2011 Kovo 21

Vaikai

Su tėčiu – į užsienį

veidas.lt

"Veido" archyvas

“Su vyru esame išsituokę. Jis nori mėnesiui penkerių metų sūnelį išsivežti į užsienį. Ar turiu galimybę uždrausti jam tą padaryti?” – rašo Lina.

Skyrybų metu teismas privaloma tvarka išsprendžia vaiko gyvenamosios vietos klausimą ir nurodo, su kuriuo iš tėvų vaikas lieka nuolat gyventi. Kartu teismas nustato skyrium nuo vaiko gyvenančio vieno iš tėvų bendravimo su vaiku tvarką. Dažniausia ši tvarka nėra detali, todėl kartais leidžia kuriam nors iš tėvų ją interpretuoti savaip.

Kadangi klausdama nenurodėte, su kuriuo iš tėvų – su Jumis ar su vyru buvo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, yra galimi du Jūsų aprašytos situacijos variantai.

Pirma, teismas nustatė vaiko nuolatinę gyvenamąją vietą su Jumis, kuri nesutinka leisti tėvui išsivežti sūnų į užsienį ilgesniam laikui (manau, kad mėnesio laikotarpį pagrįstai galima priskirti “ilgesnio laiko” kategorijai, atsižvelgiant į vaiko amžių, jo prieraišumą, stiprų emocinį ryšį su jumis, psichologinį stabilumo poreikį ir kt.). Tokiu atveju, atsižvelgdama į vaiko interesus, Jūs turite teisę nesutikti išleisti vaiką išvažiuoti su tėvu į užsienį tokiam ilgam laiko tarpui ir fiziškai neleisti to padaryti (net pasitelkus į pagalbą vaiko teisių apsaugos tarnybą ir policijos pareigūnus).

Antra, teismas nustatė vaiko nuolatinę gyvenamąją vietą su vaiko tėvu. Tokiu atveju, jeigu keičiasi tėvo gyvenamoji vieta (pvz., jis išvažiuoja į užsienį dirbti), atitinkamai pasikeis ir vaiko gyvenamoji vieta. Todėl vaikas turėtų sekti paskui tėvą. Tačiau tokiu atveju būtų pažeisti ir Jūsų interesai – juk Jūs negalėtumėte matytis ir bendrauti su vaiku visą mėnesį. Tai pažeistų ne tik Jūsų interesus, bet ir vaiko teisę bendrauti su abiem tėvais, kad ir kur jie gyventų. Jūsų buvęs vyras neturi teisės kliudyti Jums bendrauti su vaiku ir dalyvauti jį auklėjant. Taigi jis arba turėtų atsisakyti savo ketinimų išsivežti vaiką ilgesniam laikui, arba suteikti Jums galimybę net vaikui esant užsienyje matytis ir bendrauti su vaiku.

Norėčiau pabrėžti, kad siekiant užkirsti kelią neteisėtam vaikų atskyrimui nuo tėvų (ar vieno iš jų) ir išvežimui į užsienį yra priimta Hagos konvencija dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinių aspektų, pagal kurią neteisėtai į užsienį išvežti vaikai nedelsiant grąžinami į savo nuolatinės gyvenamosios vietos valstybę, o juos išsivežę asmenys – baudžiami. Tačiau norėtųsi, kad Jūs vaiko labui pasistengtumėte išspręsti šį konfliktą taikiai, abipusiu susitarimu, juk kitą kartą vaiką išsivežti ilgesniam laikui į užsienį gali tekti ir Jums…

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...