2010 Balandžio 02

Ukraina

V. Janukovyčius laukia Konstitucinio teismo sprendimo dėl koalicijos

veidas.lt

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius tikisi, kad Konstitucinis teismas jau kitą savaitę priims sprendimą dėl valdančiosios koalicijos Aukščiausiojoje Radoje legitimumo – tai leistų šaliai išvengti pirmalaikių parlamento rinkimų ir greito vyriausybės pasikeitimo.

Opozicija abejoja tvarkos, pagal kurią Radoje buvo sudaryta nauja dauguma, kovo pradžioje atleidusi premjerę Juliją Tymošenko ir paskyrusi į šį postą pareigingą naujo valstybės vadovo bendražygį, teisėtumu.

“Teismas tebevyksta, tikiuosi, kad baigsis galbūt tikriausiai po savaitės. Jeigu teismas priims teigiamą sprendimą, mes eisime keliu, kurį pasirinkome – politinės, ekonominės situacijos stabilizavimo, susivienijimo keliu”, – sakė prezidentas per susitikimą su politinių partijų ir visuomeninių susivienijimų lyderiais.

V.Janukovyčius, kaip ir prieš savaitę, patvirtino ketinimą paklusti Konstitucinio teismo sprendimui.

“Be abejo, jeigu Konstitucinis teismas priims neigiamą sprendimą, aš privalėsiu, kaip konstitucijos garantas, vykdyti šį sprendimą. Tai reiškia, kad mes artimiausiu laiku po atitinkamų procedūrų, konsultacijų eisime į pirmalaikius rinkimus. Tai labai blogai šaliai, bet tai bus priverstinis sprendimas”.

Prieš mėnesį parlamentas priėmė įstatymą, leidžiantį sudaryti koaliciją ne tik deputatų frakcijoms, bet ir pavieniams deputatams. Tai padėjo V.Janukovyčiaus Regionų partijos, parlamento pirmininko Volodymyro Lytvyno susivienijimo ir komunistų frakcijoms drauge su keliais perbėgėliais iš J.Tymošenko ir buvusio prezidento Viktoro Juščenkos frakcijų sudaryti 235 deputatų daugumą.

Aukščiausiojoje Radoje yra 450 deputatų. Valdančioji dauguma, padidėjusi šią savaitę iki 240 žmonių, skiria premjerą ir tvirtina personalinę vyriausybės sudėtį.

Opozicija, į kurią perėjo J.Tymošenko, nepripažįsta daugumos sudarymo tvarkos, nes Konstitucijoje nėra nuostatų dėl individualaus deputatų dalyvavimo koalicijoje.

Ketvirtadienį V.Janukovyčius pavadino “melu” buvusios premjerės pareiškimus, jog naujoji valdžia spaudžia Konstitucinio teismo teisėjus, ir vylėsi, kad netrukus gautas sprendimas leis išvengti pirmalaikių rinkimų.

“Aš labai noriu, kad Konstitucinis teismas priimtų teigiamą sprendimą ir būtų stabilumas, kad pas mus nebūtų pirmalaikių rinkimų, kad mes turėtume galimybę bent dvejus su puse metų padirbėti iki naujų rinkimų”, – sakė jis.

V.Janukovyčius sako, kad nori išnaudoti laiką iki 2012 metų rudenį numatytų eilinių Rados rinkimų reformoms ir ekonomikos augimo šalyje atnaujinimui.

Tarp pirmųjų žingsnių, padėsiančių šaliai įveikti krizę, valdžia nurodo subalansuoto 2010 metų biudžeto priėmimą, nes nuo to priklauso Tarptautinio valiutos fondo paramos atnaujinimas.

Prezidentas ketvirtadienį sakė, jog vyriausybė ir lojali dauguma Radoje padarys viską, kas įmanoma, kad valstybės biudžeto įstatymas būtų priimtas iki balandžio pabaigos. Jis taip pat pažadėjo “išspręsti” aktualų realiam sektoriui klausimą dėl bankų palūkanų sumažinimo nuo dabartinių daugiau kaip 25 proc. iki 16 procentų.

Prioritetiniu uždaviniu V.Janukovyčius pavadino šalies pasirengimą 2012 metų Europos futbolo čempionatui. Dideliems stadionų, viešbučių ir infrastruktūros modernizavimo projektams Ukraina turi, pasak prezidento, vien 2010 metais surasti bent 30 mlrd. grivinų (3,8 mlrd. dolerių), palyginti su 3 mlrd. dolerių 2009 metais.

Tarp pagrindinių šių uždavinių įgyvendinimo prielaidų V.Janukovyčius nurodė politinį ir ekonominį stabilumą.

“Manęs dažnai klausia – iš kur jūs imsite pinigų, iš spintelės? Mes imsime pinigų iš ten, iš kur ima visas pasaulis, bet reikia sudaryt šiuolaikines sąlygas ir galimybes, ir, be abejo, Ukraina turi pelnyti investuotojų ir kreditorių pasitikėjimą. Todėl politinis ir ekonominis stabilumas, tvarkos įvedimas teismų sistemoje, kova su korupcija – tai pasitikėjimas”, -sakė prezidentas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...