2015 Gruodžio 09

Tarptautiniai santykiai

Turkijos ir Rusijos konfliktas – dar vienas signalas Vakarams

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius prof. dr. Ramūnas Vilpišauskas komentuoja Turkijos ir Rusijos santykių krizę.

– R.Erdoganas ir V.Putinas tęsia žodžių dvikovą. Kaip toliau rutuliosis dviejų valstybių konfliktas?

BFL / V.Skaraičio nuotr.
– Apsižodžiavimai visų pirma skirti kiekvienos šalies vidaus politikos auditorijai. Jais norima parodyti savo tvirtumą šalies gyventojams. Įvertinant abiejų politinių režimų Turkijoje ir ypač Rusijoje specifiką ir šių šalių lyderių vadovavimo pobūdį, tai neturėtų stebinti.

Tačiau labai abejoju, jog tai galėtų išsivystyti į kokią nors naują karinę konfrontaciją ar Rusijos atsaką, kad ir pavėluotą, tiesiogiai Turkijai, o ne jos remiamiems sukilėliams. Greičiausiai bus apsiribota švelniomis priemonėmis, tokiomis kaip ekonominės sankcijos, kurias Rusija jau dabar pradeda taikyti.

– Ar minėtos sankcijos nebus „popierinės“, jei tai irgi tėra pasirodymas, skirtas vidaus politikos rinkai?

Ir JAV, ir Rusija, išsprendus konfliktą Sirijoje, tikisi visiškai priešingų politinių ir ekonominių reformų.

– Viskas priklausys nuo to, kiek Rusijos institucijos pačios norės šias sankcijas taikyti, įvertinusios jų kenksmingumą ne tik Turkijos įmonėms, turizmo sektoriui ar konkretiems maisto produktų eksportuotojams, bet ir Rusijos gyventojams.

– Ar Rusijos ir Turkijos konfliktas paveiks kovą su ISIS ir kokie bus tolesni JAV veiksmai?

– Šis konfliktas – tik dar vienas signalas, kad Vakarams su Rusija bendrą kalbą rasti sudėtinga. Skiriasi net šio įvykio interpretacijos ir pateikiami faktai dėl to, ar Rusijos lėktuvas buvo Turkijos oro erdvėje, ar vyko komunikacija tarp Turkijos pajėgų ir Rusijos lakūnų, ar ne.

Tokios skirtingos NATO šalių, visų pirma Turkijos, kurios poziciją parėmė ir JAV, interpretacijos, kai sunku rasti bendrą kalbą net dėl faktų, rodo, kaip bus sudėtinga bent kiek intensyviau koordinuoti tarpusavio veiksmus siekiant spręsti situaciją Sirijoje ir Irake. Tai ir politinis nepasitikėjimas, ir skirtingi politiniai tikslai. Ir JAV, ir Rusija, išsprendus konfliktą Sirijoje, tikisi visiškai priešingų politinių ir ekonominių reformų.

Tokie skirtingi įsivaizdavimai trukdys koordinuoti veiksmus dėl bet ko daugiau nei „Islamo valstybės“ neutralizavimas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-48-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...