2011 Gegužės 11

Svarstys prezidento rentos mažinimo klausimus

veidas.lt

BFL

Vyriausybė trečiadienį svarstys, ar leisti mažinti kadenciją baigusiam šalies vadovui mokamos rentos dydį, jei mažėja pareigas einančio prezidento alga.

Ministrų kabinetas taip pat spręs rentos buvusiam Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkui Kęstučiui Lapinskui skyrimo klausimą.

Pataisų projektą parengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo panaikinti dabar galiojančią nuostatą, pagal kurią valstybinės rentos dydis negali būti mažinamas. Siūloma, kad renta būtų koreguojama pagal prezidento darbo užmokesčio mažėjimą. Jei šioms pataisoms pritars Vyriausybė bei Seimas, bus lanksčiau perskaičiuojami ir prezidento našlių bei našlaičių rentos dydžiai.

Pagal įstatymą, prezidento valstybinė renta yra 50 proc. prezidento darbo užmokesčio dydžio, galiojusio tą mėnesį, už kurį ši renta mokama. Našlių rentos dydis yra 50 proc. prezidento rentos dydžio, našlaičių – 25 procentai. Įstatyme šiuo metu kartu nustatyta ir išlyga, kad krašto vadovo valstybinės rentos dydis negali būti mažinamas.

Toks teisinis reguliavimas sudaro prielaidą kadenciją baigusiam krašto vadovui mokėti didesnę nei 50 proc. prezidento darbo užmokesčio dydžio rentą.

Šiuo metu valstybės vadovo atlyginimas siekia 24,7 tūkst. litų, tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė ima tik pusę algos. Kas mėnesį į rankas krašto vadovė gauna 9405 litus, dar tokią pat sumą grąžina į valstybės biudžetą. Kaip buvusi eurokomisarė iš Europos Komisijos (EK) prezidentė gauna apie 8 tūkst. eurų kas mėnesį. Ši suma mokama trejus metus po darbo EK pabaigos.

Ministerijos siūloma tvarka, jeigu jai bus pritarta, turėtų būti taikoma tik naujai paskirtoms prezidentų, našlių ir našlaičių rentoms.

Vyriausybė trečiadienį taip pat spręs rentos buvusiam KT pirmininkui Kęstučiui Lapinskui skyrimo klausimą.

74 metų Kęstutis Lapinskas paprašė jam skirti valstybinę signataro rentą po to kai kovo 17 dieną baigėsi jo kaip KT teisėjo ir pirmininko įgaliojimai. Pagal parengtą Vyriausybės nutarimo projektą rentą K. Lapinskui ketinama skirti nuo kovo 18 dienos.

KT K. Lapinskas dirbo 15 metų. Jis taip pat yra dirbęs Lietuvos apeliaciniame teisme, Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme.

Valstybines signatarų pensijas gauna apie 60 Kovo 11-osios Akto signatarų. Per mėnesį signataro renta sudaro 2 tūkst. 764 litus. Nutarimą dėl valstybinės signataro rentos skyrimo priima Vyriausybė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...