2014 Sausio 17

Rekordiniai „Investuok Lietuvoje“ metai

veidas.lt


Atskyrus nuo Lietuvos Ekonominės Plėtros Agentūros (LEPA) investicijų skatinimo veiklą, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ pastoviai fiksuoja augantį užsienio investicijų projektų skaičių.

2013 metai yra rekordiniai: į Lietuvą pritraukti 22 projektai ir tai yra 16% daugiau nei 2012 metais, 22% daugiau nei 2011 metais ir net 69% daugiau nei 2010 metais. Kompetentingos komandos subūrimas, konkrečių prioritetinių sektorių ir šalių nustatymas, išsami analizė, tikslinės komunikacijos kampanijos užsienyje ir geri ryšiai su partneriais – tai svarbiausi veiksniai, lėmę rekordinius rezultatus 2013 metais.
Lietuvą atranda vis daugiau naujų įmonių. Net 16 projektų buvo nauji įmonių projektai – naujai įsteigtos įmonės, atkeliamos naujos funkcijos ar gamyba. 6 užsienio įmonės 2013 metais nusprendė plėsti jau esamą veiklą, įsitikinę savo ankstesnės veiklos Lietuvoje sėkme.
Pritraukti 22 projektai per ateinančius 3 metus planuoja įdarbinti 1 550 darbuotojų, 37% daugiau nei 2012 metais. Net 17 projektų bus įgyvendinti aukštos kvalifikacijos ar technologijų reikalaujančiose srityse. Būtent tokios veiklos kuria gerai apmokamas ir ilgalaikes darbo vietas, investuoja į aukštas technologijas, į Lietuvą atveža naujas žinias ir technologinę patirtį. Tokie darbdaviai puoselėja aukštą darbo kultūrą, kur darbuotojai yra ugdomi ir jų indėlis yra labai vertinamas.

Naujų gamybinių projektų dalis – didesnė nei kitose šalyse
Remiantis „The Financial Times“ duomenimis, visame pasaulyje nuo 2003 metų įgyvendintų gamybinių investicijų projektų dalis sudaro 26%. Tuo metu Lietuvoje šis rodiklis viršija 28%. Gamybiniai projektai sudaro beveik pusę visų „Investuok Lietuvoje“ pritrauktų projektų nuo veiklos pradžios.
2013 metais pritraukti gamybiniai užsienio kompanijų projektai dar labiau stiprina Lietuvos gamybos sektorių ir prisideda prie apdirbamosios pramonės konkurencingumo didinimo ir eksporto augimo. Gamybos sektorius Lietuvos bendroje šalies ūkio struktūroje šiuo metu yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje – 21%.

Lietuva ypač patraukli paslaugų srityse – IT, finansų, apskaitos, projektavimo ir kt.
Kvalifikuoti, motyvuoti, lojalūs, daug užsienio kalbų kalbantys darbuotojai, puikiai išvystyta IT ir komunikacijų infrastruktūra – tai pagrindiniai veiksniai, dėl kurių vis daugiau paslaugų projektų renkasi steigtis Lietuvoje. 2013 metais tai įvertino net 16 užsienio įmonių. 2013 metais padaugėjo investicinių projektų ne tik IT srityje, bet ir finansų, apskaitos, projektavimo, techninio aptarnavimo srityse. Pritrauktos įmonės Lietuvoje kurs inovatyvius produktus ir teiks aukštos kokybės paslaugas visame pasaulyje. Tokia veikla Lietuvoje taip pat kuria patrauklias bendradarbiavimo su universitetais galimybes, ugdant specialistus bei suteikiant galimybes jiems toliau save realizuoti Lietuvoje.

Lietuvos patrauklumas didėja
Didėjantis investicinių projektų skaičius rodo didėjantį Lietuvos žinomumą ir šios šalies patrauklumą. Sėkminga jau egzistuojančių investuotojų veikla taip pat rodo, jog Lietuvoje daryti verslą yra patrauklu. Visos su „Investuok Lietuvoje“ pagalba nuo 2010 metų į Lietuvą atėjusios įmonės vien per 2013 metus savo veiklą išplėtė, sukurdamos 2.200 naujų darbo vietų. Tai yra 30% daugiau nei 2012 metų pabaigoje. Per 4 metus į Lietuvą „Investuok Lietuvoje” pagalba atėjusios 62 įmonės 2013 metų pabaigoje įdarbino net 9.500 darbuotojų.
2013 metais pusė „Investuok Lietuvoje“ pritrauktų projektų buvo įgyvendinti už Vilniaus ribų. Projektų dalis, įgyvendinta už Vilniaus ir Kauno ribų, sudarė 27%. Pagal šį rodiklį Lietuva atrodė labai panašiai į Airiją, kur investicijų pritraukimo agentūros pritraukti projektai už Dublin‘o ir Cork‘o ribų sudarė mažiau nei 30%.
Vienas iš pačių svarbiausių kriterijų investuotojui renkantis šalį yra verslo aplinka. Pasaulio banko sudaromame „Doing Business“ reitinge šalis pakilo per 10 pakopų, užėmė 17 vietą ir tapo lydere Centrinėje ir Rytų Europoje. „Pažangios ekonomikos ataskaitoje“, sudarytoje „PwC“, Lietuvos investicinio patrauklumo potencialas vertinamas geriausiai Centrinės ir Rytų Europos regione. KPMG parengtame „Pasirengimo pokyčiams indekse“ šiemet mūsų šalis užėmė 17 vietą tarp 90 vertintų pasaulio valstybių ir buvo pirmoji Rytų Europos regione, o pagal patrauklumą užsienio investicijoms įtakingas leidinys „Foreign Policy“ Lietuvai skyrė antrąją vietą Europoje ir šešioliktą pasaulyje. Taip pat „EY“ („Ernst & Young”) atliktas tyrimas parodė, kad pagal užsienio investuotojų projektų ir sukurtų darbo vietų skaičių Lietuva pirmauja Baltijos šalyse.
Pagerinus verslo laisvės aplinką ir viešųjų finansų valdymą, Lietuva „The Heritage Foundation“ sudaromame Ekonominės laisvės indekse 2014 metais pakilo per vieną poziciją ir užėmė 21 vietą iš 178 vertintų pasaulio valstybių. „The Financial Times” leidinys “FDI Magazine” Vilniui skyrė pirmą vietą pagal ekonominį investicijų efektyvumą ir 6 vietą pagal draugiškumą verslui.
„Palanki aplinka verslui vystyti – labai svarbus veiksnys, siekiant pritraukti naujus investicinius projektus į Lietuvą. Rezultatams pasiekti reikalingas ilgalaikis įdirbis, – teigia M. Dargužaitė. – „Investuok Lietuvoje“ nuolat bendrauja su esamais ir potencialiais investuotojais bei identifikavusi spręstinus klausimus įgyvendina sprendimus dirbant su atsakingoms valstybinėms institucijoms.“
„Investuok Lietuvoje“ ypač aktyviai dirba investicinės aplinkos gerinimo srityje mažinant administracinę naštą, trumpinant procesų terminus, lengvinant darbo santykių reguliavimą. Investicinės aplinkos pokyčiai, prie kurių įgyvendinimo aktyviai prisideda VšĮ „Investuok Lietuvoje“ pagerina sąlygas ne tik užsienio įmonėms, bet ir Lietuvos verslui. Organizacijos nuveiktų darbų sąraše tokie pasiekimai kaip kvalifikuotų specialistų iš trečiųjų šalių įdarbinimo procedūrų sutrumpinimas, viešojo intereso reglamentavimo poreikio suformavimas, susisiekimo su tikslinėmis rinkomis gerinimas.
Vienas iš svarbiausių darbų – verslo ir mokslo įstaigų bendradarbiavimo iniciatyvos skatinant verslo ir mokslo įstaigų bendradarbiavimą užtikrinant, kad artimiausioje ateityje rinkoje nepritrūktų kvalifikuotų specialistų, reikalingų naujiems investuotojams. Bendradarbiaujant su Kauno technologijos universitetu Lietuvoje pradėti ruošti aukščiausios kvalifikacijos IT specialistai, turintys galimybę savo jėgas praktiškai išbandyti 7-iose investuotojų įmonėse. Šio bendradarbiavimo dėka buvo atnaujintas studijų programų turinys. „Investuok Lietuvoje“ iniciatyva, „Ryanair“ ir „Fltechnics“ bendrovės kuria specialias mokymo programas Kauno mechanikų profesinėje mokykloje ruošiant aviacijos mechanikos specialistus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...