- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Teismų darbas pagreitės

Autorius: veidas.lt | 2013 02 19 @ 09:13 | "Veido" interviu | 3 Comments


Trys klausimai Teisėjų tarybos vadovui, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkui Gintarui Kryževičiui

VEIDAS: Prezidentės iniciatyva Seimui teikiamos Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, kuriomis numatoma, kad pertrauka tarp teismo posėdžių būtų ne ilgesnė kaip vienas mėnuo. Ar tai padės paspartinti bylų nagrinėjimą?
G.K.: Tokia praktika taikoma daugelyje Europos šalių. Tad siūlomas mechanizmas, manau, suveiks ir Lietuvoje. Dabar teisėjai dažniausiai neišnaudoja „langų“, atsiradusių tarp kitų bylų nagrinėjimo, ir naują bylą atideda po visų jau numatytų nagrinėti. Kai žinos, kad negali būti ilgesnės nei mėnesio pertraukos, privalės susiplanuoti laisvus tarpus. Žinoma, bus tokių atvejų, kai reikės ilgesnio bylos nagrinėjimo atidėjimo, tačiau teisėjas turės argumentuoti, kodėl jį taiko.
VEIDAS: Kokios pagrindinės bylų vilkinimo priežastys?
G.K.: Rezonansinės bylos patvirtina, kad taikomas standartinis modelis – advokatų ligos, jų keitimai, prašymas rinkti naujus įrodymus. Tai lemia procesų trukmę. Sutrumpėjusios pertraukos tarp bylų nagrinėjimo paskatins teisėjus atidžiau vertinti, ar yra pagrindo tokiems atidėjimams. Tiesa, yra daugybė ir kitų bylų atidėjimo priežasčių. Tarkim, paskyrus ekspertizę baudžiamojoje byloje, jos išvadų reikia laukti metus, pusantrų ar ilgiau, nes ekspertų darbo krūviai labai dideli. Tokiais atvejais siūlomas naujasis mechanizmas nepadės.
VEIDAS: Ar naudingas būtų visuomenės tarėjų instituto teismuose įkūrimas?
G.K.: Jeigu bylose, kuriose ginamas viešasis ar bendruomenių interesas, galėtų dalyvauti sąmoningi, toje bendruomenėje gerai žinomi piliečiai, teismams tai būtų privalumas. Mat būtų aišku, kad tai teisėjo ir visuomenės atstovų kartu priimtas sprendimas. Vis dėlto renkant tarėjus iš rinkėjų sąrašų toks institutas bus tik teisinė fikcija, nes reikės formalizuoti atrankos kriterijus ir vis tiek nebus aišku, koks to žmogaus gyvenimo būdas, ar jis nesmurtauja ir pan. Savivaldybės turėtų išsirinkti tam tikrą apibrėžtą skaičių patikimų žmonių, kurie turėtų teismuose sprendžiamąjį balsą.

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/teismu-darbas-pagreites

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.