2011 Vasario 09

Konfliktas Egipte

Skubotos reformos sukels chaosą, įspėja Egipto viceprezidentas

veidas.lt

Jungtinės Valstijos paragino Egiptą nedelsiant atšaukti šalyje galiojančią nepaprastąją padėtį ir imtis demokratinių reformų.

Šį raginimą Vašingtonas paskelbė antradienį, kai protestuotojai Egipte surengė iki šiol didžiausią demonstraciją prieš prezidentą Hosni Mubaraką (Hosnį Mubaraką) per jau tris savaites trunkančius neramumus.

Tuo tarpu neseniai paskirtas Egipto viceprezidentas Omaras Suleimanas griežtai perspėjo, kad skubotos reformos gali nugramzdinti į “chaosą” daugiausiai gyventojų turinčią arabų šalį.

Kaire šimtai tūkstančių žmonių užplūdo pagrindiniu šio sukilimo židiniu tapusią Tahriro aikštę, šlovindami charizmatišką interneto aktyvistą ir vieną iš interneto milžinės “Google” vadovų, kurio svetainė socialiame tinkle “Facebook” sausio 25 dieną padėjo pradėti precedento neturėjusius protestus Egipte.

Daugelis demonstrantų nešė plakatus su užrašais, kuriuose buvo šlovinami socialiniai tinklai “Facebook” ir “Twitter”, tapę pagrindiniais opozicijos įrankiais raginant gyventojus sukilti. Daugybės pagyrimų taip pat sulaukė interneto aktyvistai, tokie kaip kompanijoje “Google” aukštą postą užimantis Waelis Ghonimas (Vaelis Gonimas).

W.Ghonimas, kuris buvo suimtas ir 12 dienų laikomas užrištomis akimis, sakė susižavėjusiai miniai: “Egiptiečiai nusipelnė geresnio gyvenimo.”

“Šiandien viena svajonių pagaliau išsipildė – mes iš tiesų susirinkome kartu ir kai kuo vieningai tikime, – pareiškė jis. – Aš nesu didvyris; didvyriai esate jūs. Būtent jūs likote šioje aikštėje.”

Anksčiau šią savaitę H.Mubarakas pasirašė dekretą, įpareigojantį suformuoti komitetą, kuris vadovaus konstitucijos pataisų rengimo procesui prieš rugsėjį planuojamus prezidento rinkimus.

Tris dešimtmečius šaliai vadovavęs H.Mubarakas sakė, jog nebesieks būti perrinktas, o pirmadienį pažadėjo 15 proc. padidinti atlyginimus viešojo sektoriaus darbuotojams.

Tačiau daug protestuotojų, besipiktinančių dideliu nedarbu, infliacija ir H.Mubarako režimo represijomis, reikalauja, kad 82 metų lyderis nedelsiant atsistatydintų.

JAV viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) antradienį per pokalbį telefonu su O.Suleimanu dar kartą paragino Kairą “nedelsiant” imtis “neatšaukiamų” politinių permainų, taip pat išplėsti nacionalinį dialogą su opozicija, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Jis taip pat vėl paragino Egiptą nedelsiant atšaukti nepaprastąją padėtį, pernai gegužę Kairo pratęstą dar dvejiems metams. Pasak Vašingtono, nepaprastoji padėtis Egipto vyriausybei suteikia galias smarkiai riboti esmines pilietines teises.

Tačiau O.Suleimanas, kalbėdamasis su vietos žiniasklaidos priemonių redaktoriais, sakė, jog reformos neturėtų būti skubotos, taip pat aiškino, kad į permainas gali vesti tik dialogas ir “tęstinių žingsnių programa”.

“Antrasis, alternatyvus kelias būtų perversmas, kurio mes norime išvengti. Tai reiškia, kad neapskaičiuoti ir skuboti žingsniai tik skatina neprotingą elgesį”, – viceprezidento žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra MENA.

Pasak O.Suleimano, vyriausybė toliau kalbėsis su politinėmis frakcijomis ir jaunimu, kuris yra protestų pagrindinė varomoji jėga, “užtikrinant, jog nebus panaikintas režimas ir neįvyks perversmas, nes tai reikštų chaosą”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...