2010 Birželio 04

Dviguba pilietybė

Seimas pritarė Pilietybės įstatymo projektui

veidas.lt

Seimas pritarė patobulintam Pilietybės įstatymo projektui. Už jį balsavo – 74, prieš – 3, susilaikė 14 Seimo narių.

Patobulintame įstatymo projekte išplečiamas ratas asmenų, kurie gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai. Seimui nusprendus priimti įstatymo projektą, dvigubą pilietybę galėtų turėti išvykusieji ir po 1990 m. kovo 11 d. – Nepriklausomybės atgavimo, jei yra lietuvių kilmės asmuo, pasitraukęs iš Lietuvos po 1990 m. kovo 11 d. ir įgijęs Europos Sąjungos ar NATO valstybės narės pilietybę; yra lietuvių kilmės asmuo, tradiciškai gyvenantis valstybėje, su kuria Lietuvos Respubliką skiria valstybės siena.

Šiuo metu galiojančiame Pilietybės įstatyme numatyta, kad dvigubą pilietybę gali turėti asmenys, iki 1940 m. birželio 15 d. turėję Lietuvos pilietybę ir ištremti ar pasitraukę iš Lietuvos 1940 m. birželio 15 d. – 1990 m. kovo 11 d. okupacijų metu.

Respublikos Prezidento sudarytos darbo grupės parengtame įstatymo projekte siūloma išplėsti šį ratą nustatant, kad dvigubą pilietybę gali turėti visi asmenys, ištremti iš okupuotos Lietuvos Respublikos ar iš jos pasitraukę iki 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, t.y. įstatymo projekte numatoma, kad dvigubą pilietybę gali turėti ir Lietuvos Respublikos piliečiai, ir jų palikuonys, pasitraukę iš Lietuvos iki 1940 metų birželio 15 dienos.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme numatyta, kad dvigubą pilietybę gali turėti asmenų, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjusių Lietuvos pilietybę ir ištremtų ar pasitraukusių iš Lietuvos 1940 m. birželio 15 d. – 1990 m. kovo 11 d. okupacijų metu vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai. Respublikos prezidento Valdo Adamkaus sudarytos darbo grupės parengtame įstatymo projekte siūloma neriboti ištremtų ar pasitraukusių iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos piliečių palikuonių, kurie gali būti Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai, kartų skaičiaus. Teisė turėti dvigubą pilietybę suteikiama visiems šių asmenų palikuonims: vaikams, vaikaičiams, provaikaičiams, taip pat kiekvienam kitos naujos kartos asmeniui, kurio bent vienas iš tėvų buvo Lietuvos Respublikos pilietis.

Galiojantis Pilietybės įstatymas numato, kad vaikas, kurio bent vienas iš tėvų yra Lietuvos Respublikos pilietis, yra Lietuvos Respublikos pilietis, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų. Prezidento Valdo Adamkaus sudarytos darbo grupės parengtame įstatymo projekte siūloma įtvirtinti nuostatą, kad vaikas, kuris gimdamas įgyja Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietybę gali būti kartu Lietuvos Respublikos ir tos kitos valstybės pilietis. Šiai nuostatai siūloma suteikti grįžtamąją galią ir nustatyti, kad Lietuvos Respublikos piliečio vaikai, gimę 1990 m. kovo 11 d. ir vėliau, kurie gimdami įgijo Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietybę, gali turėti dvigubą pilietybę.

2006 metų rudenį Konstitucinis Teismas išaiškino, jog dvigubą pilietybę įteisinantis įstatymai prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui. Pagal Konstituciją dvigubos pilietybės atvejai turi būti reta išimtis.

Siekdamas įgyvendinti šį Konstitucinio Teismo nutarimą, 2008 m. liepą Seimas priėmė Pilietybės įstatymo pakeitimo įstatymą. Respublikos prezidentas, atsižvelgdamas į tai, kad kai kurios Seimo priimto įstatymo nuostatos neatitiko Lietuvos Respublikos Konstitucijos, šį įstatymą grąžino Seimui pakartotinai svarstyti ir nurodė, kad įstatyme išliko Konstitucinio Teismo konstatuotų teisinio reguliavimo ydų. Prezidentas pasiūlė nustatyti, kad šis įstatymas galiotų iki 2010 m. sausio 1 d., tuo užtikrinant, kad iki šio nustatyto termino būtų parengtas iš esmės naujas, juridinės technikos reikalavimus atitinkantis Pilietybės įstatymas. Šiam siūlymui Seimas pritarė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. IZIDORIUS IZIDORIUS rašo:

    JAU DAUG METU STENGIUOSI SUSIGRAZINTI LIETUVOS PILIETYBE:1979 METAIS PALIKAU SOVIETU SAJUNGA , NES BUVAU PRIESH SOVIETUS, NEMACIAU JOKIOS ATEITIES PRIE SOVIETU. PARIUOSHAU VISUS DOKUMENTUS IR TIKIUOSI , KAD GAL BUT MAN BUS GRAZINTA LIETUVOS PILIETYBE (TEVAI GIME LIETUVOJ TARP 1918-1940 METAIS ,O TEVAS BUVO SAVANORHS-TURIU NUOTRAUKU)). ASH GIMIAU , AUGAU IR BAIGIAU MOKSLUS KAUNE…VISO GERIAUSIO…IKI PASIMATYMO…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...