2010 Rugpjūčio 12

škvalas

Tikimybė sulaukti naujo škvalo – iki 50 proc.

veidas.lt

Savaitgalį į šalį sugrįžtantys karšti orai gali vėl lemti škvalą, tačiau jo tikimybė ne didesnė nei 50 procentų, teigia sinoptikai.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Judita Liukaitytė ketvirtadienį sakė, kad situacija dar gali keistis.

Pasak J.Liukaitytės, sprendimas ar siųsti perspėjimą, dar nėra priimtas, bet teorinė galimybė yra iki 50 procentų.

Viena vertus, pasak sinoptikės, sąlygos škvalo susiformavimui palankios, tačiau, skirtingai nei praėjusį savaitgalį, numatomi ir jo tikimybę mažinantys veiksniai.

Sąlygos bendrąja cirkuliacija panašios – atkeliauja šiluma iš pietų, bet vykstantį lietaus kamuolinių debesų formavimąsi truputėlį pristabdys dinaminiai faktoriai – aukštesnis atmosferos sluoksnis, oro kilimas nebus toks intensyvus.

Sinoptikės teigimu, škvalo tikimybė didesnė tuose rajonuose, kur vyraus aukščiausia oro temperatūra – pietų ir pietvakarių Lietuvoje.

Gali būti, kad įtempčiausia situacija bus šalia Lietuvos, virš Lenkijos teritorijos.

Dažniausiai škvalas susiformuoja didžiausio oro įšilimo prie žemės paviršiaus metu, paprastai popietės valandomis.

Anot sinoptikės, naktiniai škvalai yra gana reti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas perspėja, jog pučiant stipriam vėjui reikia sustabdyti krovos darbus su kranais, nedirbti su atvira ugnimi.

Svarbu sutvirtinti laikinus pastatus, statinius, mechanizmus, laikinas konstrukcijas, įrenginius, taip pat sandariai uždaryti pastatų langus, duris, stoglangius ir kitas angas.

Ugniagesiai gelbėtojai rekomenduoja išnešti iš balkonų daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas arba juos gerai pritvirtinti.

Pučiant stipriam vėjui svarbu nestovėti po aukštais medžiais, prie elektros linijų, po medžiais nestatyti automobilių. Gyventojai neturėtų liesti ir ant laidų užvirtusių medžių ar oro linijų atramų, nes jie gali sukelti pavojų gyvybei.

Anot sinoptikų, škvalas – tai staigus, sūkuringas vėjo sustiprėjimas 8-iais metrais per sekundę per mažiau nei 2 minutes. Vėjo greitis gali siekti 20-30 metrų per sekundę ir daugiau.

Škvalas paprastai trunka 1-5 minutes. Siaučiant škvalui dažniausiai kartu pliaupia liūtis, krinta kruša, griaudėja perkūnija.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Mikas Mikas rašo:

    turbut visi zino kad teorine tikimybe metant moneta kad ji nuvirs ant skaiciaus ar herbo yra 50%, taigi sinoptiku prognozes lygios 50% tai tas pats kas mesti moneta, mokslo tam nereikia:)


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...