2010 Lapkričio 25

Higiena

Švarai – saikas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Higienos įgūdžiai dar niekam nepakenkė. Tačiau kai mamos dėl kiekvieno menkniekio puola dezinfekuoti vaikų žaislus ar virina drabužėlius – to jau per daug. Reikia atskirti švaros laikymąsi ir perdėtą paniką dėl paprasto susipurvinimo.

Su dvimetuku namie neužsidarysi… Mieste gyvenančios mamos su mažyliais  prasiblaškyti skuba ne tik į žaidimų aikšteles, bet ir į prekybos centrus, neretai naudojasi viešuoju transportu. Aplinkui mažojo keliauninko tyko begalės nepažįstamų, užtat ir pavojingų mikrobų. Tik savus mikrobus pažįstanti vaiko imuninė sistema dar negali pajėgiai kovoti su neseniai sutiktais svetimais mikroorganizmais, todėl perbraukęs ranka parduotuvės turėklą mažylis išties gali susirgti. Todėl higienos, t.y. rankų plovimo ir kitų apsaugos priemonių, reikšmės nuneigti negalima. Netgi atvirkščiai, jos laikytis būtina. Kita vertus, nors aplinkui daug ligas sukeliančių bakterijų (galinčių sukelti plaučių uždegimą ar anginą) ir virusų (pvz., gripo), bet yra ir naudingų mažyliui gerųjų bakterijų. Jos dažniausiai gyvena mažylio burnoje, ant odos ar žarnyno gleivinėje. Jos ne tik padeda virškinimui, bet ir grūdina imuninę sistemą, todėl būtina jas saugoti. Tuo tarpu per uolus švaros laikymąsis gali sunaikinti gerąsias bakterijas ir pakenkti mažylio imunitetui. Taigi, šį kartą sakome „ne“ per dideliam mamų uolumui švarinantis.

Žaislų dezinfekuoti nebūtina

Yra mamų, kurios po kiekvieno pasivaikščiojimo puola dezinfekuoti mašinytes, kibirėlius ar kastuvėlius. Plastmasinius žaislus užtenka nuplauti vandeniu su muilu. Jeigu koks mikrobas kitas ir liks, jis mažylio imuninei sistemai gal netgi pasitarnaus. Ir kitą kartą žaisdamas kieme, išsipurvinęs mažylis bus daug atsparesnis purve besislepiantiems mikrobams.

Daugeliui mamyčių iškyla klausimas, ar reikia plauti naujus žaislus. Plastmasinius išplauti nesunku – tad galite tą padaryti. Tačiau minkštus žaislus gana nuvalyti drėgnu skudurėliu, rekomenduojama juos palyginti (jeigu įmanoma) ar palaikyti virš karštų garų – tai nebloga apsauga nuo mikrobų. Jei vis dėlto naujas žaislas jums atrodo skalbtinas, naudokite vaikams skirtus skalbimo miltelius, nes juose mažiau kenksmingų cheminių medžiagų.

Virinti ar nevirinti?

Dvimetukai – jau nebe kūdikiai! Nors net ir tiems virinti vystyklų ir rūbelių nereikia, užtenka lyginti. Švaros aukoms reiktų priminti, jog net idealiai išplovus ir išvirinus bei išlyginus skalbinius, ant jų po kiek laiko vėl nusėda aplinkoje esantys mikrobai. Mes gyvename ne sterilioje erdvėje, todėl reikia susitaikyti su mus supančiais „kaimynais“. O virinti ar plauti rūbus ir patalynę 90 laipsnių temperatūroje prireiks tik tuomet, kai vaikutis sirgs žarnyno infekcija, pasigaus virusą arba užsikrės spalinukėmis.

Jeigu iškrito čiulptukas

Jeigu mažylis netyčia išmetė čiulptuką ant žemės namuose arba lauke, mamytė neturėtų jo aplaižyti, mat suaugusiųjų burnoje yra visokių mikrobų. Kita vertus, pulti jį virinti kiekvieną kartą irgi atrodo gana keistai. Užtektų žinduką nuplauti po karštu vandeniu, jeigu tokio nėra – išgelbės ir paprastas geriamas vanduo. Jei einate  iš namų ir žinote, kad čiulptuko nuplauti negalėsite, iš anksto įsimeskite kelis atsarginius švarius.

Naminiai gyvūnai

Jeigu mažylis nėra alergiškas, o naminiai gyvūnai tinkamai prižiūrėti (švarūs, skiepyti, jiems duota vaistų nuo kirminų), tai tuomet mažyliui jokios grėsmės dėl higienos nėra.

Perdėtas namų tvarkymas

Neverta ir tapti namų tvarkymo manijos auka. Grindis pakaktų valyti drėgnu skuduru, pamirkytu šiltame vandenyje. Nereiktų pamiršti drėgna servetėle nuvalyti ir baldus. Tačiau pirkti priemones specialiai kiekvienam namų kampui ne tik neverta, bet ir žalinga. Mat daugelio priemonių grindims, baldams, voniai sudėtyje gausu galinčių alergizuoti mažylį lakiųjų ir kitokių medžiagų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...