2013 Vasario 19

Gintaras Kryževičius

Teismų darbas pagreitės

veidas.lt


Trys klausimai Teisėjų tarybos vadovui, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkui Gintarui Kryževičiui

VEIDAS: Prezidentės iniciatyva Seimui teikiamos Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, kuriomis numatoma, kad pertrauka tarp teismo posėdžių būtų ne ilgesnė kaip vienas mėnuo. Ar tai padės paspartinti bylų nagrinėjimą?
G.K.: Tokia praktika taikoma daugelyje Europos šalių. Tad siūlomas mechanizmas, manau, suveiks ir Lietuvoje. Dabar teisėjai dažniausiai neišnaudoja „langų“, atsiradusių tarp kitų bylų nagrinėjimo, ir naują bylą atideda po visų jau numatytų nagrinėti. Kai žinos, kad negali būti ilgesnės nei mėnesio pertraukos, privalės susiplanuoti laisvus tarpus. Žinoma, bus tokių atvejų, kai reikės ilgesnio bylos nagrinėjimo atidėjimo, tačiau teisėjas turės argumentuoti, kodėl jį taiko.
VEIDAS: Kokios pagrindinės bylų vilkinimo priežastys?
G.K.: Rezonansinės bylos patvirtina, kad taikomas standartinis modelis – advokatų ligos, jų keitimai, prašymas rinkti naujus įrodymus. Tai lemia procesų trukmę. Sutrumpėjusios pertraukos tarp bylų nagrinėjimo paskatins teisėjus atidžiau vertinti, ar yra pagrindo tokiems atidėjimams. Tiesa, yra daugybė ir kitų bylų atidėjimo priežasčių. Tarkim, paskyrus ekspertizę baudžiamojoje byloje, jos išvadų reikia laukti metus, pusantrų ar ilgiau, nes ekspertų darbo krūviai labai dideli. Tokiais atvejais siūlomas naujasis mechanizmas nepadės.
VEIDAS: Ar naudingas būtų visuomenės tarėjų instituto teismuose įkūrimas?
G.K.: Jeigu bylose, kuriose ginamas viešasis ar bendruomenių interesas, galėtų dalyvauti sąmoningi, toje bendruomenėje gerai žinomi piliečiai, teismams tai būtų privalumas. Mat būtų aišku, kad tai teisėjo ir visuomenės atstovų kartu priimtas sprendimas. Vis dėlto renkant tarėjus iš rinkėjų sąrašų toks institutas bus tik teisinė fikcija, nes reikės formalizuoti atrankos kriterijus ir vis tiek nebus aišku, koks to žmogaus gyvenimo būdas, ar jis nesmurtauja ir pan. Savivaldybės turėtų išsirinkti tam tikrą apibrėžtą skaičių patikimų žmonių, kurie turėtų teismuose sprendžiamąjį balsą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. jonas jonas rašo:

  Manau, kad tai pamačys, kaip aklam žvakutė. Kol nebus teismuose padorumo, kol bus nesugrąžintos į archyvus iš KGB rūsių išvogtos bylos, sudarančios galimybę šantažuoti teisėjus,niekas čia nepagerės.
  Reikėjo pasimokyti iš Estijos ar Čekijos, o dabar dar dauguma teisėjų gali būti juodadūšių įkaitais…

 2. atominė atominė rašo:

  čeburaškiuk, uždėk pūliniui kryževičiui ir pyder šaikai psichotroną:
  tegu nudurnina smegenis, sugadina sveikatą, ir naktimis nuolat pisa savo sugyventinę, gali pakeisti į rudanaitę, jeigu raikia. o tai nieko nedirba, tik važiuoj pas savo sūnų į užsienį ir vaidina piarus su lyberastų nuleista reforma.

 3. Viktorija Viktorija rašo:

  Mano vardas yra Mis Viktorija
  Mačiau jūsų profilį dabar ir pasiimti susidomėjimą draugus pasidalinti svarbią diskusiją su jumis, kreipkitės man laišką
  (elliotvictoria60@yahoo.co.uk) už
  vaizdas geras


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...