2016 Vasario 26

Arūnas Brazauskas

Geležinė Azefo teorema

veidas.lt

Katalikiška kultūra persmelkė lenkus iki sąžinės panagių. Lechas Wałęsa „kanonizuotas“ kaip komunistinės Lenkijos saugumo agentas. Dirva ilgai rengta, vieni apsiprato ir susitaikė, kiti nekantriai laukė viešumo akimirkos.

Arūnas BRAZAUSKAS

L.Wałęsos atveju profesionalaus elektriko, legendinio „Solidarumo“ lyderio, Lenkijos prezidento (1990–1995) atviras prisipažinimas patvirtino dar 2008 m. paviešintus archyvinius dokumentus. Kaip ir kanonizuojant Joną Paulių II, nuo pirmųjų rimtų kalbų (L.Wałęsos atveju – dokumentuotų apkalbų) iki pripažinimo praėjo maždaug aštuoneri metai. Svarbu, kad įvykis nukristų it prinokęs obuolys.

Nors bažnytinės kanonizacijos ir saugumo agento liustracijos gretinimas daugeliu požiūriu rizikingas, galima pridėti du pirštus prie kepurės arba persižegnoti – taip pagerbiant Lenkijos politinio elito bažnytinę išmintį. Kam reikėjo, tas žinojo, tačiau, atrodo, neskubino įvykių. Ir tiesa pasakyta, ir šioks toks orumas išlaikytas.

Vertinant L.Wałęsos reikalus norisi nerti nuo tos istorijos kuo toliau. Per Europą persiris moralizavimo banga, o panirus į vertybinius svarstymus istoriją perprasti tik sunkiau.

Siekiant suprasti valdžios santykį su revoliucija patartina susirasti kokį nors gerai dokumentuotą pavyzdį, kuris ne vien nušviestų L.Wałęsos atvejį, bet kartu leistų pažvelgti į istorijos gelmes.

L.Wałęsos prototipų konkursui siūlau Evno Azefo (1869–1918) biografiją. Jis tiek pasižymėjo, kad raštijoje dažnai minimas vien pavarde – kaip Leninas ar Stalinas. Litvakas nuo Gardino, neturtingo siuvėjo sūnus nugyveno pavyzdinį revoliucionieriaus, kartu ir policijos provokatoriaus gyvenimą.

1893 m. Azefas pats pasisiūlė teikti mokamas paslaugas Rusijos slaptajai policijai (ochrankai). Tapęs informatoriumi, Azefas 1899 m. įstojo į Socialistų revoliucionierių (eserų) partijos užsienio organizaciją. Veiklus ir energingas Azefas apie XX a. pradžią tapo vienu iš eserų vadovų. 1903 m. sukūrė eserų Kovinę organizaciją. Jos nariai nužudė ne vieną aukštą pareigūną, tarp jų – vidaus reikalų ministrą Viačeslavą Plevę, taip pat didįjį kunigaikštį Sergejų Romanovą, Maskvos generalgubernatorių, caro Nikolajaus II dėdę.

Azefas buvo šių pasikėsinimų organizatorius, tačiau tikrasis jo vaidmuo ochrankai nebuvo žinomas, nes jis išdavė kitų pasikėsinimų dalyvius, pavyzdžiui, sužlugdė pasikėsinimą prieš carą Nikolajų II. Iš viso Azefas išdavė 17 Kovinės organizacijos narių.

1908 m. eserai Azefą demaskavo ir už akių nuteisė mirti, tačiau tarp jų jau nebuvo likę tokių, kurie sugebėtų susekti ir nužudyti provokatorių. Žlugus revoliucinei karjerai Azefas slapstėsi, nors tai jam netrukdė sėkmingai lošti biržoje. Mirė 1918 m. Vokietijoje.

Azefas buvo bene geriausiai apmokamas ochrankos informatorius, gaudavęs didesnį atlyginimą nei jo darbdaviai.

Kita vertus, jis organizavo ir tokius teroro aktus, apie kuriuos ochrankai nepranešė. Taigi jis veikė kaip tikras dvigubas agentas – apgaudinėjo ir ochranką, ir eserus.

L.Wałęsos gretinimas su Azefu – sunkiai įkandamas dalykas vien vertybinėmis kategorijomis mąstantiems žmonėms. O ir istorijos detektyvų mėgėjai gali prieštarauti. Azefas buvo teroristas, o L.Wałęsai neinkriminuojama jokia žmogžudystė. L.Wałęsos teigimu, saugumo agentui jis padėjo plauti menkas pinigų sumas.

Istorija įdomi ne paveikslėliais, o užčiuoptais dėsniais. Azefo teoremą formuluočiau taip: bendradarbiaujant su policija ir išduodant jai dalį bendražygių, galima daugiau jų išsaugoti, taip pat įvykdyti daugiau teroro aktų. Įrodymai? Paieškokime jų Vilniaus knygų mugėje.

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Arūnas Brazauskas:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Bukaprotiškumas Bukaprotiškumas rašo:

  Bukaprotiškumas lyginti Walensą su Azefu. Gal geriau su Šv Paulimi?

 2. Tas Tas rašo:

  Ar kas galėtų neigti,kad Lechas- buvęs tikras lenkų lyderis.Istorinė as- menybė.Savo veiksmais kėlė ir paveikė ne tik tėvynainių,bet ir kitų tada nelaisvų tautų sąmonę bei buvio pokitį.Taip žiūrint,labai ginčytinas per- dėtas,piktinantis davatkiškumas Lecho(kaip ir kai kurių mūsų žinomų as- menų)jaunų metų autobiografijai.

 3. Antanas Antanas rašo:

  Bukaprotiškumas yra netikėti,kad spectarnybos neinfiltruoja savo agentų. Ką dabr veikia KGB archyviniai agentai, KGB agentai ypatingam periodui, jei VSD nė vieno per tiek metų nedemaskavo ??? Kurgi tie mūsų “liolekai ir bolelrkai” ????
  Kuo pavirto Tėvynės sąjunga ???

  Taigi … taigi … bukaprotiškumas …….


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...