2010 Birželio 14

Antanas Šipavičius

Trys klausimai Antanui Šipavičiui

veidas.lt

“Veidas”: Muitinės departamentui Vyriausybė patikėjo koordinuoti kovą su kontrabanda ir iš Jūsų bus reikalaujama atsakomybės. Ko ėmėtės, kad suvaldytumėte vis didėjančius kontrabandos srautus?

A.Š.: Vienas mūsų prioritetų – muitinės kontrolės stiprinimas prie išorinės ES sienos. Taip pat centralizuojame rizikos valdymą. Tai reiškia, kad sudaryta galimybė riziką valdyti iš vieno taško – iš muitinės kriminalinės tarnybos. Visų bendradarbiaujančių institucijų turima informacija patenka į rizikos valdymo sistemą ir, jai padedant, muitinės pareigūnui duodami nurodymai, kokius veiksmus jis privalo atlikti su kroviniu.

Pasiteisino įdiegtos numerių atpažinimo sistemos veikla, bet ją dar tobulinsime. Visa tai mums leidžia veiksmingai iš vieno taško valdyti informaciją, riziką ir padėtį. Šiemet jau sulaikėme 200 mln. vienetų cigarečių, o per visus praėjusius metus – 120 mln. Tai rodo, kad ne tik kontrabanda didėja, bet ir kova su ja duoda rezultatų. Praėjusį penktadienį gavome gerą žinią, kad laimėjome konkursą 50 proc. europinio finansavimo rentgeno kontrolės sistemai įsigyti.

“Veidas”: Ką darysite, kad patys muitininkai išvengtų pagundų įsipainioti į kontrabandos tinklus?

A.Š.: Tai kita muitinės priemonių grupė, skirta kontrolei didinti viduje. Dažnai ne visai pelnytai kalbama apie sisteminę korupciją, o mes gal per mažai parodome, kaip vidaus kontrolė veikia. Kai kuri informacija visuomenės dar nėra pasiekusi, nes reikia baigti tam tikras bylas, kad jas būtų galima atiduoti į teismą. Korupcinių veikų tyrimas reikalauja didelio susikaupimo, kad kaltinamasis neišvengtų atsakomybės. Mūsų uždavinys – išsiaiškinti visą nusikalstamą logistinę grandinę iki pat užsakovų. Todėl noriu atkreipti dėmesį, kad vyksta ne tik tarpinstitucinis, bet ir tarptautinis bendradarbiavimas. Per 80 proc. sulaikytų cigarečių būna skirtos ne Lietuvos rinkai, o Europos.

“Veidas”: Visuomenė kuo toliau, tuo atlaidžiau vertina kontrabandą. Kaip keisite tokį požiūrį?

A.Š.: Birželio 21 d. numatytas verslo asociacijų, kurių nariai parduoda, gabena ar gamina akcizines prekes, susitikimas su muitinės, valstybės sienos apsaugos, mokesčių inspekcijos ir policijos atstovais. Kalbėsime apie bendrus veiksmus, kaip keisti visuomenės požiūrį, mėginsime diskutuoti su visuomene, atkreipti jos dėmesį į kontrabandos esmę. Žinoma, kontrabandai taip pat galioja paklausos ir pasiūlos dėsnis. Jeigu bus didelė paklausa, pasiūla taip pat bus. Mūsų siekis – mažinti kontrabandos prekių paklausą, kad žmonės suprastų, jog pirkdami šias prekes ir nemokėdami mokesčių jie skatina nelegalų verslą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...