2011 Birželio 21

Svarstoma Kuršių nerijos ir Vilniaus senamiesčio būklė

veidas.lt

BFL

Šią savaitę Paryžiuje prasidėjusioje 35-ojoje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijoje bus priimami sprendimai dėl objektų, įtrauktų į Pasaulio paveldo sąrašą, būklės.

Du iš šių objektų yra Lietuvoje esančios vietovės – Kuršių nerija bei Vilniaus istorinis centras.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Gintarė Tamašauskaitė BNS sakė, kad Lietuva abiejų šių objektų atžvilgiu buvo įpareigota pateikti Pasaulio paveldo komitetui Vertybės išsaugojimo būklės ataskaitas. Tiesa, apie Kuršių nerijos būklę pasisakyti turėjo ir Rusija.

“Sesijoje svarstomos dvi ataskaitos: dėl Kuršių nerijos ir Vilniaus senamiesčio, tik dėl nerijos rūpinasi dvi valstybės, dėl Vilniaus senamiesčio – tik Lietuva. Komitetas įvertins ir priims sprendimą – ar tam tikras rekomendacijas, ar siūlymus, prašymus valstybėms”, – BNS sakė G. Tamašauskaitė.

Jos teigimu, komitetas, priimdamas sprendimą, atsižvelgs ne tik į Lietuvos bei Rusijos vertinimus, bet ir į paveldo ekspertų anksčiau pateiktas ataskaitas.

Kaip praneša Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Pasaulio paveldo centro parengtoje ataskaitoje apie Vilniaus istorinį centrą nerimaujama dėl vietovės pašonėje kylančių aukštų pastatų.

Pernai metų gruodį Kuršių nerijoje, kuri į Pasaulio paveldo sąrašą įtraukta Lietuvos ir Rusijos bendra iniciatyva, lankėsi jungtinė UNESCO Pasaulio paveldo centro, Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių tarybos (ICOMOS) ir Tarptautinės gamtos apsaugos sąjungos (IUCN) ekspertų misija. Jos tikslas buvo įvertinti žmonių veiklos bei gamtos stichijų daromą žalą, peržvelgti tarpvalstybinės nuosavybės būklę bei galimas grėsmes.

Gegužės mėnesį paskelbtoje ataskaitoje ekspertai kritikavo Rusijos teritorijoje planuojamas laisvalaikio kompleksų statybas bei paragino, kad Lietuva ir Rusija parengtų bendrą šios paveldo vietovės valdymo planą.

Sesijoje bus taip pat svarstoma dėl naujų išskirtinę visuotinę vertę turinčių pasaulio vietovių įrašymo į Pasaulio paveldo sąrašą, diskutuojama dėl Pasaulio paveldo apsaugos konvencijos ateities, tariamasi dėl šios konvencijos 40-mečio minėjimo 2012 metais.

Į sesiją išvyko ir Lietuvos delegacija. Lietuva šiuo metu nėra komiteto narė, todėl sesijoje dalyvauja stebėtojo teisėmis.

Lietuva UNESCO Pasaulio paveldo komiteto nare buvo 2003-2007 metais, o 2006-aisiais Vilniuje vyko 30-oji komiteto sesija.

Į Pasaulio paveldo sąrašą iš viso įtrauktos keturios Lietuvoje esančios vietovės: Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinis draustinis ir Struvės geodezinis lankas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...