2010 Rugsėjo 03

Vaikų sveikata

Tikrintis reikia ne tik dėl pažymos

veidas.lt

"Veido" archyvas

Daugeliui tėvelių profilaktinis sveikatos patikrinimas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti tik laiko gaišimas, tačiau iš tikrųjų jis suteikia daug informacijos apie vaiką ne tik auklėtojoms, mokytojams ar ugdymo įstaigose dirbančioms slaugytojoms, bet ir patiems tėvams. Kai kuriems vaikams privalomai patikrinti sveikatą – vienintelė jų galimybė bent kartą per metus būti atidžiai apžiūrėtiems gydytojo.

Profilaktiniai patikrinimai yra patikimas būdas laiku nustatyti ligą, kuri yra daug lengviau išgydoma pradžioje, nei jai įsisenėjus. Tėveliai dažnai negali pastebėti tų sveikatos sutrikimų, kuriuos nustato gydytojas, išklausęs nusiskundimų ir atlikęs tyrimus. Tuomet, esant reikalui, jis siunčia vaiką pas specialistus. Todėl nesižavėkite formaliai išduodamomis pažymomis, bet stenkitės kuo daugiau sužinoti apie savo vaiko sveikatą.

Atminkite, jog pasitikrinti geriausiai likus ne daugiau kaip 2 mėnesiams iki pradedant lankyti įstaigą, nes duomenys apie sveikatą gali keistis. Kita vertus, nereiktų laukti paskutinės minutės, kad netektų jaudintis dėl susidariusių eilių poliklinikose.

Ne tik pasvertas ir pamatuotas

Be pažymos mažojo darželinuko nepriims joks darželis – nei valstybinis, nei privatus. Norint ją gauti, reikia apsilankyti pas pediatrą arba šeimos gydytoją. Jis surenka informaciją apie vaiko persirgtas ligas, alergijas maisto produktams ar kitoms medžiagoms, atliktus skiepus. Be to, vaiką pasveria, pamatuoja, patikrina regėjimą, klausą, pažiūri, ar neiškrypęs stuburas, ar nėra plokščiapėdystės, pamatuoja kraujospūdį, apžiūri dantukus. Trejų metų amžiaus vaikus privalo patikrinti šie specialistai: odontologas, logopedas ir akių gydytojas. Jeigu yra sveikatos skundų arba gydytojui kyla įtarimų, jis vaiką nukreipia pasitikrinti pas kitus specialistus. Apibendrinęs tyrimų duomenis, pediatras ar šeimos gydytojas parašo išvadas, rekomenduoja fizinio ugdymo grupę, o esant reikalui parašo papildomas rekomendacijas.

Mokinukams – išsamesnė pažyma

Būsimiesiems pirmokėliams išduodama “Moksleivių raidos istorija”, kurioje daug išsamios informacijos apie vaiko sveikatą – ją vėliau pildys mokyklos slaugytoja.  Būsimuosius pirmokus ne tik patikrina pediatras ar šeimos gydytojas, bet juos privalo apžiūrėti ir kiti specialistai: chirurgas, odontologas, akių gydytojas, traumatologas-ortopedas. Prieš mokyklą taip pat įvertinama vaikų mokyklinė branda.

Mažiesiems mokinukams (ne pirmokėliams) taip pat kiekvienais mokslo metais privalu pateikti sveikatos pažymą, kuri yra šiek tiek išsamesnė nei darželinukų. Pediatras arba šeimos gydytojas ne tik pasveria vaiką ir pamatuoja jo ūgį, bet dar įvertina kūno masės indeksą (KMI). Taip pat patikrina visas organizmo sistemas – širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, nervų, virškinimo, endokrininę, urogenitalinę, skeleto raumenų, taip pat kartą atliekamas kraujo ir šlapimo tyrimai. Jeigu yra sveikatos skundų arba šeimos gydytojui kyla įtarimų, jis paskiria papildomus tyrimus, jei reikia – vaiką nukreipia pasitikrinti pas specialistus. Apibendrinęs tyrimų duomenis, gydytojas parašo išvadas, rekomenduoja fizinio ugdymo grupę, nurodo priežastis, dėl kurių vaikui mokykloje gali prireikti skubios pagalbos (pvz., alergija, lėtinės ligos – cukraligė, širdies yda).

Ką būtina patikrinti

  • Kraujo ir šlapimo tyrimai. Kartą per metus netgi visiškai sveikam vaikui būtina atlikti kraujo ir šlapimo tyrimą. Kraujo tyrimas padeda nustatyti mažakraujystę ir kitas kraujo ligas, ūmias ir lėtines infekcijas, alergiją, uždegimines, parazitines ir kt. ligas. Ištyrus šlapimą galima nustatyti inkstų ir šlapimo takų infekcijas, cukrinį diabetą ir kt. ligas. Atlikus tyrimus ir radus juose pakitimų, šeimos gydytojas skiria papildomus tyrimus, nukreipia pas specialistus.
  • Akių patikrinimas. Krūvis mažylio akims nuolat auga – juk šiais laikais jau darželinukai naudojasi kompiuteriu, ką jau kalbėti apie televizoriaus pagundas. Dažniausiai pasitaikančios regėjimo ydos – trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas – yra pagrindinės akių nuovargio priežastys. Akių nuovargis gali sukelti galvos ir akių skausmą, ima lietis ar dvejintis vaizdas, pradeda svaigti galva ir net pykinti. Neretai vaikas pats nesuvokia, kad blogai mato, ypač jei sutrinka vienos akies regėjimas. Todėl tokie profilaktiniai patikrinimai gali tapti ne itin maloniu, bet labai reikalingu tėveliams atradimu. O laiku nustačius trumparegystę ar kitas ligas ir jas laiku pradėjus gydyti, galima užbėgti už akių sveikatos pablogėjimui arba netgi sulaukti pagerėjimo.
  • Virškinimas. Pastaruoju metu labai padaugėjo nutukusių vaikų. Nutukimą sukelia endokrininės sistemos sutrikimai, paveldimumas, bet dažniausiai – blogi maitinimosi ir judėjimo įpročiai. Kūno svoris didėja, kai energijos gaunama daugiau, nei jos išeikvojama: mažėja fizinis aktyvumas, daugiau laisvalaikio praleidžiama sėdint, valgoma daugiau energijos ir riebalų turinčio maisto. Todėl svarbu laikytis maitinimosi režimo, tinkamai paskirstyti energinę paros raciono vertę. Pusryčiai turi sudaryti 25 proc., pietūs 35–40 proc., pavakariai 10 proc., o vakarienė 20–25 proc. paros maisto energinės vertės. Kuo įvairesnį maistą vaikas valgys, tuo geriau bus patenkinami visi jo organizmo poreikiai. Maitinant vienos rūšies produktais, vaiko organizmui kenkiama, sumažėja jo apetitas, susilpnėja imunitetas. Tinkama mityba turi įtakos ne tik fizinei ir protinei vaiko raidai, bet ir jo darbingumui.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...