2014 Gruodžio 15

Prie Ukrainos ekonomikos vairo – versle iššūkių užgrūdintas lietuvis

veidas.lt

“Labai drąsus žmogus“ – toks apibūdinimas labai dažnai pasigirsta vertinant Aivarą Abromavičių, 38-erių metų lietuvį, tapusį naujosios Ukrainos vyriausybės ekonomikos ministru.

 

Aušra Pocienė

 

Aivaras Abromavičius iki šiol buvo nežinomas Lietuvos plačiajai visuomenei, tačiau gerai žinomas finansų pasaulyje ir vertinamas kaip vienas geriausių investicijų valdytojų Rytų Europoje.

Nuo 2002 m. jis buvo Švedijos investicijų bendrovės „East Capital“, užsiimančios turto ir vertybinių popierių valdymu, vienas įkūrėjų ir bendrasavininkių. Ši bendrovė yra didžiausia investuotoja į biržos prekybos sąraše esančias įmonių akcijas Rytų Europoje. Ji valdo maždaug trijų milijardų eurų vertės kapitalą Rytų Europoje, Azijoje ir kitose besivystančiose rinkose. A.Abromavičius buvo vienas iš trijų šios bendrovės svarbiausių partnerių, pastaruosius šešerius metus su šeima – žmona Jekaterina ir trimis vaikais jis gyveno ir dirbo Ukrainoje.

 

Visada greitesni už kitus

 

Kaip sako Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis, Lietuvoje nėra nė vienos geros, skaidrios įmonės, kurioje A.Abromavičiaus vadovaujama bendrovė neturėtų reikšmingo (nuo 5 iki 10 proc.) akcijų paketo.

„Kai anksčiau pats dirbau fondų valdytoju, nebuvo nė vienos Rytų Europos įmonės, į kurią nuvažiavęs neišgirsčiau, kad čia jau buvo „East Capital“. Taip jie tapo didžiausiais ir sėkmingiausiais investuotojais Rytų Europoje“, – prisimena V.Plunksnis.

„East Capital“ buvo investavusi ir į akcinę bendrovę „Stumbras“, tebėra bendrovės „Apranga“ akcininkė, todėl koncerno „MG Baltic“ savininkas ir vadovas Darius Mockus A.Abromavičių pažįsta seniai. „Kai išgirdau apie Aivaro paskyrimą ministru, parašiau jam žinutę: „Sveikinu su postu, tačiau esi neįtikėtinai drąsus vyras!“, – pasakoja D.Mockus.

Dar savaitgalį Taline verslininkai buvo susitikę teniso turnyre, bendravo ir, anot D.Mockaus, neatrodė, kad galėtų įvykti kas nors panašaus, o pirmadienį A.Abromavičius jau buvo paskirtas ministru. D.Mockaus teigimu, tai dar kartą įrodo, kad dabar Ukrainoje viskas vyksta neįtikėtinai greitai, priimami ryžtingi, drąsūs, nestandartiniai sprendimai.

„Užduotis, kurią prisiėmė Aivaras, tikrai nepaprasta, žinant, su kokiomis milžiniškomis problemomis susiduria Ukraina, kaip tarsi vėžys šioje šalyje yra išplitusi korupcija. Bet galiu jį suprasti, nes Aivaras – žmogus, linkęs priimti iššūkius. Atstovaudamas didžiulėms investicijoms, jis dirbo labai sudėtingose ir rizikingose Rusijos, Ukrainos rinkose, kur veikia savi standartai ir taisyklės. Kasdien susidurdavo su nemažais iššūkiais ir tam reikėjo labai daug drąsos, ryžto, profesionalumo bei šalto proto. Tačiau politika, ir dar šiandieninėje Ukrainoje, reikalauja trigubai daugiau drąsos. Sunkiai įsivaizduoju save tokiame kailyje“, – pripažįsta D.Mockus.

Antra vertus, daugiau nei dešimtmetį būdamas investiciniame versle Rusijos, Ukrainos rinkose, A.Abromavičius iš vidaus matė ir žino, kaip veikia tos sistemos, pažįsta jų problemas. „Manau, kad jis tikrai žino ir turi planą, ką ir kaip reikia daryti. Be to, pasaulis jau seniai yra atradęs receptus, kaip gydyti tokias sergančias visuomenes ir ekonomikas. Tik  reikia valios ir jėgos tuos receptus įgyvendinti ir judėti reformų kryptimi. To jam nuoširdžiai ir linkiu“, – sako D.Mockus.

Kad A.Abromavičius puikiai pažįsta Ukrainą bei jos gyventojus, sugeba suburti savęs vertą komandą, neabejoja ir bendrovės „Linas Agro Group“, į kurią taip pat yra investavęs „East Capital“ fondas, generalinio direktoriaus pavaduotojas Andrius Pranskevičius. Jis pasakoja pernai sulaukęs A.Abromavičiaus prašymo priimti grupę žemės ūkio specialistų iš Ukrainos. Šioje šalyje „East Capital“ yra investavusi ir į žemės ūkio verslą.

„Manėme, atvažiuos sovietinė publika, bet buvome maloniai nustebinti, nes tai buvo jauni, šiuolaikiški ir išsilavinę vadovai, tikri savo srities profesionalai, puikiai išmanantys ir naujausias žemės ūkio technologijas. Tai rodo Aivaro gebėjimą atsirinkti geriausius ir juos suburti į komandą“, – tikina A.Pranskevičius.

Bendrovės „East Capital“ partneris ir „East Capital Aseet Management“ generalinis direktorius Kęstutis Sasnauskas savo verslo partnerį taip pat apibūdina kaip labai gabų, drąsų, didžiulę patirtį turintį ir labai sėkmingai investuojantį. K.Sasnauskas neslepia, kad jam pačiam nebuvo labai netikėta, jog A.Abromavičius sulaukė pasiūlymo dirbti Ukrainos vyriausybėje.

„Investuodami aktyviai dalyvaujame tose šalyse vykstančiuose procesuose, bandydami suprasti, kas vyksta. Turime ir politinių kontaktų, todėl pasiūlymas Aivarui tapti ministru nėra visiškai netikėtas. Aš didžiuojuosi jo sprendimu, kuris yra labai pasiaukojamas ir patriotiškas“, – sako K.Sasnauskas ir pripažįsta, kad jų kompanijai tai yra didžiulė netektis, tačiau sugrįžti atgal  partneriui durys visuomet bus atviros.

Kaip oficialiame „East Capital“ pranešime teigia bendrovės valdybos pirmininkas, partneris ir įkūrėjas Peteris Elamas Hakanssonas, „pastarąjį dešimtmetį Aivaras vaidino svarbų vaidmenį „East Capital“. Mums liūdna, kad Aivaras išeina, bet mes džiaugiamės dėl jo ir linkime jam sėkmės. Šis aukščiausio lygio paskyrimas ryškiai parodo jo ir „East Capital“ ekspertiškumo lygį“.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-48-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. jankis jankis rašo:

    vagį įleido į ekonomiką,tai bus juoko


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...