2015 Gegužės 13

Radioaktyviosios spinduliuotės kontrolė – kasdienė pagalba mūsų sveikatai ir saugumui

veidas.lt

Radioaktyvioji spinduliuotė paprastai siejama su atominiu ginklu ar atomine energetika, tačiau jos grėsmė dažnai neišvengiama ir iš pažiūros saugioje aplinkoje. Apie radioaktyviosios spinduliuotės žalą, panaudojimą ir jos kontrolės svarbą kalbamės su įmonės, gaminančios radioaktyviosios spinduliuotės stebėjimo prietaisus, vadovu Michailu Semeniuku.

 

– Masinės nelaimės, tokios kaip atominės elektrinės avarijos, atominis karas, nėra dažnos, tačiau jūsų gaminama produkcija (radioaktyviosios spinduliuotės aptikimo ir išmatavimo aparatai) naudojama daugelyje kasdienės veiklos sričių. Taigi kodėl svarbu aptikti ir išmatuoti net ir nedidelį radioaktyviosios spinduliuotės kiekį?

M.S.: Nors radioaktyviųjų medžiagų laikymo, panaudojimo ir utilizavimo taisyklės labai griežtos, tikimybė, kad jos dėl nelaimingų atsitikimų, neatsakingumo arba piktavališkai gali patekti į aplinką, egzistuoja. Iš aplinkos arba atliekų radioaktyvioji medžiaga gali patekti į žaliavą (medieną, betoną, plastiką ar metalą) ir galiausiai – į naujus gaminius arba net maisto produktus, nes radioaktyviųjų medžiagų neįmanoma sunaikinti jokiais perdirbimo būdais.

Produktai, užteršti  radioaktyviosiomis medžiagomis, gali būti įvežami į šalį arba pagaminti iš įvežtos žaliavos. Taigi bet koks radioaktyvių medžiagų patekimas į aplinką ir šio proceso nesukontroliavimas gali suformuoti ilgą užterštų gaminių grandinę ir paplisti tarptautiniu mastu.

Žinoma, kad radioaktyvioji spinduliuotė, priklausomai nuo jos intensyvumo ir trukmės, gali būti mirtinai žalinga žmogaus sveikatai. Žmonės, dirbantys su įranga, kurioje naudojamos radioaktyviosios medžiagos, dėl savo profesinių pareigų yra veikiami radioaktyviosios spinduliuotės. Todėl itin svarbu laiku nustatyti ir įvertinti radioaktyvios spinduliuotės pavojų.

– Jūsų vadovaujama įmonė UAB „Polimaster“ gamina radioaktyviosios spinduliuotės aptikimo ir išmatavimo aparatus. Atrodo, tokios produkcijos rinka yra gana konkreti. Kas ir kokiems tikslams naudoja jūsų gaminamus prietaisus?

M.S.: Deja, gamta nesuteikė mums specialių organų, kurie leistų jausti radioaktyviąją spinduliuotę, todėl žmonės sukūrė prietaisus, padedančius aptikti šią spinduliuotę, įvertinti jos poveikį bei laiku imtis veiksmų, padėsiančių nuo jos apsisaugoti.

Dauguma šalių vykdo įvežamų produktų bei žaliavos, tiek pirminės – mineralų, naftos, žemės ūkio produkcijos, tiek antrinės – metalo laužo, plastiko, makulatūros, radiacinę patikrą. Mūsų įmonė gamina rankinius instrumentus ir stacionarą įrangą, kurią pasitelkus radiacijos kontrolė realizuojama daugelyje pasaulio šalių.

Kiti mūsų gaminami produktai skirti žmonėms, kurie radioaktyviąja spinduliuote yra veikiami dėl savo profesijos. Spinduliuotės sukelta žala sveikatai priklauso nuo spinduliuotės intensyvumo ir poveikio trukmės, kitaip sakant – nuo gautos dozės. Prietaisai radiacijos dozei nustatyti vadinami dozimetrais. Jie yra būtini gydytojams, gelbėtojams, kariams, atominių jėgainių ir kitų pramonės specialybių darbuotojams tam, kad nebūtų viršijama leistina gaunamos radiacijos dozė ir nebūtų pakenkta šių profesijų atstovų sveikatai.

– Galbūt esama mums netikėtų, plačiai nepaplitusių radioaktyviosios spinduliuotės panaudojimo sričių?

M.S.: Radioaktyvioji spinduliuotė plačiai naudojama šiuolaikinėje medicinoje – tiek diagnostikos, tiek gydymo srityje. Chemijos pramonėje ši spinduliuotė naudojama kuriant naujų unikalių savybių medžiagas.

Tačiau dar viena, šiek tiek šokiruojanti radioaktyviosios spinduliuotės pritaikymo sritis yra žemės ūkis. Radioaktyvioji spinduliuotė naudojama specifinėms genų mutacijoms skatinti ir naujoms, derlingesnėms augalų rūšims išvesti. Pastebėta, kad nedidelės radiacijos dozės taip pat skatina greitesnį gyvūnų augimą, kiaušinių dėjimą ir paukščių ritimąsi.

Egzistuoja mokslinė hipotezė, kad žmonės nuo beždžionių atsiskyrė dėl mutacijų, susijusių su gamtos radioaktyviojo fono padidėjimu. Dėl gamtoje esančio radioaktyviojo fono mes su jumis taip pat nuolat gauname mažas radioaktyviosios spinduliuotės dozes. Šis fonas atsiranda dėl žemėje esančių radioaktyviųjų izotopų ir kosminės spinduliuotės. Kosminė spinduliuotė labai pavojinga, bet mus nuo jos saugo atmosfera. Pavyzdžiui, 10 kilometrų aukštyje gamtos radioaktyvusis fonas yra 50 kartų didesnis. Toks fonas nesukelia žalos net ir tų žmonių, kurie reguliariai skraido lėktuvais, sveikatai, tačiau jų palikuoniai galbūt mutuos į tobulesnę žmonių rasę.

Kol nežinome visų galimų žalingų radioaktyviosios spinduliuotės poveikių, privalome labai griežtai kontroliuoti jos kiekį aplinkoje. „Praemonitus praemunitus“, – sakė senovės romėnai, – kas įspėtas, tas pasiruošęs.

– Atominis ginklas ir jo panaudojimo tikimybė yra viena didžiausių žmonijos baimių. Kokią reikšmę jūsų produkcija turi saugumui ir karo pramonei?

M.S.: Kadangi egzistuoja technogeninių katastrofų branduoliniuose objektuose grėsmė ir teroristinių aktų, susijusių su radioaktyviųjų medžiagų panaudojimu, pavojus, atsirado tokia sąvoka, kaip branduolinis saugumas.

Mūsų produkcija naudojama radioaktyviosioms medžiagoms, kurios gali būti nesankcionuotai pervežamos per valstybių arba branduolinių objektų sienas, aptikti. Mūsų gaminama stacionari įranga veikia Lietuvos, Bulgarijos, Serbijos pasienyje, Ignalinos AE, taip pat Slovėnijos, Belgijos, Nigerijos ir Kolumbijos objektuose. Asmeniniais mūsų gamybos radiacijos aptikimo prietaisais aprūpinti JAV pakrantės apsaugos ir policijos darbuotojai, Rusijos, Lenkijos, Rumunijos muitininkai; jų turimų prietaisų kiekiai skaičiuojami tūkstančiais.

Prietaisai, matuojantys gautos radiacijos dozę – dozimetrai, perkami įvairių šalių radiacinės bei cheminės žvalgybos kariuomenės padaliniams.

– Esate savo rinkos lyderiai, sėkmingai realizuojantys produkciją ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Kokiais pasiekimais labiausiai didžiuojatės?

M.S.: Rytų Europoje esame vieninteliai, kurie leidžia tokio plataus spektro serijinę produkciją, skirtą radioaktyvumui aptikti ir matuoti. Mūsų įmonė jau aštuonerius metus Japonijai tiekia automobilių radiacinės kontrolės įrangą. Žinant, kad japonų reikalavimai dėl produkcijos kokybės itin dideli, šis bendradarbiavimas liudija aukštą mūsų gaminamos produkcijos kokybę.

Per pastaruosius metus įkūrėme požeminę laboratoriją, kuri būtina konkurencingos produkcijos gamybai. UAB „Polimaster“ ir mūsų produkcijos platintojai užsienyje dažnai dalyvauja valstybiniuose konkursuose dėl radioaktyvumo matavimo įrangos pirkimo įvairiose šalyse.

Šiais metais baigėme prieš dvejus metus laimėto Europos Komisijos konkurso darbus – pristatėme prietaisus į Filipinus, Laosą, Kambodžą ir Kongą. Dabar gaminame prietaisus Los Andželo radioaktyviajai saugai užtikrinti. Konkursą laimėjo „Polimaster“ Amerikos įmonė, o mes savo ruožtu gaminsime kelis tūkstančius prietaisų, skirtų Los Andželo policininkams, ugniagesiams ir gelbėtojams. Kai kuriuos mūsų produktus reguliariai perka TATENA (Tarptautinė atominės energijos agentūra, angl. IAEA).

Nors turime labai stiprių konkurentų Europoje ir Amerikoje, didžioji dalis mūsų produkcijos eksportuojama. UAB „Polimaster ir susijusių įmonių grupė visose Europos, Azijos ir Amerikos rinkose veikia jau daugiau nei 15 metų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...