2011 Gegužės 10

Regione regi tik Visagino atominę elektrinę

veidas.lt

Scanpix

Premjeras Andrius Kubilius kartoja, kad iš regione numatomų statyti trijų atominių elektrinių perspektyvi yra tik būsimoji Lietuvos branduolinė jėgainė. Lietuvos Vyriausybės vadovas mano, kad Kaliningrado atominė elektrinė neturės kam parduoti elektros, o dėl Baltarusijos galimybių pastatyti jėgainę jis smarkiai abejoja.

“Kaimyniniai projektai galbūt turėtų nerimauti dėl mūsų vystomos ir statomos elektrinės, nes pirmas dalykas, mūsų atominėje elektrinėje Visagine yra egzistuojanti visa infrastruktūra ir tai reiškia, kad atominė elektrinė būtų santykinai pigesnė. Antras dalykas – mūsų planuojama atominė elektrinė turi labai aiškią joje pagamintos elektros energijos rinką – tai yra Baltijos šalių rinka. Tuo tarpu, sakysime, jeigu Kaliningrade būtų pastatyta atominė elektrinė, kur būtų naudojama, kam būtų parduodama joje pagaminta elektros energija, lieka tikrai neaišku. Na, o Baltarusijoje, sunku pasakyti, kaip seksis atominę elektrinę statyti, matant, kokioje sudėtingoje ekonominėje ir finansinėje būsenoje yra šiuo metu visa Baltarusijos ekonomika”, – interviu Lietuvos radijui antradienį sakė A. Kubilius.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas neseniai pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) turi rūpintis Baltarusijos ir Kaliningrado atominių jėgainių saugumu – šis klausimas turi tapti jos prioritetu. Anot jo, Lietuva kartu su kitomis Baltijos valstybėmis vis dar priklauso Rusijos energetikos sistemai, todėl ES turėtų imtis lyderės vaidmens, kad Baltijos valstybės sinchroniškai prisijungtų prie kontinentinės Europos tinklų.

Lietuvos premjeras anksčiau sakė, kad Baltijos šalių energetikos rinkoje žadama taikyti specifines taisykles, prekiaujant su trečiosiomis šalimis. A. Kubilius teigė, kad tokie apribojimai reikalingi, siekiant apsaugoti Lietuvos rinką nuo nesaugiai gaminamos branduolinės energijos.

Tuo tarpu Vienoje dirbantis Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ir kitų tarptautinių šios srities organizacijų konsultantas branduolinės energetikos saugumo klausimais Povilas Vaišnys spaudai sakė nemanantis, kad ES valstybės susitartų nepirkti elektros energijos, pagamintos nesaugiose atominėse elektrinėse. Jo teigimu, Rusijos atominiai reaktoriai nėra patys blogiausi.

Pasak jo, Kaliningrado Baltijos atominės elektrinės statyba labai pasistūmėjusi ir yra 80 proc. tikimybės, kad ji bus pastatyta, o Baltarusijos jėgainės statybą lems trys aspektai techninis, politinis ir finansinis, tačiau, jo nuomone, esama 50 proc. tikimybės, kad ji taip pat bus pastatyta.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...