2011 Gegužės 09

Ragina saugoti spausdintą lietuvišką žodį

veidas.lt

BFL
Lietuviška knyga ir spauda yra gimtosios kalbos ir tautos identiteto išsaugojimo pagrindas, teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir ragina, kad spausdintas lietuviškas žodis neišnyktų pasaulinėje spausdinto žodžio begalybėje.

Šalies vadovės iniciatyva pirmą kartą per atkurtos Nepriklausomybės laikotarpį Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga aptarti gimtosios kalbos, lietuviškos knygos ir spaudos reikšmės bei ateities Prezidentūroje susirinko visų už gimtosios kalbos ir spausdinto žodžio likimą atsakingų profesijų atstovai – leidėjai, rašytojai, spaustuvininkai, žurnalistai, mokslininkai, bibliotekininkai, kalbininkai, muziejininkai, studentai bei visuomeninių organizacijų atstovai.

Pasak D. Grybauskaitės, prisimindami lietuviškam žodžiui tekusius išbandymus, lietuviškos spaudos draudimo, sovietinės cenzūros laikus, turime susitelkti prieš naujus iššūkius, su kuriais tenka susidurti jau laisvam lietuviškam žodžiui.

“Išbandymai nesugniuždė, o užgrūdino ir paskatino tautą giliau suvokti spausdinto žodžio reikšmę. Jie išmokė tausoti, puoselėti ir ginti žodį, išsaugant lietuvių kalbą kaip nacionalinio identiteto šaltinį. Šiandien, kai didžiuojamės, kad esame tarp pirmaujančių šalių Europoje pagal spaudos laisvę, rimčiausias iššūkis yra asmeninė atsakomybė už parašytą žodį, jo kokybė ir sklaida”, – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos renginyje Prezidentūroje sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė taip pat pasveikino visus su pirmadienį minima Europos diena ir palinkėjo kurti europietišką Lietuvą, neprarandant savitumo.

“Siekime, kad spausdintas lietuviškas žodis neišnyktų pasaulinėje spausdinto žodžio begalybėje. Kad skaitytume geriausias pasaulinio lobyno knygas lietuviškai, o lietuvišką knygą vertintų pasaulis”, – ragino D. Grybauskaitė.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos renginyje pranešimus apie gimtosios kalbos ir spausdinto žodžio reikšmę valstybės gyvenimui skaitė VU Knygotyros ir dokumentotyros instituto direktoriaus prof. Domas Kaunas, Spaustuvininkų asociacijos prezidentė dr. Erika Furman, Leidėjų asociacijos prezidentė Lolita Varanavičienė, Bibliotekininkų draugijos pirmininkė Alina Jaskūnienė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė doc. Irena Smetonienė, VU Leidybos magistro studijų programos pirmojo kurso studentas Mantas Bražiūnas, žurnalų “Verslo klasė” ir “Iliustruotasis mokslas” redaktoriaus Aurelijus Katkevičius, Rašytojų sąjungos pirmininko Antanas A. Jonynas.

Renginyje taip pat dalyvavo dviejų kino premjerų – režisieriaus Jono Trukano vaidybinio filmo “Knygnešys” ir airių režisieriaus Džeremijo Kulinano (Jeremiah Cullinane) dokumentinio filmo “Knygnešiai” kūrėjai, veikė bibliofilo ir kolekcininko Vidmanto Staniulio Spaudos draudimo metų spaudinių ir vienetinių gražiausių šio meto knygų parodos, pristatyti fotomenininko Juozo Valiušaičio fotodarbai “Paminklai Lietuvos knygnešiams ir daraktoriams”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...