2010 Lapkričio 20

Spaudos aktualija

Smulkiems pažeidėjams – pusė baudos

veidas.lt

Nedidelius nusižengimus padarę asmenys nuo kitų metų sausio galės turėti mažiau nuostolių nei iki šiol. Iš karto atvėrusiam piniginę nepiktybiniam pažeidėjui užteks sumokėti pusę paskirtos baudos.
Tikimasi, kad užvakar Seime priimtos Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisos leis paprasčiau išspręsti atvejus, kai asmuo padarė mažai pavojingą prasižengimą.
Tokiu laikomas pažeidimas, už kurį skiriama bauda iki 3 tūkst. litų.

„Lietuvos rytas“ rašo:

Bet nuolaida bus taikoma tik tuo atveju, jei asmuo prasižengia pirmą kartą, o padarytas pažeidimas nesukelia turtinių nuostolių. Be to, baudą pažeidėjas turės suskubti sumokėti per 10 dienų.
To nepadarius, administracinių teisės pažeidimų protokolas bus persiunčiamas teismui arba įgaliotai institucijai nagrinėti įprastu būdu. Tokiu atveju pažeidėjui teks sumokėti visą baudą.
– Regis, jus vieną pirmųjų apėmė kalėdinių nuolaidų karštligė? – „Lietuvos rytas” pasiteiravo teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, kuris pasiūlė galimybę pažeidėjams „susitaikyti” su valstybe.
– Pateiktas pasiūlymas nėra susijęs nei su išskirtiniu atlaidumu, nei su artėjančiomis šventėmis, bet grynai dėl praktinių sumetimų.
Iki šiol nebuvo atsižvelgiama į pažeidimo pavojingumą, visais atvejais pradedamas sudėtingas ir dažnai ilgas bylos nagrinėjimo procesas – skiriamas posėdis, raštu kviečiamos šalys, liudytojai, pareigūnai.
Be to, kildavo nesusipratimų. Žmonės negaudavo pranešimų, vykdavo ilgai trunkantys ginčai ir daug baudų iš viso nepavykdavo išieškoti.
Netgi, pavyzdžiui, už neleistinoje vietoje paliktą automobilį skirtai keliasdešimties litų baudai išieškoti reikėjo pernelyg daug laiko, pinigų ir žmogiškųjų išteklių.
Dabar bus galima viso to išvengti, todėl pavyks sutaupyti ne tik pinigų.
Šį laiką policijos pareigūnai galės skirti rimtesniems pažeidimams aiškintis, o teismai – sudėtingesnėms byloms nagrinėti.
– Tačiau priėmus pataisas pasigirdo ir kritiškų balsų.
– Man atrodo, siūlymas sudaryti sąlygas greitai „susitaikyti” su valstybe naudingas visiems.
Dabar šią naujovę ėmė kritikuoti anoniminiai šaltiniai policijoje, aiškindami, kad padidės išlaidos, nes pažeidėjams teks siųsti registruotus laiškus.
Tačiau šis priekaištas – laužtas iš piršto. Šias išlaidas tikrai atsvers būsima nauda.
Policija nemažai sutaupys vien todėl, kad kvalifikuotus pareigūnus teks kur kas rečiau siųsti į administracinių ginčų komisijas, jiems nebereikės važinėti ir blokuoti automobilių ratų.
– Gal apskaičiuotas šios naujovės ekonominis efektas?
– Tikslesnių skaičiavimų, kiek pavyks sutaupyti pinigų, neturime. Tačiau darome prielaidą, kad į biudžetą pateks tikrai daugiau lėšų.
Be to, tai pavyks pasiekti lengvesniu ir nepiktybiškai nusižengusiems asmenims priimtinesniu būdu.
– Ar tai nepaskatins kai kurių žmonių nebaudžiamumo?
– Teoriškai tokį pavojų galima įžvelgti, tačiau šis pakeitimas galios tik kartą per metus nusižengusiems asmenims ir tais atvejais, kai padaromas nedidelis nusižengimas.
Be to, pažeidėjai žinos, jog įkliuvę antrąkart bus baudžiami griežčiau, todėl neturėtų kilti noro vėl prasižengti.
Manau, visuomenė jau pasirengusi tokiems pokyčiams.
– Jau girdėti nuogąstavimų, kad perpus mažesnės baudos gali pabloginti situaciją keliuose.
Ar kodekso pataisos nepradžiugins vadinamųjų kelių erelių?
– Ereliais vadinami vairuotojai, kurie daug kartų ir įžūliai pažeidinėja kelių eismo taisykles.
Kaip jau minėjau, tokiems pažeidėjams nuolaidos nebus taikomos.
„Lietuvos rytas“ praneša, kad Įžūlių nusižengėlių kaip tik laukia blogi laikai, nes policijos pareigūnai sugaiš mažiau laiko aiškindamiesi smulkius pažeidimus ir daugiau dėmesio galės skirti kelių chuliganams.
– Tikėdamiesi, jog vieną kartą galės išsisukti lengvai, prie vairo gali sėsti ir neblaivūs asmenys, kurie anksčiau galbūt taip nebūtų pasielgę. Ar buvo įvertinta ši rizika?
– Priimtos kodekso pataisos nenumato galimybės su valstybe „susitaikyti” pažeidėjams, už kurių padarytus nusižengimus numatyta ne tik piniginė bauda, bet ir baudžiamoji atsakomybė ar atimama teisė vairuoti.
Užsienyje tokia tvarka – įprasta
* Nuo kitų metų policija neprivalės aiškintis, kas vairavo transporto priemonę, kuri buvo palikta nesilaikant kelio ženklų ar ženklinimo, pėsčiųjų perėjose, ant šaligatvių ar vejos.
* Visais atvejais administracinių teisės pažeidimų protokolas bus siunčiamas automobilio savininkui ir jis turės sumokėti baudą.
* Taip pat panaikinta pareigūnams suteikta teisė nesurašyti administracinio teisės pažeidimo protokolo ir imti baudą vietoje, jei asmuo neginčija pažeidimo.
* Manoma, kad tai turės ir antikorupcinį poveikį, nes bus pašalinta galimybė susitarti dėl baudos dydžio.
* Daugelyje ES šalių už nepavojingus pažeidimus asmenims išrašomi vadinamieji baudos kvitai ir taip išvengiama teisminio proceso.
* Tokia tvarka plačiai taikoma Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Olandijoje, Suomijoje, Austrijoje, Graikijoje.
* Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje baudos kvitą gavęs pažeidėjas baudą turi sumokėti per 28 dienas, kitaip ji išauga 50 proc. Jeigu bauda sumokama per 14 dienų, ji sumažėja perpus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...