2010 Lapkričio 23

Ginčas

Verda aistros dėl Kalvarijų turgaus nuomos

veidas.lt

Verda aistros dėl Kalvarijų turgaus nuomos

Dalis Vilniaus tarybos narių įtaria, kad Kalvarijų turgaus nuomos konkurso laimėtojas gali būti žinomas iš anksto. Konkursą siūloma stabdyti ir padidinti turgavietės nuomos kainą. Tačiau sostinės meras atkakliai tam priešinasi, antradienį rašo “Lietuvos žinios”.

Sostinės savivaldybės taryba trečiadienį turėtų svarstyti siūlymą pripažinti netekusiu galios birželio 30 dienos sprendimą dėl Kalvarijų turgaus nuomos konkurso. Trečiadienį žadama atplėšti vokus su verslininkų siūlymais. Vilniaus valdžia teigia, kad projektu susidomėjo 16 įmonių.

„Lietuvos žinios“ rašo:

Konkursą sustabdyti siūlantys 26 tarybos nariai įsitikinę, kad jam įvykus miestas praloš. Jie mano, jog savivaldybė per metus iš Kalvarijų turgavietės nuomos galėtų gauti ne 1 mln. litų, o gerokai daugiau – apie 3,5 mln. litų.

Vos išgirdęs apie dalies tarybos narių iniciatyvą, Vilniaus meras Vilius Navickas suskubo pareikšti, kad nutraukus konkursą Kalvarijų turgavietė liks apšiurusi, o šešėlinis verslas joje nebus pažabotas. “Sveiku protu nesuvokiamas siūlymas atšaukti vasarą priimtą sprendimą išnuomoti Kalvarijų turgų privačiam investuotojui, kuris jį modernizuotų, prižiūrėtų ir nuolat mokėtų mokesčius į miesto biudžetą”, – piktinosi sostinės vadovas.

Stabdyti Kalvarijų turgaus nuomos konkursą siūlantiems politikams mero argumentai atrodo keisti. Su LŽ kalbėjęs tarybos narys Liberalų sąjūdžio atstovas Vidmantas Martikonis teigė galintis tik spėlioti, kodėl V.Navickas taip stengiasi, kad šis konkursas įvyktų. “Jo motyvai – pati tikriausia demagogija, – sakė V.Martikonis. – Tereikia prisiminti, kaip kadencijos pabaigoje elgdavosi visi merai ar valdančiosios daugumos. Paskutiniais mėnesiais visi skubėdavo priimti sprendimus 20 ar 30 metų į priekį. Paskui teismai tokius sprendimus vieną po kito naikina.”

“Tvarkietis” Gediminas Rudžionis LŽ pabrėžė, kad sostinės meras nė neslepia turįs interesų dėl šio konkurso. G.Rudžionis pasakojo, jog vakar svarstant tarybos posėdžio darbotvarkę V.Navickas visomis išgalėmis stengėsi, kad Kalvarijų turgaus nuomos konkurso sustabdymo klausimas į ją nepatektų. “Nors parašų surinkta daugiau negu reikia, kad šis klausimas būtų svarstomas, meras liepė jį dar sykį pateikti frakcijos vardu. Nežinau, kas čia yra: agonija, bandymas paskutinėmis minutėmis sutvarkyti savo reikalus, įsipareigojimų vykdymas. Jeigu jis būtų gudrus veikėjas, gal bent maskuotųsi. Tačiau V.Navickas kalba atvirai, jis sako, kad šitas klausimas neturi būti svarstomas”, – teigė “tvarkietis”. Jis parėmė tarybos narių iniciatyvą, nes nenori, kad vilniečių turtas būtų taip įžūliai grobstomas.

„Lietuvos žinių“ pranešimu, V.Martikonio tvirtinimu, merijoje sklinda kalbos, kad galimas Kalvarijų turgavietės nuomos konkurso nugalėtojas jau aiškus.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariui Vidui Urbonavičiui įtarimų kelia viena konkurso sąlygų – nuomotis turgavietę pageidaujanti bendrovė savo sąskaitoje privalo turėti milžinišką sumą pinigų. Kokia ta suma, V.Urbonavičius neatskleidė. “Normaliai veikianti įmonė savo sąskaitoje nelaiko tiek pinigų. Bent jau man atrodo, kad sąlygas bandoma pritaikyti konkrečiai įmonei, kurios įvardyti negalėčiau, nes net neįsivaizduoju, kuri bendrovė galėtų atitikti mano paminėtą sąlygą”, – gūžčiojo pečiais V.Urbonavičius.

V.Urbonavičius atkreipė dėmesį, jog niekas nesiūlo nutraukti minėto konkurso. Tačiau, anot jo, išnuomoti turgavietę tokia maža kaina būtų nusikaltimas. “Šią iniciatyvą palaikiau dėl to, kad kolegos man skaičiais įrodė, jog tai būtų nenaudinga”, – sakė sostinės politikas. Jo teigimu, šiuo metu prekyviečių Kalvarijų turgavietėje mokestis savivaldybės biudžetą kiekvieną mėnesį papildo 300 tūkst. litų. Per metus tai sudaro 3,6 mln. litų.

Jo kolega V.Martikonis įsitikinęs, kad kadenciją baigianti miesto taryba apskritai neturėtų spręsti šio klausimo. “Naudingiausia būtų privatizuoti Kalvarijų turgų. Tačiau tokią galimybę turėtų nagrinėti tik naujai išrinkti tarybos nariai. Bet jeigu labai norime išnuomoti, tuomet reikia nustatyti tokias konkurso sąlygas, kad nuoma bent jau apsimokėtų”, – sakė jis. V.Martikonis atkreipė dėmesį, jog apie tai, kad paskelbtas konkursas ekonomiškai nenaudingas, yra sakęs ir savivaldybės kontrolierius. Tarybos nario nuomone, turgavietę galima būtų išnuomoti už ne mažiau kaip 3,5 mln. litų per metus.

Turgavietės nuomos konkurso sustabdymo iniciatoriai tarybos nariams pateikė duomenis apie Vilniaus Halės turgavietės nuomos sąlygas. Bendrovė “Tugva” už Halės turgavietės nuomą kasmet moka 1,1 mln. litų. Beveik tiek pat prašoma už Kalvarijų turgaus nuomą, nors šis yra triskart didesnis. Esant dabartinėms nuomos sąlygoms, anot politikų, per 25 metų nuomos laikotarpį savivaldybė negautų 55 mln. litų pajamų. Anot tarybos narių, sostinės savivaldybė, nutarusi privatizuoti turgavietę, už ją galėtų gauti 40 mln. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...