2011 Gegužės 31

Užsienio orkestrai Vilniaus festivaliui per brangūs

veidas.lt

BFL

Vilniaus festivalį šįmet patikėta atidaryti Lietuvos valstybiniam orkestrui

Anksčiau drebindavęs Lietuvą solidžia prestižiškumą pabrėžiančia reklama, pastaraisiais metais Vilniaus festivalis pastebimai pritilo. Kodėl?

Aiškintis galima dvejopai. Pirmoji versija optimistinė: tikrai vertybei, kuri kultūros rinkoje sukasi penkiolika metų, reklamos nebereikia, muzikos mėgėjų pasitikėjimo kreditą festivalio organizatoriai jau užsidirbo.

Antroji versija materialistinė: pernai netekęs ilgamečio rėmėjo – SEB banko, festivalis gyvena ne pačius lengviausius laikus. Šįmet jo biudžetas tesieks 400 tūkst. Lt (kartu su planuojamomis pajamomis), nors yra buvę metų, kai viršydavo du milijonus. Valstybės finansavimo dalis susitraukė penkis kartus, kuklesnis tapo ir sostinės savivaldybės indėlis.

“Taigi vėl nepamatysime didelio orkestro iš Europos, o festivalio užsakymu parašytas kūrinys nebebus tokio masto kaip anksčiau – simfonija, baletas ar oratorija”, – pripažino Vilniaus festivalio meno vadovas Gintautas Kėvišas.

Orkestrai savi, solistai – kviestiniai

Tas užsakytas kūrinys – Vokietijoje gyvenančio lietuvių kompozitoriaus Vykinto Baltako “commentum”, kurį ketvirtadienį publikai pristatys violončelininko Davido Geringo ir pianisto Iano Fountaino duetas. Nacionalinėje filharmonijoje tą vakarą skambės pasaulinė abiem atlikėjams dedikuoto kamerinio kūrinio premjera.

Nebeįperkamus užsienio simfoninius orkestrus scenoje pakeis saviškiai. Per festivalio atidarymą antradienį muzikuos Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamas Valstybinis simfoninis orkestras, o po dviejų savaičių Nacionaliniame operos ir baleto teatre vykstant uždarymui – Roberto Šerveniko diriguojamas Nacionalinis simfoninis orkestras. Lietuvos kamerinis orkestras scenoje pasirodys su savo meno vadovu smuikininku Sergejumi Krylovu bei italų pianistu Bruno Canino.

Užtat iš Švedijos atkeliaus žymiausias Skandinavijos mušamųjų instrumentų ansamblis “Kroumata”. Kvartetas, pagarsėjęs sprogia koncertų energija ir išradingomis programomis, savo kūrybinėje “sąskaitoje” turi jau 220 pasaulinių premjerų ir šešiolika muzikos albumų.

Dar gausesnė delegacija į Vilnių atvyks iš Portugalijos. Šiuo metu Lietuvoje madingo tapusio fado (portugališkų romansų, Lisabonoje pagerbtų jiems skirtu muziejumi) dainininkė Cristina Branco scenoje pasirodys su keturių ją lydinčių muzikantų grupe.

Kiti festivalio svečiai – smuikininkas Vadimas Repinas, su Valstybiniu simfoniniu orkestru griešiantis Edouardo Lalo “Ispaniškąją simfoniją”, ir sopranas iš Slovėnijos Sabina Cvilak, su Nacionaliniu simfoniniu orkestru atliksianti italų kompozitoriui Nino Rotai dedikuotą programą. Šiam orkestrui tą vakarą diriguos kompozitoriaus sūnėnas Marcello Rota.

Teatre skambės V.Bartulio “Requiem”

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Nacionaliniame operos ir baleto teatre skambės monumentali kompozitoriaus Vidmanto Bartulio kompozicija “Requiem”, sutelksianti didžiausią šio festivalio atlikėjų būrį. Nacionaliniam simfoniniam orkestrui tą vakarą talkins pučiamųjų orkestras “Trimitas”, Kauno valstybinis choras ir berniukų bei jaunuolių choras “Ąžuoliukas”. Režisierius Romas Lileikis bei dailininkas Vytenis Lingys pasirūpins scenos vizualizacijomis, o solinės kūrinio partijos patikėtos operos solistams Sandrai Janušaitei, Egidijui Dauskurdžiui ir Vaidui Vyšniauskui.

Kiti “Vilniaus festivalio” koncertai vyks Nacionalinėje filharmonijoje. Visų renginių pradžia – 19 val.

Vilniaus festivalio programa

 • Gegužės 31 d. – Vadimas Repinas (smuikas) ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
 • Birželio 2 d. – Davidas Geringas (violončelė), Ianas Fountainas (fortepijonas)
 • Birželio 3 d. – Sergejus Krylovas (smuikas), Bruno Canino (fortepijonas), Lietuvos kamerinis orkestras
 • Birželio 6 d. – mušamųjų instrumentų ansamblis “Kroumata”
 • Birželio 7 d. – fado atlikėja Cristina Branco ir jos muzikantų grupė
 • Birželio 9 d. – Sabina Cvilak (sopranas), Donatas Bagurskas (kontrabosas), Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
 • Birželio 14 d. – Vidmanto Bartulio “Requiem” Nacionaliniame operos ir baleto teatre
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...