2011 Balandžio 20

Konfliktas Libijoje

Vakarams – sunkūs laikai Libijoje

veidas.lt

LIBYA-UNREST

Vakarų valstybių, pažadėjusių padėti Libijos sukilėliams kovoje su Muamaru Kadhafi, laukia sudėtingesnis pasirinkimas daugiau nei mėnesį vykstančio susipriešinimo kariniame, ekonominiame ir diplomatiniame frontuose.

Ekspertai mano, jog NATO tikriausiai teks padidinti Libijos vyriausybės kariuomenės bombardavimų mastą, kad būtų galima rasti išeitį iš aklavietės, į kurią pateko ginkluotas susipriešinimas šioje Šiaurės Afrikos šalyje. Tuo tarpu paremti sukilėlius pajamomis iš Libijos naftos pardavimo trukdo Jungtinių Tautų (JT) sankcijos.

Be to, Jungtinės Tautos nepajėgia žymiai pagerinti kritiškos civilių padėties Libijoje.

Šimtai žmonių, kaip manoma, žuvo per septynias savaites trukusią Misratos apsiaustį, į kurią taip pat pateko tūkstančiai užsienio darbininkų.

Praėjus devynioms savaitėms, kaip prasidėjo sukilimas, įkvėptas antivyriausybinių protestų Tunise ir Egipte, opozicija kontroliuoja šalies rytus, tarp jų savo tvirtovę – Bengazį, ir nedidelę teritoriją vakaruose – visų pirma trečiojo pagal dydį Libijos miesto Misratos rajonus.

NATO bombardavimai sunaikino dalį M.Kadhafi šarvuotosios technikos, bet to nepakako, kad būtų galima pasiekti proveržį pato situacijos, ir Aljansui galbūt nelieka nieko kita, kaip panaudoti karo laivų raketinius pabūklus ar sraigtasparnius, mano analitikai.

Praėjusią savaitę JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos lyderiai pažadėjo tęsti karinius veiksmus prieš M.Kadhafi tol, kol jis atsisakys valdžios.

“Jie įvarė save į kampą, savo pergalę prilyginę Kadhafi pasitraukimui, – sakė Danielis Keohane’as (Denielis Kiohanas) iš ES saugumo klausimų tyrimo instituto (EUISS). – Aš manau, kad jie dabar neturi jokios galimybės atsitraukti. Tęsti (kovos veiksmus) yra politinė būtinybė”.

NAFTA

Sukilėliai nori parduoti naftą, išgaunamą jų kontroliuojamose teritorijose, bet, nors juos remia Vakarai, šiuos planus gali sutrukdyti tai, kad JT sankcijų komitetas neturi aiškios pozicijos, sako JAV diplomatai ir prekiautojai.

Pasak diplomatų, JT Saugumo Tarybos nariai kažin ar manė, kaip smarkiai sankcijos apsunkins paramą Libijos opozicijai.

“Aš manau, kad jie neįtarė, prie kokių sunkumų prives sankcijos, ir dabar mėgina trauktis atgal naftos pardavimo ir draudimo parduoti ginklus klausimais”, – sakė JT diplomatas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Vienas nagrinėjamų variantų buvo panaikinti sankcijų galiojimą “Arabian Gulf Oil Co (Agoco)”, antrinei “Libyan National Oil Corp.” bendrovei. Tačiau nė viena delegacija nepateikė oficialaus siūlymo į JT komitetą.

Iki šiol opozicijai vadovaujanti Libijos nacionalinė taryba eksportavo tik nedidelį kiekį naftos tarpininkaujant Katarui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...