2011 Sausio 03

Politika

Siūlo atpiginti vizas baltarusiams

veidas.lt

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kreipsis į Europos Sąjungos (ES) vadovybę, ragindama supaprastinti vizų išdavimą Baltarusijos piliečiams ir sumažinti vizų kainą, pirmadienį pranešė Lietuvos pareigūnai.

D.Grybauskaitė per atstovą spaudai pirmadienį taip pat paragino Baltarusijos vadovybę paleisti visus sulaikytuosius po neramumų Minske, kurie kilo po prezidento rinkimų.

Dėl paprastesnio vizų režimo Lietuva ketina kreiptis į Europos Komisijos pirmininką Jose Manuelį Barroso (Žozė Manuelį Barozą) ir Europos Sąjungos (ES) prezidentą Hermaną Van Rompuy (Hermaną Van Rompėjų).

“Prezidentė ketina kartu su Užsienio reikalų ministerija kreiptis į Europos Komisijos prezidentą J.M.Barroso bei Europos Sąjungos Tarybos prezidentą H.Van Rompuy su raginimu supaprastinti vizų išdavimo tvarką Baltarusijos piliečiams, sumažinant ir vizų kainą”, – žurnalistams sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

Anot jo, prezidentė įsitikinusi, kad 10 metų Baltarusijos izoliacijos nedavė jokių rezultatų ir buvo klaida.

“Prezidentė kreipsis į Europos Vadovų Tarybą ir jos prezidentą poną Rompuy, kad būtų apsvarstyta – pirmiausia politiniame lygmenyje ES vadovų – galimybė Europai plačiau atsiverti paprastiems Baltarusijos žmonėms”, – žurnalistams sakė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

“Pirmiausia turėtų būti priimtas politinis Europos sprendimas, o po to Komisija turėtų ieškoti būdų, teisinių instrumentų, kaip tokį sprendimą realizuoti, jeigu jis būtų priimtas”, – pridūrė ministras.

Lietuva jau anksčiau pranešė siūlanti Baltarusijai dvišaliu pagrindu sumažinti nacionalinių vizų kainas. Dėl Šengeno vizų, kurios kainuoja 60 eurų, būtinas bendras Europos Sąjungos (ES) sprendimas.

Lietuvos prezidentė taip pat paragino Baltarusiją paleisti visus asmenis, kurie sulaikyti per neramumus Minske, kilusius iškart po prezidento rinkimų.

“Prezidentė kviečia Baltarusijos vadovybę pademonstruoti pasitikėjimą savimi ir paleisti visus sulaikytuosius”, – žurnalistams sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

“Jeigu Baltarusijos vadovybė įsitikinusi, kad rinkimai laimėti įtikinama persvara, jeigu Baltarusijos žmonės palaiko Baltarusijos vadovybę – tai ko baimintis opozicijos, kam laikyti žmones, kurie protestavo, įkalintus?”, – kalbėjo prezidentės atstovas.

Anot jo, prezidentei labai svarbu, kad sužeistiesiems, ypač vienam iš opozicijos lyderių Vladimirui Nekliajevui, būtų garantuota visa būtina medicinos pagalba.

D.Grybauskaitė taip pat pasmerkė neproporcingą jėgos panaudojimą iš Baltarusijos pusės, bet pridūrė nepalaikanti ir demonstrantų smurto.

“Prezidentė smerkia neproporcingą jėgos panaudojimą iš Baltarusijos valdžios pusės prieš demonstrantus kaip ir nepalaiko tam tikro smurto proveržio iš demonstrantų pusės, galbūt galimų provokacijų”, – sakė prezidentės atstovas.

Anot L.Balsio, po rinkimų pasireiškę smurto pavyzdžiai metė šešėlį visam rinkimų procesui.

Prezidentės atstovas taip pat pranešė, kad D.Grybauskaitė jau po prezidento rinkimų gavo Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos laišką, su kuriuo bus supažindinta ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ešton) ir ESBO institucijos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...