2010 Spalio 03

Vaikų sveikata

Kaip gydyti nenugydant

veidas.lt

"Veido" archyvas

Nėra vieno vienintelio vaisto stebuklingo vaistų buteliuko nuo visų ligų

Mažyliui susirgus dažnas sulaukiame daugybės į kairę ir į dešinę dalijamų patarimų. Tik, deja, ne visais jais galime pasikliauti. Ir ne tik todėl, kad patys patarimai būtų blogi. Kartais tai, kas tinka vienam ligoniukui, gali visiškai netikti kitam.

Prieš išbandant naują gydymo būdą visų pirma svarbu skrupulingai išsiaiškinti, ar tikrai jūsų pipiro ligos simptomai tokie patys kaip ir davusiojo patarimą – juk kosulys būna nelygus kosuliui, o pilvo skausmai irgi neretai būna skirtingi. Antraip galite sulaukti priešingo efekto.

Skirtingas kosulys – skirtingi vaistai

Jei mažylis pradeda kosėti, neretai tėveliai, žiūrėk, ima ir ištraukia tą patį ne kartą išbandytą ir patikimą sirupo buteliuką. Stop! Visų pirma įsiklausykite į kosulį (dar geriau – mažylį parodykite gydytojai). Jei kosulys sausas, šiukštu jo neslopinkite, nes infekcija dar greičiau plis – tegu vaikas iškosi plaučiuose susikaupusius negerumus.

Slopinti reikia tik tada, kai kosulys trukdo miegoti ir trikdo kvėpavimą. Jei kosulys drėgnas, padės atsikosėjimą lengvinantys vaistai, tik neduokite jų prieš miegą, kad  netrukdytų išsimiegoti. Geriausia vaistus girdyti likus kelioms valandoms iki ėjimo miegoti, kad ligoniukas spėtų išsikosėti, o naktį kosuliui palengvinti galite duoti arbatėlės.

Prasidėjus slogai

Pirmoji pagalba nosytei – lašiukai. Tik labai svarbu jų neperdozuoti, nes per didelis jų kiekis gali trikdyti širdies ritmą, net didinti kraujospūdį. Negalima lašinti ir česnakų ar svogūnų sulčių, nes jos gali pažeisti nosies gleivinę. Na, nebent tos sultys bus atskiestos vandeniu ir aliejumi, o vaikutis bus jau užpūtęs pirmojo gimtadienio torto žvakutę.

Paraudusi ir skaudama gerklė

Jei ligoniukui dar nėra dvejų, negalima vartoti purškiamųjų vaistų, nes mechaniškai sudirginus liežuvį mažylis gali kurį laiką nustoti kvėpuoti. Atsargiai ir su čiulpiamosiomis tabletėmis ar pastilėmis, nes vaikas gali užspringti.

Alergiškiems vaikams netiks ir tinktūros, žolių nuoviras ar eteriniai aliejai, nes gali tik paaštrinti alergiją. Jei jau nusprendėte užrišti kompresą, venkite spiritinių, nes per mažai praskiedę galite nudeginti jautrią vaikučio odelę.

Ausies skausmai

Jei mažyliui skauda ausį, o skausmo priežastis nėra aiški, nepulkite lašinti nei pirktinių, nei naminių vaistų (pvz., kiškio taukų). Jei pažeistas ausies būgnelis, vaistai, kaip, beje, ir šilti kompresai, gali tik pabloginti padėtį. Ausies skausmą mažinkite paracetamoliu ar ibufenu.

Jei pakilo temperatūra

Paprastai medikai rekomenduoja temperatūros nemušti, jei ji nesiekia 38 laipsnių – esą tegu organizmas viską išprakaituoja. Tačiau jei temperatūra šokteli aukščiau, delsti tikrai nereikia – ji gali sukelti traukulius. Taip pat negalima vaiko šiltai apklostyti, nes tada organizmas negalės atiduoti šilumos aplinkai, ir temperatūrą bus sunku numušti. Nedėkite garstyčių ir netrinkite kūnelio eteriniais aliejais, jei mažylis ne tik karščiuoja, bet ir sloguoja bei kosi, nebent kosulys yra “lojantis” ir labai sausas, o vaikui sunku kvėpuoti. Netrinkite ir actu, nes galite nudeginti odą.

Pakaks aptrinti kūnelį drungname vandenyje suvilgytu šiurkštesniu audiniu, nes šios procedūros poveikis yra tik mechaninis: sudirginami kapiliarai, todėl kūnas greičiau atiduoda šilumą. Padės ir vėsūs galūnių  įvyniojimai.

Nutūpus ant puoduko

Dažniausia klaida, kurią daro viduriuojančių mažylių tėveliai, ta, kad duodama viduriavimą slopinančių vaistų. Pats viduriavimas iš esmės nėra labai blogas dalykas – jo metu apsivalo žarnynas ir pašalinamos toksinės medžiagos.

Slopinti viduriavimą reikia tik tuomet, kai su išmatomis netenkama labai daug skysčių. Tačiau davus viduriavimą stabdančių vaistų galima žarnyno parezė (judesių sustabdymas). Vengti reikėtų ir šalto maisto bei gėrimų (šaltis suaktyvina žarnų judesius ir viduriavimas padažnėja), šviežių vaisių bei daržovių (juose esanti fruktozė ir sorbitas gali paūminti viduriavimą bei skatinti pilvuko pūtimą, sukelti koliką), medaus (jis laisvina vidurius ir gali sukelti pūtimą), šokolado ir konditerijos gaminių (jie per riebūs), šviežio pieno produktų (juose daug laktozės). Turbūt girdėjote ir apie mėlynių naudą, tačiau greičiausiai praklausėte, kad tinka tik džiovintos. Šviežios, kaip ir kiti vaisiai, vidurius laisvina.

Sunegalavus inkstukams

Mažųjų inkstukai dar nėra gerai išsivystę, todėl gana lepūs bet kokiam neigiamam poveikiui. Jų veiklą gali sutrikdyti ne tik užsitęsusi liga, nervinė įtampa, bet ir netinkama mityba, kuri priklauso ne nuo kieno kito, o nuo mūsų, suaugusiųjų. Norėdami inkstukams nepakenkti arba sunegalavusiems padėti kontroliuokite druskos kiekį. Trimetukui druskos rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip 2 gramus per parą, pirmąjį gimtadienį atšventusiam mažyliui – 1,5 gramo, o metukų neturinčiam pypliui druskos neragauti visai.

Pilvuko skausmai

Jei jau suskaudo pilvelį, negalima duoti skausmą malšinančių ir vidurius laisvinančių vaistų, nes dingus skausmui galima nepastebėti ligos. O ir kompresai ne visi padės. Jei pilvuką pučia, spazmuoja (o taip būna esant funkciniams žarnyno sutrikimams), galite dėti tiek drėgnus, tiek sausus šiltus kompresus. Tačiau jeigu įtariamas žarnyno uždegimas (infekcinis viduriavimas, apendicitas), tuomet galima dėti tik šaltus kompresus.

Prasidėjus vėmimui

Neretai tėveliai, pradėjus mažyliui vemti, nebesiūlo jam net vandenuko atsigerti – atseit taip tik sudirgs skrandukas ir vėmimas nesiliaus. Tačiau taip jie vaikui daro meškos paslaugą – organizmas vemiant netenka vandens ir mineralinių druskų, todėl gerti yra būtina. Tiesa, gerti reikia mažais gurkšneliais ir dažnai. O guldyti vaiką ant nugaros, kad neužspringtų.

Atsiradus bėrimų, pūslelių, žaizdelių

Neišsiaiškinę bėrimų priežasties nepulkite spuogelių tepti briliantine žaluma arba kalio permanganatu, nes užtepliosite ir nesimatys bėrimo vaizdo, pagal kurį galima nustatyti ligos diagnozę. Atsiradusių pūslelių nepradurkite, nes jose gali būti ligos sukėlėjų, todėl infekcija ar uždegimas dar labiau išplis. Jeigu bus žaizdelių, vaikas gali užsikrėsti nauja infekcija. O nulupus šašą toje vietoje gali likti net randas.

Jei įstrigo svetimkūnis

Mažieji mėgsta smulkučius daiktus. O šie, žiūrėk, atsiduria ne ten, kur reikėtų, pvz., ausyje ar nosyje. Tėveliai dažniausiai bando patys juos iš ten iškrapštyti, dažniausiai dar giliau juos įstumdami. Šį darbą geriau patikėti medikams.

Nudegus padės tik šaltis

Vis dar gajus mitas, kurį išsigandę tėveliai kaip tyčia ima ir prisimena, – nudegimo žaizdą būtina kaip galima greičiau patepti riebalais ar aliejais. Tačiau to daryti šiukštu negalima, nes tada ant žaizdos susidaro nelaidi šilumai plėvelė, ir karštis, negalėdamas garuoti į išorę, skverbsis tik gilyn į odą ir gilesnius audinius, taip dar labiau juos pažeisdamas. O tai reiškia, kad patepę žaizdą riebalais jūs vienu laipsniu pagilinsite nudegimą. Ant nudegimo žaizdos taip pat negalima dėti nešvarių tvarsčių, barstyti druskos, sodos, miltų, tarkuotos bulvės ar tepti dantų pastos, nes tai tikrai nesumažina skausmo, o priešingai – sukelia dar didesnį, be to, užkrečia žaizdą bei pailgina jos gijimą. Nudegimo vietą būtina nedelsiant atšaldyti, pakišant po šaltu vandeniu ir laikant apie 20 min., arba bent jau uždėti šaltą kompresą. Ir tik tada patepkite drėgmę žaizdoje palaikančiu hidrogelio preparatu, kuris skatina gijimą, bei uždėkite sterilų tvarstį, nes nudegusi oda – atvira infekcijoms. Pradurti pūsles, tikintis, kad užgis greičiau, taip pat griežtai draudžiama, nes ne kas kitas, o skystis pūslėse apsaugo žaizdą nuo infekcijos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...