūkst. per savaitę. Mėnesio pradžioje čia A.Mockų palaikančių rinkėjų buvo apie 200 tūkst. (J.M.Santosą – apie 30 tūkst.), balandžio viduryje – apie 300 tūkst., o dabar šis skaičius jau siekia pusę milijono.

Tačiau nereikia nė virtualios erdvės, kad įsitikintum, jog A.Mockus kasdien tampa vis populiaresnis ir jau ne tik lipa J.M.Santosui ant kulnų, bet vis dažniau pavadinamas pagrindiniu pretendentu į prezidento postą.

Naujausia apklausa, kurią televizijos “CM&” užsakymu atliko agentūra “Centro Nacional de Consultoria”, rodo, kad per pirmąjį rinkimų turą, kuris vyks gegužės 30 d., A.Mockus gali surinkti net 35 proc. balsų, vos vienu procentu atsilikti nuo J.M.Santoso ir kartu su juo patekti į antrąjį turą, vyksiantį birželio 20-ąją.

Na, o čia A.Mockus, tikėtina, surinktų jau 50 proc. balsų, būtų išrinktas šalies vadovu ir taptų pirmuoju lietuvių kilmės užsienio šalies prezidentu.

A.Mockaus biografija

1952 m. gimė Kolumbijos sostinėje Bogotoje, išeivių iš Lietuvos Nijolės ir Alfonso šeimoje. 1969 m. su pagyrimu baigė prancūzišką mokyklą.
1969–1979 m. studijavo matematiką Dižone, Prancūzijoje, ir įgijo topologijos profesoriaus ir filosofijos magistro laipsnį. Dirbo Kolumbijos nacionaliniame universitete.
1995–1998 m. buvo Kolumbijos sostinės Bogotos meras.
1998 m. pirmą kartą nesėkmingai dalyvavo prezidento rinkimuose.
2001–2004 m. antrą kartą tapo Bogotos meru.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Antanas Kramilius Australia Antanas Kramilius Australia rašo:

  Sekame zinias po Australija apie Jusu iskilima tarp Auksciausiu Columbijos lyderiu ir mokslininku vertu tapti Columbijos Prezidentu.
  Pranesejai istaria gerai Antana bet pavarde nemoka istarti Lietuviskai
  tai sako “Mokus”.
  Nedaug mes galime Jums padeti toli uz vandenu. Ypatingai del Jusu ligos
  Bendroje maldoje prasysime Dievo,kad sugrazintu Jums normalia sveikata
  ir stiprybe,nes tapus Prezidentu jos abi bus labai reikalingos.
  With best wishes from Australia.We understand that Columbija needs a strong and inteligent citizen to run your country. You have that citizen who is willing and ready to help Your country.Dont let Him down. He is a catholic like Yourselves and the name – Antanas Mockus.

 2. ARTURAS ARTURAS rašo:

  butu malonu bendrauti su lietuviais..is viso pasaulio kampeliu.jei yra norinciu mano el.pastas abugocius@ gmail.com su pagarba tevinainiams ARTURAS.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...