2010 Rugpjūčio 09

Škvalas

Savaitgalį per Lietuvą keliavo škvalų linija

veidas.lt

Savaitgalį per Lietuvą slinko škvalų linija, sekmadienį kai kuriose šalies vietose iškrito iki 41 milimetro kritulių, sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai.

Anot sinoptikės Juditos Liukaitytės, karštą šeštadienio dieną temperatūra rekordinių aukštumų nepasiekė, labiausiai sušilo Druskininkuose – iki 34 laipsnių karščio. Kitur buvo 30-33 laipsniai. Tačiau visą dieną laikėsi didelė santykinė drėgmė.

Jos žodžiais, po drėgno ir karšto šeštadienio naktį į sekmadienį susidarė palankios sąlygos aukštiems kamuoliniams debesims formuotis: “Su tuo turėjome škvalinius vėjus, kartu buvo liūtys, perkūnija”.

“Čia tiesiog ėjo škvalų linija, ir susidarius konvekciniams debesims, daugelyje Lietuvos vietų kilo škvalai, pridarė nemažai nuostolių. Tam pagrindinės sąlygos buvo tai, kad buvo karšta, drėgna ir pusantro kilometro aukštyje turėjome truputį vėsesnio oro įsiveržimą. Tai davė nedidelį impulsą formuotis, ir tas nedidelis impulsas pridarė daug bėdos”, – sakė J.Liukaitytė.

Sinoptikės teigimu, stipriausias škvalinis vėjas sekmadienio naktį užregistruotas meteorologijos stotyse Kaune ir Šeduvoje – čia jo greitis siekė 26 metrus per sekundę. J.Liukaitytė neatmetė galimybės, jog kurioje nors vietoje galėjo kilti ir stipresnis vėjas, kurio meteorologijos stotys galimai neužfiksavo.

Specialistė pasakojo, kad daug žalos Lietuvoje pridaręs škvalinis vėjas veikia kaip “kombainas”, verčiantis medžius. Medžiai esą dažniau virto ir dėl to, kad vėjas juos lengviau išvertė iš drėgnos žemės, be to, jie patys prisisotinę drėgmės.

“Debesys virš Lietuvos išsivystė iki 12 kilometrų aukštyje – iš tiesų galingas debesis. Pačiame debesyje (…) priekinėje dalyje oras veržiasi į viršų, o atvėsęs užnugaryje leidžiasi žemyn. Tada susidaro sūkurys, bet ne toks kaip ciklonas, uraganinis vėjas ar viesulas. Tai jau yra, sakykime, važiuoja kombainas ir pjauna javus – kaip koks volas eina. Škvalinio vėjo yra tokia savybė, kad jis pjauna viską”, – pasakojo sinoptikė.

Tačiau, anot jos, toks vėjas nėra rekordinis – 1986-aisiais užfiksuotas 40 metrų per sekundę vėjo greitis.

Sekmadienio naktį daugiausia – iki 17-18 milimetrų – prilijo Raseiniuose ir Dotnuvoje, tuo metu sekmadienį dieną Telšiuose ir Laukuvoje iškrito per 40 milimetrų lietaus.

“Gausesni lietūs buvo sekmadienį dieną, kai per Lietuvą slinko šaltasis atmosferos frontas. Jį lydėjo ir visoje Lietuvoje griaudė perkūnijos, paskui frontą ėjo lietaus zona – prilijo Telšiuose, Laukuvoje ir iki 41 milimetro”, – sakė J.Liukaitytė.

Pasak jos, artimiausiomis dienomis panašūs škvalai neturėtų užgriūti, tačiau tikėtina, kad stichijos šėlsmas gali pasikartoti savaitės pabaigoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...