2016 Vasario 25

Įtarimai

Praeities kovos Lenkijoje

veidas.lt

Scanpix nuotr.

Lenkijoje, kuri pirmoji išsilaisvino iš komunizmo, bet paskutinė pradėjo vykdyti liustraciją, jau trečią dešimtmetį netyla su šia tema susiję skandalai. Šiandien jo įkarštyje – „Solidarumo“ įkūrėjas Lechas Walęsa. Naujai surasti dokumentai rodo, kad jis buvo slaptasis saugumo agentas, turėjo Boleko slapyvardį ir už informaciją imdavo atlygį.

Bendradarbiavimu su komunistiniu saugumu „Solidarumo“ lyderis apkaltinamas dažnai, o apie tardymo metu pasirašytus dokumentus užsimena ir pats. Iš pradžių jis tikino, kad saugumas tik pasinaudojo jo parašais, kurie leido pasisavinti neva jam skirtų pinigų. Bet antradienį jam prisipažino, kad pasirašė saugumo popierių.

Opozicija šios istorijos eskalavimu kaltina valdančiųjų lyderį Jaroslawą Kaczynskį. „Gazeta Wybor­cza“ teigimu, J.Kaczynskis greičiausiai siekia sugriauti L.Walęsos legendą, kad ant istorijos pjedestalo užkeltų žuvusį savo brolį Lechą Kaczynskį.

1992 m. balsavimo dėl nepasitikėjimo vyriausybe išvakarėse tuometis vidaus reikalų ir dabartinis gynybos ministras Antonis Macierewiczius parlamentui pateikė 64 slaptų buvusių agentų, užimančių aukščiausius postus, sąrašą. Tarp jų buvo ir tuomečio prezidento L.Walęsos pavardė.

1995-ieji: prezidento rinkimų kampanijos įkarštis. Prieš pat palikdamas prezidento postą, L.Walęsa atvirai pareiškia: premjeras socialdemokratas Jozefas Oleksis yra Rusijos šnipas. Vyriausybė netrukus griuvo, o L.Walęsa pralaimėjo rinkimus socialdemokratui Aleksandrui Kwasniewskiui.

2007-aisiais lenkų žurnalistas Bronislawas Wildsteinas internete paskelbė sąrašą su 240 tūkst. tariamų buvusių saugumo agentų pavardžių. Šis interneto puslapis tuomet tapo lankomiausias Lenkijoje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...