2012 Gruodžio 17

Septyniasdešimt įtakingiausių lietuvių

veidas.lt


Kas jie, įtakingiausi lietuviai, ir kaip pasireiškia jų įtaka? „Veidas“ jau septintą kartą skelbia Lietuvos įtakingiausiųjų sąrašą: septyniasdešimt asmenybių, kurių veiksmai ar sprendimai labiausiai veikia mūsų gyvenimą.

Pasaulyje šiandien nėra galingesnių už JAV prezidentą Baracką Obamą, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ar Rusijos valstybės vadovą Vladimirą Putiną, kuriuos įtakingiausiais pasaulio žmonėmis neseniai pripažino „Forbes“ žurnalas, o iš trijų milijonų lietuvių šiuo metu nėra reikšmingesnės ir įtakingesnės asmenybės už Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę. „Veido“ apklausoje dalyvavę elito atstovai – Seimo nariai, viceministrai, savivaldybių merai, aukščiausio rango valstybės tarnautojai bei didžiųjų verslo organizacijų vadovai jau ketvirtus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos žmogumi išrinko D.Grybauskaitę.
Apklausos dalyviai taip pat išskyrė ir kitus įtakingus politikus, verslo bei visuomenės veikėjus – lietuvius, kurių sprendimai ar viešai išreikšta nuomonė daro didžiausią įtaką mūsų gyvenimui.

Nukreipė savo įtaką kovai su politikos sukčiumi V.Uspaskichu
„Nekyla jokių abejonių – D.Grybauskaitė yra įtakingiausias Lietuvos žmogus“, – teigia politologas Vytautas Dumbliauskas.
Dauguma ligšiolinių Lietuvos prezidentų buvo visuomenėje populiarūs politikai, laikomi labai įtakingais žmonėmis, ir tai galima vadinti tam tikru mūsų šalies fenomenu. Tačiau D.Grybauskaitė išsiskiria iš visų savo pirmtakų principingumu, tvirtu charakteriu ir veiklumu – to trūko kitiems valstybės vadovams.
Prezidentė ne kartą pademonstravo savo įtaką bendraudama su kadenciją baigusio Seimo dauguma, kuri jai kone besąlygiškai paklusdavo (buvo atmesti tik keli prezidentės veto). D.Grybauskaitės įtaką visi pamatė ir po pastarųjų rinkimų – prezidentė greitai pastatė „į vietą“ politikos sukčių Viktorą Uspaskichą ir pasiekė, kad teisiamos Darbo partijos vadovas netaptų Seimo pirmininku ar ministru, taip pat iš naujosios Vyriausybės išbrokavo ištikimiausius jo bendražygius – Loretą Graužinienę, Virginiją Baltraitienę ir Kęstutį Daukšį, nors už tai sumokėjo savo reitingais.
„Manau, kad jos įtakingumo pagrindas yra viešojoje nuomonėje susiformavęs daugumos lūkesčius atitinkantis vaizdinys – tai ta, kuri nubaus kaltus. Tačiau kai D.Grybauskaitė imasi tarpininkauti konservatoriams ir jų Vyriausybei – reitingai krinta“, – komentuoja politologas Lauras Bielinis.
„Tačiau aš prezidentės vietoje daryčiau tą patį – negalima leisti, kad tokia tamsi asmenybė, kaip V.Uspaskichas, kažkoks suvirintojas iš Rusijos, šokdintų valstybę, – antrina V.Dumbliauskas. – Prezidentė turi tautos pasitikėjimą, tautos mandatą ir tuo naudojasi, kad pastumtų tiek V.Uspaskichą, tiek visą nešvarią jo partiją kuo toliau. Kaipgi suvirintojas tapo tokiu verslininku, ko apskritai jis ėjo į valdžią, kodėl kūrė partiją? Ir kodėl į politiką neina, tarkime, „Maximos“ savininkai? Manau, V.Uspaskichas ėjo į politiką, nes norėjo tiesiogiai daryti įtaką politiniams procesams Lietuvoje, siekdamas kažkokių tamsių tikslų. O D.Grybauskaitė deda visas pastangas, kad jam tai neišdegtų.“
Pasak V.Dumbliausko, galima diskutuoti tik dėl priemonių, kurias prezidentė pasirinko: kategoriškai pasakydama, kad teisiamos Darbo partijos neturi būti valdančiojoje koalicijoje, D.Grybauskaitė, futbolo terminais kalbant, įsimušė įvartį į savo vartus. „Be Darbo partijos koalicija buvo sunkiai įsivaizduojama, tad prezidentei būtų buvę geriau pasakyti tai šiek tiek kitaip: ne kad šios partijos „neturi būti“ valdančiojoje koalicijoje, o kad „neturėtų būti“. Taip D.Grybauskaitė būtų geriau išėjusi iš susiklosčiusios situacijos“, – komentuoja politologas.

A.Butkevičius įtakingas bus tol, kol išliks premjero poste
Apklausoje dalyvavę elito atstovai po D.Grybauskaitės didžiausią įtaką priskyrė nueinančios ir ateinančios Vyriausybių premjerams – po prezidentės sąraše eina Andrius Kubilius ir Algirdas Butkevičius. Šie politikai surinko labai panašų skaičių taškų, nors pirmasis jau nebe premjeras, o antrasis dar tik pradeda apšilti kojas.
Tai galima paaiškinti tuo, kad balsavimas vyko keičiantis valdžioms, antra vertus, daugelis apklaustų politikų teigė manantys, kad A.Kubilius išlaikys savo įtaką net ir būdamas opozicijoje, o A.Butkevičius, nors dabar jau griežia Vyriausybėje pirmuoju smuiku, dėl savo silpno charakterio įtaka buvusiam premjerui neprilygs.
„A.Kubiliaus įtakos pagrindas sietinas su gerai organizuota partine struktūra. Tai struktūros lyderis. Jei susilpnės partija – susilpnės ir A.Kubiliaus įtaka“, – mano L.Bielinis.
„A.Kubilius yra kitokio charakterio – jis daug žiauresnis už A.Butkevičių, bet jis ir negalėjo būti kitoks, ir galbūt kada nors ateis diena, kai mes dėkosime jam už tą žiaurumą. O A.Butkevičius, jei jam reikėtų kirsti, taip stipriai kirsti jau nesugebėtų“, – papildė V.Dumbliauskas.
Beje, praėjusių metų įtakingiausių žmonių sąraše Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas A.Butkevičius tebuvo vienuoliktoje vietoje. Tai rodo, kad neretai vien pareigos suteikia didelę įtaką, o asmenybės „svoris“ tėra antraeilis dalykas. Bet ir asmenybė reiškia daug. Politologų nuomone, premjero postas suteikia daug didesnę realią įtaką visuomenės gyvenime nei prezidento, todėl premjeras turėtų būti net įtakingesnis už valstybės vadovą. Tačiau asmeninės politikų savybės gali lemti, kad susiklostys ir atvirkščiai – tą mes ir matome Lietuvoje: turime stiprią prezidentę, bet ne tokį ryškų premjerą, nors reikia pripažinti, kad būtent nuo A.Butkevičiaus ir jo aplinkos dabar daugiausia priklausys, pagal kokias taisykles visi gyvensime.
„Ministras pirmininkas, jei Seimo dauguma yra drausminga ir stipri, tampa galingiausiu pareigūnu valstybėje. Bet ši dauguma nėra stipri, garantuoju, kad V.Uspaskichas vėl ką nors iškrės, – dabar jau aiškiai matyti, kad jis bijo kalėjimo“, – tvirtina V.Dumbliauskas.
Skiriasi asmenybės – skiriasi ir jų įtaka. Štai Valdas Adamkus buvo visiškai kitoks prezidentas, palyginti su D.Grybauskaite, ir jei jis dabar vadovautų Prezidentūrai, A.Butkevičiaus Vyriausybė būtų patvirtinta ir ministrų portfeliai išdalyti be jokio triukšmo. Vis dėlto V.Adamkus tebelaikomas gana įtakingu ir šiandien – kaip moralinis autoritetas, kurio žodis daug reiškia ir visuomenei, ir politikams. Dėl panašių priežasčių įtakingu tebelaikomas ir Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-51-2012m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (14)

 1. veikia veikia rašo:

  jie šitie tik deja,deja…..

 2. izabele izabele rašo:

  Su viskuo, kas čia “išdėstyta” sutinku, tačiau man labai nepatinka priminimas, kad Uspaskichas kažkada buvo suvirinitojas. Lygiai t.p. nepatinka, kai Paksui primenama tas nelemtas grynai žemaitškas pasakymas “tapšnoju”… Manau, kad tai labai pigu, banalu ir neetiška.

 3. Bačiuliui Bačiuliui rašo:

  su savo dirbtiniais reitingais galutinai apsijuokei .Nustok Bačiuli pataikauti valdžiai, jeigu nori sužinoti kai ką daugiau apie save dar dartą perskaityk gerb. RAČO straipsnį, ten viskas parašyta apie tavo r e i t i n g u s .

 4. Tas Tas rašo:

  Kažkodėl politologai įsikandę,kad A.Butkevičius -silpno būdo(charakte-rio).Dar pamatysim realybę.Vieną kartą suklydo,bet išdrįso klaidą tuoj ataukti.O iš to,kaip laikosi AE projekto,SGD terminalo ir ypač “darbie-ių”-buhalterių atžvilgiu jokio silpnumo nesimato.Greičiau atvirkščiai-ramus,dalykiškas tvirtumas.

 5. tiesiog tiesiog rašo:

  pradėjus Seimo posėdį dėl neliečiamybės panaikinimo trims DP nariams panašu,kad Butkevičiaus vėlinių koalicija ir subyrėjo. Tokio cirko Seime dar neteko nei matyti, nei girdėti.O didžiausi cirkininkai buvo gedvilas (Seimo pirmininkas), gabšys(būsimas teisiamasis), mazuronis (junior) ir gražulis (tapšnotojai), patys didžiausi šio cirko klounai.Na jeigu nesubyrėjo, tai ketvirtadieny tikrai subyrės.Kotos koalicijos tiesiog nebus dėl patologinės butkevičiaus neapykantos konservatoriams.Zinoma, jei jo tokie šaunūs patarėjai, kaip olekas, bernatonis, kirkilas ir toliau jam patarinės.

 6. Kazys suvalkietis Kazys suvalkietis rašo:

  Na matote – viskas Seime baigėsi gerai, dauguma seimūnų pasirodė brandūs žmonės. Uspaskis ir jo du paklusnūs tarnai, nors puikiai žinojo, kad veikia nusikalstamai, stos prieš poną teisėją. Žinoma, tos bylos pabaigos nematau: svarščikas vilkinti bylą jau įvaldė puikiai. O seimo valdančioji koalicija dėl tocirko nesugriuvo.

 7. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  22 metus
  Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių.
  Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės.
  Kai …
  Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį gali nusipirkti šešis produktus:
  - pieno 1 litrą;
  - miltų 1 kilogramą;
  - cukraus 1 kilogramą;
  - 6 kiaušinius;
  - aliejaus 1 litrą;
  - dyzelino 1 litrą.
  Tai …
  Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas už minimalų valandinį atlygį nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka.
  (Tai yra 2012 kovo mėnesio tyrimo duomenys)
  Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje skursta dirbantis jaunimas ir mes su mažiausiomis darbo pajamomis, tokiom sąlygom yra priversti vargti ir mūsų tėvai pensininkai.

  Jei Europos Sąjungoje (ES) yra toleruojama tokia atskirtis, tai ES neturi ateities.

 8. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Gyventi oriai Lietuvoje trukdo štai šios partinės gaujos, kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi:
  - LSDP (Lietuvos socialdemokratų partija) ir
  gaujos vadeiva Algirdas Butkevičius;
  - TS LKD (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratai) ir
  gaujos vadeiva Andrius Kubilius;
  - Partija Tvarka ir teisingumas su
  gaujos vadeiva Rolandu Paksu;
  - Liberalų ir centro sąjunga su
  gaujos vadeiva Algiu Čapliku;
  - Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir
  gaujos vadeiva Eligijus Masiulis.
  Taip pat Lietuvai yra pavojingi gaujos vadeiva Voldemar Tomaševski su Lietuvos lenkų rinkimine akcija, gaujos vadeiva rusas Viktor Uspaskich su darbo partija ir kiti į juos panašūs.

  Tai yra nusikalstamos partinės gaujos, kurios dirbtinai skurdina bendruomenės žmones, naikina Lietuvą.

 9. XXI a. baudžiava Lietuvoje XXI a. baudžiava Lietuvoje rašo:

  Kai Lietuva yra prijungta prie ES dviejų dienų neaiškiu referendumu,
  tai yra sukčiavimas.
  Kai Lietuvos žmonės priversti išgyventi nežmoniškos socialinės atskirties sąlygomis ES,
  tai yra sukčiavimas.
  Kai net Lietuvos žemė yra paversta preke užsieniečiams tik už lengvai spausdinamus pinigus,
  tai yra sukčiavimas.
  Lietuva yra naikinama, sukčiaujant.
  22 metus partinės gaujos naikino Lietuvą.
  Negerai

  Partinės gaujos, kurios valdė Lietuvą 22 metus, darė nusikaltimus žmogiškumui. Partinių gaujų dėka, Lietuva tapo netinkama žmogui gyventi. Neregėto mąsto emigracija tai byloja. Visos partinės gaujos, prisidėjusios prie Lietuvos naikinimo, turi būti išformuotos.

 10. info Lietuvos žemė info Lietuvos žemė rašo:

  Vengrijos įstatymų leidėjai gruodžio 17 dieną didele persvara nubalsavo už konstitucijos pataisą, uždrausiančią užsieniečiams pirkti žemės ūkio sklypus.
  O …
  Lietuvoje po metų įsigalios leidimas sukčiams išpardavinėti Lietuvos žemes.
  Kai …
  “Nė vienas istorikas ar kitoks mokslinčius nepasakys, kiek milijonų lietuvių jau padėjo galvas kovodami už Lietuvos žemės išsaugojimą.”
  Rašo Pranciškus

 11. Rim Rim rašo:

  Žinome mes tuos reitingus. Kiekvieno pirštai į save lenkti. Kas malkas užsako, tas ir šildosi. Šiuo atveju užsakovas – ponas Š…deikis su chebryte.

 12. Berniukas nuo plūgo. Berniukas nuo plūgo. rašo:

  Pusfilosofis Dumbliauskas rašo; „Nekyla jokių abejonių – D.Grybauskaitė yra įtakingiausias Lietuvos žmogus“, tačiau nepasako,kad Daša nėra lietuvė.Kas per valstybė,jeigu negali savo krašte rasti tinkamo žmogaus į Prezidento postą,todėl ją valdo,-tai žydas,tai koks pusamerikonis,ar neaiški persona,kaip Daša Polikarpovna.

 13. Berniukas nuo plūgo. Berniukas nuo plūgo. rašo:

  Manau,kad Dašai Polikarpovnai į pirtį eiti nereikia,nes viską,pradedant ir baigiant jos analine anga nulaižo Šindeikis.

 14. Kalesnykas ir Sania. Kalesnykas ir Sania. rašo:

  Gerai pasasyta,tai mes einam gal.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...