2011 Birželio 27

Gintaras Sarafinas

Pagarbos gali tikėtis tik “baltieji” turtuoliai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Šią savaitę “Veidas” pristato turtingiausių lietuvių sąrašą. Kadangi šį reitingas sudaromas jau ne pirmą kartą, puikiai žinome, kad jis sulaukia daugybės kritiškų vertinimų: vieni piktinasi pačiais turtuoliais, kiti – sistema, kuri vieniems leidžia tapti tokiems, o kitiems – ne, treti įrodinėja, esą ne visi turtingiausieji paskelbti, mat, jų duomenimis, esama ir turtingesnių. Patys turtingiausiųjų sąrašo dalyviai į šį reitingą žvelgia ironiškai, bet kartu ir su susidomėjimu.

Šiaip ar taip, abejingų turtingųjų trisdešimtukas nepalieka. Kažkodėl žmonėms rūpi žinoti, kas turtingiausias pasaulyje, kas Europoje, kas Lietuvoje, o kas – jų mieste. Patenkinęs smalsumą ir palyginęs su savimi, dažnas ima analizuoti: o kaip tiems turtuoliams pavyko sukaupti tuos milijardus. Benagrinėjant didžiausius turto valdytojus nesunku sudėliuoti į tris skirtingas lentynėles: “baltieji”, “pilkieji” ir “juodieji”. “Baltieji” – tai tie verslininkai, kurie turtus susikrovė juodu darbu, kūrybingumu, unikaliomis idėjomis ar produktais. Čia kaip pavyzdį galima paminėti pirmajame turtingiausių planetos žmonių trejetuke jau aštuonerius metus esantį Billą Gatesą. Turime ir lietuviškų pavyzdžių – tarkime, buvusį “Fermento” vadovą Viktorą Butkų arba “GetJar” vadovą Ilją Laursą. Kažkaip prie jų nelimpa jokie kaltinimai nei įtarimai, kad jie kažką “prichvatizavo”, pagrobė, lipo per kitų galvas, šantažavo ar papirkinėjo.

Tačiau turime ir kitokių pavyzdžių. Niekam ne paslaptis, kad kai kurie mūsų dabartiniai turtuoliai nusigriebė privatizacijos grietinėlę, kiti turėjo kone asmeninius ministrus, tretiems buvo dirbtinai sudarytos išskirtinės sąlygos, ketvirti nevengė netgi kriminalinių metodų. Tiesa, apie dalį šių turtingų žmonių yra prikurta nemažai absurdišų legendų ar mitų, bet dėl to dažniausiai jie patys ir kalti, nes yra visiškai įsislaptinę, visais įmanomais būdais vengia viešumo ir skaidrumo. Štai ir šiame reitinge esama asmenybių, kurie visą informaciją apie save (ir net nuotraukas) laiko po devyniais užraktais. O paskui stebisi, kodėl dažnas lietuvis į turtuolius žvelgia taip negatyviai. Elkitės taip, kaip B.Gatesas, būkite vieši kaip B.Gatesas, ir jus gerbs, jumis didžiuosis, jus rodys kaip pavyzdį ir aukso raidėmis įrašys į istoriją.

Tačiau yra ir priešingas polius, kurį neblogai iliustruoja Rusijos oligarchai milijardieriai. Jie niekada nesulauks pagarbos. Turime ir Lietuvoje tokių, tik gal su mažiau nulių. Tiesą sakant, viskas priklauso nuo išsikeltų tikslų. Gaila, kad dažnai magnatas užmiršta, kam jis visą tą savo imperiją kuria, kam tuos milijardus kaupia. Dar blogiau, kai užmirštama, kas tuos turtus padeda sukrauti. Jei milijardierius ar milijonierius savo darbuotojus vertina kaip vergus, tai iš visų turtingų žmonių pranašumų jis turės tik vieną – pinigus, o jei su darbuotojais elgiasi sąžiningai ir didina savo darbuotojų gerovę bei gyvenimo kokybę, tada jam bus ir atseikėta: gera reputacija, pagarba, padėka, sėkme asmeniniame gyvenime, gyvenimo prasmės pajautimu.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...