2010 Lapkričio 16

Spaidps aktualija

Vaistų kainų reforma ligoniams varė siaubą

veidas.lt

Vos prieš porą mėnesių įsigaliojusiame kompensuojamųjų vaistų kainyne – vėl permainos. Netrukus pacientus atsivys ir kita Sveikatos apsaugos ministerijos parengta naujovė: mažų dozių vaistai nebus kompensuojami, o iš kompensuojamųjų vaistų kainyno išbraukiama apie 150 vaistų, antradienį rašo dienraštis “Lietuvos rytas”.

Tokie vaistai netelpa į vadinamąjį tunelį, kuris atsijoja kompensuojamuosius vaistus, kurie (skaičiuojant bazinę kainą pagal veikliosios medžiagos vienetą) yra 60 proc. brangesni už pigiausią analogišką preparatą. Tokia tvarka yra numatyta pernai gruodį išleistame Vyriausybės nutarime.

„Lietuvos rytas“ rašo:

Vos prieš porą mėnesių įsigaliojusiame kompensuojamųjų vaistų kainyne – vėl permainos. Iš jo braukiama apie 150 vaistų. Dauguma jų – mažų dozių preparatai.

„Lietuvos rytas“ praneša, kad epilepsija sergančią Danguolę neseniai atsivijo kompensuojamųjų vaistų kainyno primestos permainos.

„Iki šiol man nereikėdavo primokėti už preparatą „Lamictal”. Tai – svarbiausias iš trijų mano ligai gydyti skiriamų vaistų.Dabar iš vaistinės išėjau už dviejų mėnesių gydymo kursą sumokėjusi 250 litų”, – į redakciją paskambinusi Danguolė neįstengė nuslėpti graudulio.

Lietuvoje registruota dviejų gamintojų vaistų, kurių bendrinis pavadinimas – lamotriginas. Tai „GlaxoSmithKline” gaminamas „Lamictal” ir „Ranbaxy” gaminamas „Lamotrigine Ranbaxy”.

Gydytojams paskyrus, per parą Danguolė išgeria 4 tabletes (200 mg dozės) vaistų „Lamictal”. Viena 30 tablečių pakuotė kainuoja apie 76 litus.

Už ją, įsigaliojus naujam kainynui, pacientai turi primokėti apie 35 litus. Danguolė per du mėnesius šių vaistų suvartoja 8 pakuotes, tad jai gerokai padidėjo priemoka.

„Klausiau vaistininkės, ar būtų šiems vaistams analogų. Pasirodo, tik vienas: indiškas preparatas, už kurio pakuotę pakaktų maždaug 4 litų priemokos. Neišdrįsau rizikuoti ir įprastinių vaistų pakeisti kitais, neišbandytais”, – kalbėjo Danguolė.

Dienraščio teigimu, rugsėjo 11-ąją įsigaliojęs naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas išpūtė pacientų priemokas. Jie arba turi gerokai daugiau primokėti už vaistus, arba keisti gydymą: įprastus preparatus – į neišbandytus.

Pasak „GlaxoSmithKline Lietuva” generalinio direktoriaus Kęstučio Čereškos, „Lamictal” turi generinių analogų, o „Ranbaxy” gaminamas analogas – labai pigus.

„Todėl priemoka „Lamictal” vaistams labai padidėjo. Smarkiai mažinome kainas, bet pasivyti indiškų vaistų kainų nesugebame”, – sakė K.Čereška.

Netrukus pacientus atsivys ir kita Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengta permaina: mažų dozių vaistai nebus kompensuojami.

Tunelis atsijoja kompensuojamuosius vaistus, kurie (skaičiuojant bazinę kainą pagal veikliosios medžiagos vienetą) yra 60 proc. brangesni už pigiausią analogišką preparatą.

Tokia tvarka yra numatyta pernai gruodį išleistame Vyriausybės nutarime.

Pakuojami mažomis pakuotėmis ar mažų dozių vaistai yra santykinai brangesni, todėl ir išbraukiami iš kainyno pirmiausia.

Praėjusią savaitę SAM paskelbė išbrauktų iš kainyno vaistų sąrašą. Jame – 149 preparatai, dauguma – būtent mažų dozių.

Išbraukus šiuos preparatus, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete pinigų nepadaugės: ir išbrauktų preparatų, ir likusių kainyne analogų bazinė kaina (kompensuojamoji vaistų dalis) yra ta pati.

Tik pacientai neteks galimybės rinktis. Už brangesnį, bet norimą preparatą jie turės mokėti nebe priemoką, bet visą kainą. Be to, iš kainyno išbraukti vaistai pabrangsta – mat jiems nebetaikoma pridėtinės vertės mokesčio lengvata.

Išbraukus vienų gamintojų vaistus, kitiems sudaromos išskirtinės sąlygos: jiems nelieka konkurentų.

Pavyzdžiui, išbraukus du analogiškus, bet skirtingų gamintojų antibiotikus bendriniu pavadinimu „Amoxicillinum” (125 mg dozė, skirta vaikams), kainyne liko tik vieno gamintojo tokios dozės vaistų.

Tas pat nutiko ir su „Citalopramum” – vaistais depresijai gydyti. Kainyne liko tik vieno gamintojo tiekiamas mažų dozių (tabletėje – 10 mg veikliosios medžiagos) preparatas.

Kainyne neliko 20-ies „Diclofenacum” preparatų – jais gydomas skausmas ir uždegimas. Išbraukus devynis mažų dozių (50 mg) „Diclofenacum” vaistus, kainyne liko tik vieno gamintojo tiekiamas tokios dozės preparatas.

Iš kainyno lauk braukiami ir mažų pakuočių preparatai. Pavyzdžiui, išbraukus keturis „Metforminum” preparatus, kompensacijos neteko preparatai, supakuoti į dėžutes po 30 tablečių.

Etinių farmacijos įmonių asociacija (dabar – Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija) dar pavasarį kreipėsi į Konkurencijos tarybą.

Jos argumentas – ydinga vaistų kompensavimo tvarka pažeidžia konkurencijos principus.

Surinkusi informacijos, spalio 21-ąją Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Vyriausybės nutarimu patvirtintos bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos. Būtent ši tvarka ir sukuria vadinamąjį tunelį.

Taupo pacientų pinigus

Martynas Marcinkevičius

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas farmacijos klausimais

„Šio sprendimo tikslas yra taupyti pacientų pinigus: mažinti priemokas. Pastebėjome, kad, sumažinus bazinę kainą, gamintojai visą finansinį krūvį perkelia pacientams.

Gamintojai, investuodami į rinkodarą, skatina brangių vaistų vartojimą. Pacientai už juos moka didesnes priemokas, nors yra daug pigesnių analogiškų preparatų.

Iš kainyno dabar išbraukiami tik tie vaistai, kuriems analogiškų preparatų yra daugiau nei trys. Tokių atvejų, kad neliktų vaistų, neturėtų būti. Bet jei atsirastų tokių atvejų, visada juos nagrinėsime.

Manytume, kad pacientams neturėtų kilti problemų vartojant vaistus. Prireikus didesnės dozės tabletę galima dalyti pusiau.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Ligonis Ligonis rašo:

    Mūsų SAM vykdo Sodros neoficialų užsakymą-kuo greičiau sutaupyti pinigus pensijų mokėjimams padedant išeiti iš gyvenimo visokiems kompensuojamųjų vaistų vartotojams.Vot prie ko priveda mūsų naivumas renkant valdžią


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...