2014 Spalio 31

Ukraina palanki nesusitepusiems naujokams

veidas.lt

Likus kelioms dienoms iki rinkimų ekspertai tikino, kad daugiausiai balsų surinks Petro Porošenkos blokas, antra vieta prognozuota Radikaliajai Olego Liaško partijai, spėta, kad į parlamentą pateks partija „Stipri Ukraina“. Rinkimų sensacija tapo Lvovo mero Andrejaus Sadovojaus vadovaujamos partijos „Savitarpio pagalba“ („Samopomyč“) sėkmė.

Vladimiras Paniotto, Kijevo tarptautinio sociologijos instituto direktorius, komentuodamas rezultatus teigia, kad nuo seno žinomos partijos sukaupė daug neigiamo požiūrio į save – negatyvaus reitingo. Tokia yra Julijos Tymošenko partija „Tėvynė“. O „Savitarpio pagalba“ labai retai įvardijama, kada klausiama, už ką rinkėjas niekada nebalsuotų. Rinkėjai nori matyti Radoje nesusitepusias politines jėgas.

Po A.Sadovojaus antru numeriu partijos sąraše eina savanorių bataliono „Donbasas“ vadovas Semionas Semiončenka. Kiti sąrašo nariai – jauni verslininkai, ekonomikos ekspertai, žurnalistai visuomenininkai. Ši politinė jėga suvokiama kaip nauja proeuropietiška partija.

Nors partija susijusi su Lvovu, apklausos po balsavimo rodė, kad „Savitarpio pagalba“ Kijeve laimėjo daugiausiai balsų – 27 proc., o pačioje Vakarų Ukrainoje šį partija, pagal apklausas, gavo 16 proc. balsų. Net ir Donbase, kur dalis rinkimų apylinkių neveikė dėl karo, ji gavo 7 proc. balsų.

Tie patys duomenys rodo, kad „Savitarpio pagalba“ – miesto partija: 78 proc. ją palaikančio elektorato yra miestiečiai. Tarp 18–30 metų rinkėjų didžiausio palaikymo sulaukė dabartinio premjero Arsenijaus Jaceniuko „Liaudies frontas“, jam iš paskos eina „Savitarpio pagalba“ – 21 proc.

Jauni „Savitarpio pagalbos“ ekspertai sukūrė „Reanimacinio reformų paketo“ projektą. Savo ideologiją jie apibūdina kaip krikščionišką moralę ir sveiką protą. Deklaruojami principai – organizuotumas, disciplina, savivalda.

„Savitarpio pagalba“ pasisako už neatidėliotinas reformas, valdžios decentralizavimą, smulkiojo ir vidutinio verslo suvaržymų panaikinimą, integraciją į ES. Populiarumo variklis – Lvovo meras, kuriam pavyko paversti miestą turizmo centru, sukurti veiksmingą savivaldą.

Ateitis parodys, ar „Savitarpio pagalba“ taps solidžia partija, ar nueis nuo scenos kaip trumpalaikis reiškinys.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Šv.Protazas Šv.Protazas rašo:

    Jei ta “Savitarpio pagalba”,kaip rašoma,vadovausis sveiku protu tai sveikas protas jiems pasakys,kad su konkurentais Radoje reikia kariauti nagais ir ragais,tokiais pat ginklais,kaip ir jų oponentai,antraip nieko ne[pasieksi. Bet tada krikščioniškoji moralė tampa tik akmeniu prie kojų,tuščiu garsu,skirtu naivuoliams.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...