2010 Balandžio 20

Kunigų pedofilijos skandalas

Popiežius sako vadovaujantis “sužeistai ir nusidėjusiai” Bažnyčiai

veidas.lt

Popiežius Benediktas XVI pripažino pasaulio kardinolams, kad vadovauja “sužeistai ir nusidėjusiai” Katalikų Bažnyčiai, minėdamas savo audringo pontifikato, kurį pastaruoju metu aptemdė skandalai dėl kunigų pedofilijos, penktąsias metines.

Per susitikimą su maždaug 60 kardinolų ištaiginguose Vatikano apaštališkuosiuose rūmuose pontifikas “priminė Bažnyčios nuodėmes”, vadindamas ją sužeista ir nusidėjusia, pirmadienį rašo Vatikano dienraštis “L’Osservatore Romano”.

Dienraštis citavo Šventąjį Tėvą, kuris sakė “labai aiškiai jaučiantis, kad nėra vienišas” ir kad “jį palaiko visa Kardinolų kolegija, kuri kartu su juo išgyvena gyvenimo išbandymus ir teikia paguodą”.

Vatikano atstovas spaudai Federico Lombardi (Federikas Lombardis) gynė kritikuojamą popiežių, sakydamas Vatikano radijui, kad prioritetai, kuriuos Benediktas XVI nustatė po savo išrinkimo, “vykdomi nuosekliai ir ryžtingai”, nors esama “įtampos” ir “kliūčių”.

Kaltinimų banga, sudrebinusi Katalikų Bažnyčią Europoje ir abiejuose Amerikos žemynuose, taip pat nulėmė sekmadienį įvykusį jaudinantį pontifiko susitikimą Maltoje su nukentėjusiais nuo dvasininkų vykdyto seksualinio išnaudojimo asmenimis. Ši Viduržemio jūros sala tapo dar viena šalimi, įtraukta į pastarąjį kunigų pedofilijos skandalą.

Susitikęs su asmenimis, kurie vaikystėje buvo seksualiai išnaudojami kunigų, Benediktas XVI sakė jaučiantis “gėdą ir sielvartą” dėl tokių neleistinų incidentų. Anksčiau Katalikų Bažnyčios vadovas buvo susitikęs su nukentėjusiais per 2008 metais vykusius vizitus Australijoje ir Jungtinėse Valstijose.

Šventojo Tėvo pontifikato penktosios metinės buvo minimos be didelių iškilmių.

Per vieną dvasinių pareigūnų susitikimą Jeruzalėje Dievo Motinos popiežiškojo instituto vadovas Juanas Solana (Chuanas Solana) sakė, kad “šiemet Šventasis Tėvas ir jo Bažnyčia yra puolami”.

Vatikanas ir įtakingi vyskupai vieningai gina popiežių, tačiau patiria vis didesnį spaudimą dėl kaltinimų, jog Vatikano hierarchai, tarp jų pats pontifikas, prisidėjo prie nusikaltusių kunigų dangstymo.

Pedofilijos skandalas, dėl kurio Katalikų Bažnyčią ištiko rimčiausia per visą šių laikų istoriją krizė, nukreipė dėmesį nuo kitų per penkerius Benedikto XVI pontifikavimo metus buvusių krizių.

Benediktas XVI su pirmąja didelio masto krize susidūrė 2006 metų rugsėjį. Tuomet pontifikas pakurstė musulmonų bendruomenės įtūžį savo kalba, kurioje netiesiogiai pritarė mažai žinomo XIV amžiuje gyvenusio Bizantijos imperatoriaus Manuelio II Palaeologo minčiai, jog islamui iš esmės yra būdingas smurtas.

Vis dėlto bene dažniausiai per šiuos penkerius metus Šventasis Tėvas sulaukdavo žydų bendruomenės kritikos dėl jo žingsnių, susijusių su judaizmu.

Ypač neigiamos žydų reakcijos sulaukė Benedikto XVI sprendimas atšaukti britų vyskupo tradicionalisto Richardo Williamsono (Ričardo Viljamsono), tvirtinusio, jog kad nacių dujų kamerų iš viso nebuvo, ekskomuniką.

2008-aisiais popiežius leido atgaivinti Didžiojo penktadienio maldą “už žydų atsivertimą”, kurios buvo atsisakyta per Vatikano II Susirinkimą, vykusį praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. Žydų organizacijos tuomet tvirtino, jog tai nesuderinama su geranorišku tarpreliginiu dialogu.

Po virtinės Vatikano ir paties pontifiko pareiškimų bei gestų, kuriais siekta sušvelninti įtampą, katalikų ir žydų tarpusavio santykiai pagerėjo. Ypač prie to prisidėjo pernai gegužę įvykusi Benedikto XVI piligriminė kelionė į Izraelį.

Šios kelionės metu jis pasimeldė prie Raudų (Vakarinės) sienos, kuri yra svarbiausia žydų maldininkų lankymo vieta, ir apsilankė virš jos iškilusiame komplekse, kuris yra šventa vieta ir judėjams, ir musulmonams.

Tačiau gruodį jis vėl išprovokavo žydų bendruomenės pyktį, paskelbęs Antrojo pasaulinio karo laikų popiežių Pijų XII garbinguoju ir tokiu būdu atverdamas kelią jo beatifikacijos – paskelbimo palaimintuoju – procesui, po kurio lieka tik vienas žingsnis iki kanonizacijos – paskelbimo šventuoju.

Kai kurie istorikai kritikavo Pijų XII už tai, kad per Holokaustą jis nepakankamai stengėsi dėl žydų, bet Vatikanas tvirtina, kad jis vykdė “tylią” diplomatiją gyvybėms gelbėti.

Neseniai vokiečių kilmės popiežiui artimų Bažnyčios pareigūnų išsakytos nepagalvotos pastabos, susijusios su pastaraisiais dvasininkų pedofilijos skandalais, dar pablogino Vatikano santykius su žydais ir homoseksualių asmenų teisių gynėjais.

Šio mėnesio pradžioje Benedikto XVI asmeninis pamokslininkas per Didžiojo penktadienio Viešpaties kančios liturgiją kaltinimus Bažnyčiai dėl kunigų pedofilų dangstymo palygino su antisemitizmu.

Tiek žydų organizacijos, tiek nukentėjusieji nuo dvasininkų seksualinio išnaudojimo pasipiktinę pareiškė, kad nepriimtina lyginti Katalikų Bažnyčios hierarchų patiriamus nemalonumus dėl pedofilijos skandalų su smurtu, kurio kulminacija tapo Holokaustas.

Tuo tarpu Benedikto XVI dešiniąja ranka laikomas Šventojo sosto valstybės sekretorius Tarcisio Bertone (Tarčizijus Bertonė) sulaukė tarptautinio pasmerkimo, susiejęs pedofiliją su homoseksualumu.

Vatikano reikalų žinovas Johnas Allenas (Džonas Alenas) iš JAV laikraščio “National Catholic Reporter” interviu agentūrai AFP sakė: “Verslo administravimo požiūriu, šio pontifikato metu iš vienos krizės brendama į kitą”.

Pirmadienį pranešta, kad didžiausią katalikų bendruomenę pasaulyje turinčioje Brazilijoje, iki kurios taip pat nusirito Bažnyčią krečiančių skandalų dėl dvasininkų pedofilijos banga, buvo sulaikytas 84 metų kunigas, seksualiai prievartavęs chore dainavusį jaunuolį.

Televizija SBT praėjusį mėnesį parodė slapta kamera filmuotus vaizdus, kuriuose matyti, kaip šiaurės rytinėje Alaguaso valstijoje šis dvasininkas lytiškai santykiauja su 19-mečiu vaikinu.

Taip pat atliekamas tyrimas dėl dar dviejų kunigų, kuriuos seksualine prievarta apkaltino trys buvę choristai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...