2011 Gegužės 06

Siūloma kompensuoti paskolų palūkanas studijų metu

veidas.lt

BFL

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) siūlys Vyriausybei kompensuoti visas valstybės remiamų studentų paskolų palūkanas studijų laikotarpiu įmokoms už studijas, penktadienį pranešė ministras Gintaras Steponavičius.

Šiuo metu valstybė yra įsipareigojusi apmokėti palūkanas, jei jos viršytų 5 procentus.

“Esame apsisprendę siūlyti Vyriausybei kompensuoti ne tik palūkanas, viršijančias penkis procentus, bet ir apskritai visas palūkanas studijų laikotarpiu įmokoms už studijas susimokėti imant iš kredito institucijų. Tam reikalingas Vyriausybės pritarimas”, – žurnalistams sakė G. Steponavičius.

Pabaigus studijas, palūkanas teks dengti savo lėšomis.

Pasak ministro, šiuo metu valstybės remiamų paskolų palūkanos neviršija penkių procentų.

“Kai buvo konkurso būdu atrinkti bankai, jie siūlė mažesnes palūkanas, ir šiuo metu jos nėra viršijančios penkių procentų, todėl nesant poreikio turėti lėšų kompensacijoms virš penkių procentų – tai yra tikrai smulkūs atvejai – mes norėtume žengti dar vieną žingsnį”, – teigė G. Steponavičius.

Palūkanos ŠMM siūlymu turėtų būti apmokamos visiems valstybės remiamomis paskolomis besinaudojantiems studentams – ir tiems, kurie skolinsis naujai, ir tiems, kurie paskolas jau yra pasiėmę. Valstybės remiamų paskolų palūkanos studijų metu bus mokamos iš šias paskolas administruojančiam Valstybiniam studijų fondui skirtų lėšų.

Šiemet valstybės remiamas paskolas teikia šeši bankai: “DnB NORD” bankas, “Nordea”, bankas SNORAS, “Swedbank”, Šiaulių bankas ir Ūkio bankas.

Iki šiol valstybė apmokėdavo palūkanas daliai paskolas pasiėmusių studentų – 2009-2010 metais jos buvo mokamos už maždaug trečdalį paskolų sutarčių. 2010 metais palūkanos buvo apmokėtos maždaug pusei paskolos prašiusių asmenų.

Valstybės remiamos paskolos studentams – tai lengvatinės, su mažesnėmis nei rinkos kaina palūkanomis, paskolos, už kurias garantuoja valstybė. Teikiamos trijų rūšių paskolos: studijų kainai – mokantiems už studijas, gyvenimo išlaidoms, dalinėms studijoms užsienyje. Paskolas galima imti litais arba eurais.

2011 metų valstybės garantinis fondas – 100 mln. litų.

Palūkanos perskaičiuojamos kas trys mėnesiai ir kinta priklausomai nuo tarpbankinių palūkanų normos – VILIBOR litais ar EURIBOR eurais. Bankų 2011 metais pasiūlytos maržos – nuo 1,90 iki 2,50 procentų.

2010 metais iš viso pasirašytos 5378 valstybės remiamų paskolų sutartys už 26,5 mln. litų, 2009 m. buvo pasirašytos 4583 sutartys už 22,5 mln. litų.

Vidutinė metinė paskola studijų kainai kolegijose – 3 tūkst. litų, šiuo metu už ją vidutiniškai tenka mokėti 11 litų mėnesines palūkanas, universitetuose – 5 tūkst. litų, mėnesinės palūkanos siekia 19 litų.

Paskolas gyvenimo išlaidoms 2010 metais gavo 2195 studentai, o dalinėms studijoms užsienyje – 23 studentai. 2009 metais gyvenimo išlaidoms skolinosi 2120 studentų, o dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis 30 studentų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...