2013 Gegužės 08

R.Karbauskis Naisių kaime kuria kultūros židinį

veidas.lt


Šią savaitę Naisiuose duris atveria vienintelis Lietuvoje profesionalus teatras, kurio visi spektakliai bus nemokami.

Dar prieš penkerius metus Šiaulių rajone įsikūrę Naisiai buvo eilinis mažai kam žinomas Lietuvos kaimas, į kurį retai užsukdavo turistų iš Vilniaus, Kauno ar kitų didesnių miestų. Dabar ekskursijų grafikas sudarytas mėnesiui į priekį. Visą pernykštę vasarą ir iki vėlyvo rudens Naisiai svečių sulaukdavo kiekvieną savaitgalį, o kai kuriomis dienomis atvykdavo po kelis šimtus smalsuolių.
Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė neabejoja, kad šį daugiau nei šešis šimtus gyventojų turintį kaimą išpopuliarino čia filmuojamas serialas „Naisių vasara“. Bet net ir nemačiusiems nė vienos filmo serijos Naisiai palieka įspūdį.
Čia yra žirgynas, kuriame auginami, veisiami ir treniruojami žemaitukų veislės žirgai, vienintelis Lietuvoje Inkilų muziejus, Baltų dievų skulptūrų muziejus po atviru dangumi, veikia modernus dažasvydžio centras, prie tvenkinio įrengtas nedidelis jaukus paplūdimys ir tinklinio aikštelė. O šią savaitę duris atveria profesionalus „Naisių vasaros“ teatras.
Tiesa, šis teatras įkurtas prieš dvejus metus, bet neturėjo savo namų. Nuo šiol atnaujintuose Naisių kultūros namuose dvylikos aktorių trupė, vadovaujama režisierės Reginos Steponavičiūtės, profesionalioje scenoje repetuos ir rengs pasirodymus žiūrovams.
Beje, šis teatras, važinėjantis po visos Lietuvos kaimus ir miestus, – unikalus ir vienintelis toks šalyje, nes rodo nemokamus spektaklius. Naisiuose profesionalių aktorių vaidinimai žiūrovams taip pat nekainuos. Išskirtinis „Naisių vasaros“ teatras dar ir tuo, kad repertuare – pagal lietuvių autorių kūrybą pastatyti spektakliai bei muzikinės programos.
Visi šie projektai sumanyti „Agrokoncerno“ įmonių grupės prezidento Ramūno Karbauskio ir įgyvendinti jo lėšomis. „Noriu pakeisti kaimo įvaizdį, parodyti, kad jis gali būti gražus. Jeigu nepakeisim vaikų požiūrio kaimą, greitai nebus kam čia dirbti“, – kodėl ne vieną milijoną litų skyrė savo gimtajam Naisių kaimui pagyvinti, atskleidžia R.Karbauskis.

Gyva inkilų alėja, didingos skulptūros, futbolo ir tinklinio aikštelės
Populiarinti Naisius R.Karbauskis pradėjo ne tik prisidėdamas prie serialo „Naisių vasara“ scenarijaus kūrimo, bet ir prieš ketverius metus ėmęs organizuoti visai šeimai skirtą festivalį tokiu pat pavadinimu. Festivalyje puoselėjamos blaivybės ir sveiko gyvenimo būdo tradicijos, todėl čia nebūna alkoholinių gėrimų. Pirma diena skiriama įvairių muzikos grupių koncertams, mugėms, o antrąją vyksta sporto rungtys, žemaitukų konkūras.
Per pernykštį festivalį buvo pristatyti du pirmieji naujai įkurti Naisių muziejai: Inkilų ir Baltų dievų skulptūrų. Abu jie yra po atviru dangumi – didingos iš medžio drožtos skulptūros išdėstytos palei visą kaimą. Žingsniuojant maždaug pusantro kilometro besidriekiančiais takeliais galima pamatyti daugiau kaip 50 senųjų baltų dievybių, iš akmenų suformuotose Saulės ir Ugnies aikštėse pasisemti energijos. O viena beržų alėja ypač gyva ir maloni ausiai, mat čia medžiuose iškelta daugiau kaip šimtas inkilų, kuriuose gyvena maždaug dvidešimt rūšių paukščių, tokių kaip varnėnai, geniai, kukučiai, čiurliai, paprastosios raudonuodegės, lipučiai, yra net pelėdai skirtas inkilas. Visi paukščių nameliai skirtingi, nes pritaikyti konkrečiai jų rūšiai.
Tako pusiaukelėje nustebina staiga atsivėręs vaizdas į nedidelį tvenkinį, šalia kurio – ne tik tvarkingas paplūdimys, bet ir tinklinio aikštelė. Pasirodo, ši vieta vasarą itin mėgstama ne tik naisiškių, bet ir šiauliečių.
R.Žukauskienė pastebi, kad įrengus skulptūrų taką, sutvarkius kitas Naisių erdves vis daugiau vietinių savaitgaliais arba atvykus svečių išeina pasivaikščioti, o tai kaimo žmonėms gana neįprasta.
Beje, Naisiuose ne tik muziejaus po atviru dangumi teritorijoje nepamatysi nė vienos šiukšlės, bet ir ant šaligatvių. Dar sovietmečiu įrengta futbolo aikštė, kurioje jaunimas kone kasvakar gainioja kamuolį, taip pat nepriekaištingai prižiūrėta. „Yra žmonių, dirbančių „Agrokoncerne“, kurie atsakingi už tai, kad būtų nupjauta veja, tvarkomos kitos kaimo vietos. Techniką taip pat skiria R.Karbauskis“, – paaiškina bendruomenės pirmininkė.
Ji priduria, kad be pono Ramūno Naisiai nebūtų tokie patrauklūs nei vietiniams, nei turistams. Jo iniciatyva prieš trejus metus buvo įkurta bendruomenė, kuri be R.Karbauskio paramos sunkiai išsilaikytų. „Jis skyrė lėšų, kad senas pastatas būtų pritaikytas dažasvydžiui žaisti, nupirko reikiamos įrangos, o gautos pajamos atitenka bendruomenei. Kultūros namuose šią vasarą pradėjus veikti kavinei, pelnas taip pat bus skirtas bendruomenės reikmėms“, – vardija R.Žukauskienė.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-19-2013-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...