2012 Rugpjūčio 17

Trakų salos pilyje – Senųjų amatų dienos

veidas.lt


Š. m. rugpjūčio 18-19 d. Trakų salos pilyje šurmuliuos jau 8-oji Senųjų amatų šventė, kuri sukvies beveik 100 dalyvių. Senojo paveldo puoselėtojai dalinsis  savo amatų paslaptimis, tradiciškai vyks muzikinių kolektyvų pasirodymai bei riterių kovos.

“Senųjų amatų dienos rugpjūčio mėnesį yra organizuojamos neatsitiktinai,- pasakoja Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius.-”Viduramžiais amatininkai jungėsi į cechus ir gildijas. 1495 m. rugpjūčio 23 d. Trakuose  Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras Vilniaus auksakaliams patvirtino pirmąją privilegiją ir cecho statutą, sudarytą Vakarų Europos pavyzdžiu. Tai buvo pirmas amatininkų cechas Lietuvoje. Vėliau į cechus jungėsi ir kitų amatų meistrai. Tai  puiki  proga čia ir šiuo metu surengti senųjų amatų šventę.”

Amatininkų organizavimas į cechus turėjo pagrindinį tikslą – monopolizuoti gamybą ir užtikrinti dirbinių kokybę. Anot juvelyro Kazimiero Barišausko, kandidatas į auksakalius meistrus turėjo pagaminti tris daiktus. Pirmiausia reikėjo pagaminti bokalą ar taurę.  Antras darbas turėjo būti spaudas su raižytu šalmu. Tuo pretendentas turėjo parodyti, ar moka graviruoti ir lieti. Paskutinis kontrolinis darbas buvo žiedas.

Kaip auksakaliai, taip ir kiti į renginį susirinkę amatininkai turi ką lankytojams parodyti bei papasakoti. Abi šventės dienas nuo 10 val. Trakų pilies lankytojai galės sužinoti, kaip įrišama knyga ir kokia ji buvo viduramžiais, kada atsirado vitražas ir kaip bei iš ko jis gaminamas, kokią avalynę avėjo pilies gyventojai ir kaip jie puošėsi, kokius įrankius naudojo medžio apdirbimo meistrai ir kaip nuo seno buvo gaminamos statinės.

Anot meistro Sauliaus Čėsnos, bačką, bačkutę, ar kitaip statinę, suvokiame kaip gaminį, susidedantį iš lentelių (šulų) sujungtų metaliniais lankais. Tačiau toks gaminys yra pakankamai nesenas. Jo prosenelis- tai indas, pagamintas iš išpuvusio ar išskobto vientiso medžio kamieno gabalo su įstatytu dugnu. Be lankų. Jie nebuvo būtini, jei žinojai ir naudojai medienos savybę džiūnant trauktis. Meistras žada parodyti įvairius medienos jungimo būdus be vinių. Gaus lankytojai ir galvosūkį išspręsti: kaip du vienu iš tokių būdų sujungtus medienos gabalus atskirti.
Renginyje dalyvaus ir bačkorius Arvydas Kundrotas, kuris paaiškins, kuri mediena ir kodėl šiam gaminiui yra naudojama, bei daugybę kitų įdomybių. Bačkoriaus kitaip kubiliaus amatą nūnai mažai kas išmano. Renginys suteikia galimybę susitikti net su dvejais šio nykstančio amato atstovais.

Tradiciškai bus žiedžiama ir ant stovylo lipdoma keramika, mokomasi kailių išdirbimo, susipažįstama su žolelių gydomosiomis savybėmis, vijamos bei pinamos juostos, meistraujama su kalviu bei kalamos monetos.

Neatsiejama šventės dalis –  istorijos rekonstrukcijos klubų pasirodymai. Susirinkusiems programas parengė brolija „Viduramžių pasiuntiniai“, lankininkų klubas „Strėlė“, Kauno karo istorijos klubas.
Pagal viduramžių Europos dvaruose bei miesto aikštėse skambėjusią muziką suksis senovinių šokių ir kultūros trupės „Festa Cortese“ šokėjai, o šokių ir ugnies studija „Čiutyta“ surengs pasirodymą „Ta ta to“. Neleis nuobodžiauti ir daugelio lankytojų pamėgtas viduramžių muzikos ansamblis „Cornucopia“ iš Baltarusijos, o  neofolkloro grupė “Sen Svaja” užburs muzikos instrumentų ir balso dermės magija.

Renginio programa skelbiama muziejaus internetinėje svetainėje www.trakaimuziejus.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...